portalparentingowy.pl
Ciąża mimo antykoncepcji

fot. unsplash.com/Anastasiia Chepinska

Zaszła w ciążę mimo stosowania antykoncepcji. Podczas badania USG czekała ją kolejna niespodzianka

17 Marca 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

28-letnia Amy Maxey nie spodziewała się, że stosując antykoncepcję hormonalną, będzie mogła zajść w ciążę. Kobieta uważała, aby przyjmować tabletki każdego dnia o podobnej porze, a mimo to okazało się, że spodziewa się dziecka. Jednak ciąża nie była dla n

Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najpopularniejszych metod zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Trzeba jednak zaznaczyć, że żadna metoda antykoncepcji nie daje 100% pewności, że podczas stosunku dojdzie do zapłodnienia. Co więcej, w przypadku tabletek antykoncepcyjnych ważne jest odpowiedzialne podejście do ich zażywania. Chodzi tu między innymi o tym, aby pamiętać o wzięciu tabletki każdego dnia oraz to, aby zażywać je o podobnej porze.

Jednak nawet stosując się do wszystkich zaleceń, wciąż istnieje niewielka szansa, że tabletka nie zadziała tak jak powinna. Taka sytuacja spotkała 28-letnią Amy Maxey, która zaszła w ciążę z partnerem, który nie chce angażować się jako ojciec. Co więcej, kobieta będzie musiała poradzić sobie z wychowaniem aż trójki małych dzieci.

Nie sądziła, że może zajść w ciążę

Pierwszymi oznakami, że Amy zaszła w ciążę, było złe samopoczucie i poranne mdłości, które pojawiają się u wielu kobiet, spodziewających się narodzin dziecka. Jednak początkowo 28-latka nie połączyła swoich dolegliwości z ewentualną ciążą. Dopiero jej siostra zasugerowała, aby Amy zrobiła sobie test ciążowy, który wyszedł pozytywny.

Niestety z czasem samopoczucie Amy nie ulegało poprawie. Kobieta spała nawet po 12 godzin w ciągu dnia, mimo że były to dopiero pierwsze tygodnie ciąży. W 6. tygodniu 28-latka zdecydowała się pójść na swoje pierwsze badanie USG, którego wyniki okazały się dla niej równie duży zaskoczeniem co pozytywny wynik testu ciążowego.

Wszystko dlatego, że Amy była w ciąży mnogiej. Pierwsza lekarka dostrzegła na ekranie EKG dwa płody, ale chciała skonsultować wyniki badania z kolejnym specjalistą. Kiedy do sali weszła kolejna lekarka, stwierdziła, że Amy urodzi trojaczki.

Pierwsza lekarka powiedziała, że widzi dwa płody i musi się skonsultować. Wtedy przyszła kolejna i powiedziała, że tak naprawdę są trzy - powiedziała Amy.

Dalsze badania wykazały, że w przypadku Amy doszło do podwójnego zapłodnienia. Oznacza to, że w czasie jednego cyklu zostały uwolnione dwie komórki jajowe zamiast jednej i obie zostały zapłodnione. Co więcej, jedna z zapłodnionych komórek podzieliła się, tworząc bliźnięta jednojajowe.

Lekarze poinformowali 28-latkę, że istnieje obawa, że w przypadku trzech zarodków niezwykle trudno jest donosić ciążę do 12. tygodnia. Na szczęście jej wyniki są jak najbardziej w normie.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

źródło: Parenting.pl

Podobne artykuły

stopy

Ciąża i poród

Domowe sposoby na opuchnięte stopy podczas ciąży

Czytaj więcej >
bliźniaki

Ciąża i poród

Jakie mam szanse na posiadanie bliźniąt?

Czytaj więcej >
stajk kobiet - aborcja

Ciąża i poród

Ogólnopolski Strajk Kobiet opublikował nową mapę Protestu Kobiet. Chodzi o aborcję

Czytaj więcej >
niemowlę

Ciąża i poród

Czy będzie kolejny baby boom? Ekonomiści i epidemiolodzy odpowiadają

Czytaj więcej >
Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Ciąża i poród

Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Czytaj więcej >
Cysta w ciąży

Ciąża i poród

Cysta w ciąży

Czytaj więcej >