Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Co dziecko wybiera na roczek? Urodzinowa wróżba powie, co przyniesie mu los

Co dziecko wybiera na roczek? Urodzinowa wróżba powie, co przyniesie mu los

dziecko z tortem
Fot. Shutterstock/lia_mistral

W wielu regionach Polski jest tradycja dotycząca pierwszych urodzin dziecka. Polega ona na tym, że przed maluchem kładzie się kilka przedmiotów. To, co wybierze, ma być symbolem tego, co czeka go w przyszłości.

Pierwsze urodziny są bardzo ważnym wydarzeniem. Są swojego rodzaju rytuałem przejścia. Dziecko przestaje już być niemowlęciem. Do tej pory czcimy je najczęściej z wielką pompą.

Co dziecko wybiera na roczek?

Pierwsze urodziny dziecka świętuje się bardziej hucznie niż kolejne przyjęcia. W religijnych rodzinach na tę okazję zamawia się dla malucha mszę świętą i niemal wszyscy wyprawiają duże przyjęcie. Takie podejście ma swoje korzenie w tradycji.

Dawniej niemowlęta częściej chorowały. Pierwsze urodziny miały być granicą, za którą dziecko jest mniej narażone na chorobę i niebezpieczeństwo. Dlatego świętowano je z taką fetą. I stąd też tradycje, które się z tym wiążą.

W dzień pierwszych urodzin dziecko ma wybrać swoją przyszłość, sięgając po wybrany przedmiot. To, co dziecko wybiera na roczek, symbolizuje to, kim będzie w dorosłym życiu. Ta wróżba ma kilka różnych wariantów.

Kasia - 2024-04-19T114150.742.jpg
Fot. Freepik/freepic.diller

Kim dziecko będzie w przyszłości?

W niektórych rejonach polski przed dzieckiem stawia się kilka przedmiotów. To, co dziecko wybierze jako pierwsze, ma być wróżbą. Czasami jednak przedmioty są ukryte pod filiżankami — wtedy decyduje ślepy los, a maluch wybiera po prostu jedną z filiżanek.

Same przedmioty mogą się bardzo różnić. Tradycyjnie były tylko trzy lub cztery (pieniądze, kieliszek, różaniec i obrączka). Jednak rodzice często dokładają różne rzeczy, które mają dla nich znaczenie. Pod filiżanki chowa się raczej drobiazgi, ale w pierwszej wersji tej wróżby mogą to być nawet książki czy narzędzia.

To może być ciekawa atrakcja w czasie przyjęcia urodzinowego. Może warto sprawdzić, co przyniesie maluchowi los. Na takie zabawy warto jednak patrzeć przez palce. A jeśli dziecko nic nie wybierze? To nic, widać przeznaczenie ma na niego inny plan!

Co dziecko wybiera na roczek - symbole

Co dziecko wybiera na roczek? Lista przedmiotów, które tradycyjnie stawia się przed dzieckiem, może różnić się w zależności od regionu, jednak ich symbolika jest taka sama:

  • pieniądze — oznaczają, że dziecko będzie w przyszłości bogate,
  • kieliszek — dziecko nie będzie wylewać za kołnierz,
  • różaniec lub krzyżyk — dziecko wybierze drogę zakonną,
  • książka — maluch będzie uczonym,
  • cukierek — dziecko będzie miało słodkie i łatwe życie,
  • długopis lub kałamarz — zostanie pisarzem lub dziennikarzem,
  • instrument muzyczny — wróży karierę na scenie.

Niektóre rzeczy pokazuje się tradycyjnie tylko chłopcom lub tylko dziewczynkom. Przed małymi dżentelmenami czasami kładzie się narzędzia, które mają znaczyć, że wyrośnie na złotą rączkę. Dziewczynki mogą wybrać też ubranie, które oznacza, że będą strojnisiami albo kosmetyki, co wróży im urodę i próżność.

Zobacz także:

Największa obelga, jaką można usłyszeć od własnej matki. Wielu ją zna

Czy można przygotować mleko modyfikowane na wodzie z kranu? Wiele mam wciąż tego nie wie

Jak nie ochrzcisz dziecka, będzie ci częściej chorować. Czy to prawda?