Domowe sposoby na opuchnięte stopy podczas ciąży
Spuchnięte stopy są stosunkowo częstym objawem u większości ciężarnych kobiet. Jest to objaw zatrzymywania się wody w organizmie. Zastanawiasz się, dlaczego twoje stopy puchą w czasie ciąży? Myślisz, jak temu zapobiec, a kiedy iść do lekarza? Oto najskuteczniejsze metody, aby stopy były w dobrej kondycji.
Obrzęk stóp w czasie ciąży
W pierwszym trymetrze ciąży w twoim ciele bardzo gwałtownie wzrasta poziom hormonu progesteronu, który spowalnia trawienie. Może to spowodować pojawienie się obrzęków dłoni, stóp lub twarzy.
W drugim trymestrze nie powinno dziwić, że twoje ciało jest opuchnięte. W szczególności obrzęki pojawiają się na stopach, zwłaszcza jeśli często jesteś na nogach lub jest gorąco. Jest on spowodowany zwiększającą się objętością krwi i płynów w organizmie.
Trzeci trymestr jest najczęstszym okresem, w którym występują obrzęki stóp. Ciało nadal buduje dopływ krwi i płynów, co może przyczyniać się do obrzęków. Wraz ze wzrostem dziecka, macica staje się znacznie cięższa, co może spowolnić przepływ krwi z nóg z powrotem do serca.
Czynnikami, które mogą przyczynić się do puchnięcia stóp, są:
-
spożycie kofeiny;
-
picie za małej ilości wody;
-
gorąca temperatura powietrza;
-
zaburzenia równowagi żywieniowej.
Sposoby na opuchnięte stopy w ciąży
Na szczęście istnieje wiele prostych sposobów na złagodzenie objawów podczas ciąży:
1. Zwiększ spożycie potasu - potas pomaga organizmowi zrównoważyć ilość zatrzymywanych płynów. Ważne jest, aby spożywać dobre źródła potasu w diecie:
-
banany;
-
szpinak;
-
bataty;
-
fasola;
-
łosoś;
-
buraki;
-
soczewica.
2. Pij dużo wody - picie odpowiedniej ilości wody to dobry sposób, aby uniknąć obrzęków. Staraj się dostarczyć organizmowi co najmniej 10 szklanek wody każdego dnia, aby nerki wypłukiwały szkodliwe substancje, a organizm był nawodniony.
3. Zmniejsz spożycie soli - jednym ze sposobów zmniejszenia obrzęku podczas ciąży jest ograniczenie spożycia soli. Sól sprawia, że organizm zatrzymuje dodatkową ilość wody. Staraj się również unikać przetworzonej żywności.
4. Spożywaj mniej kofeiny - picie zbyt dużej ilości kofeiny nie jest uważane za dobre dla dziecka. Może również pogorszyć obrzęk. Pij kawę bezkofeinową lub herbaty ziołowe.
5. Noś luźną i wygodną odzież - noszenie ciasnych ubrań, w szczególności w okolicach kostek może pogorszyć obrzęk.
6. Idź na spacer - chodzenie nawet na krótkie spacery kilka razy dziennie, może pomóc ci w pozbyciu się napuchniętych stóp.
7. Noś wygodne obuwie - dobranie dobrze dopasowanych butów jest kluczem do zmniejszenia obrzęku stóp, a także do zapobiegania problemom z biodrami i plecami, które mogą się pojawić, gdy zwiększa się waga.
Źródło: medicalnewstoday.com