Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Syndrom eksplodującej głowy w ciąży. Jak go leczyć?
Jessika Piechocka
Jessika Piechocka 30.01.2020 01:00

Syndrom eksplodującej głowy w ciąży. Jak go leczyć?

Kobieta
Unsplash/ Kinga Cichewicz (CC0 Domena publiczna)

Zastanawiasz się, czym jest s yndrom eksplodującej głowy? Jest to zaburzenie snu. Zdarza się, że c iężarne mamy podczas zasypiania lub budzenia się słyszą głośny dźwięk wybuchu.

Ból głowy w ciąży

Eksplodujący ból głowy jest zaburzeniem bezbolesnym, które może  powodować niepokój u ciężarnej mamy . Czy można go leczyć?

Nie jest pewne, co powoduje  zespół wybuchowej głowy. Niektórzy specjaliści uważają, że parasomnia to wynik nagłego  przesunięcia części ucha środkowego.

Zespół wybuchowej głowy u kobiet w ciąży jest powiązany ze stresem. Chociaż nie ma dowodów na związek, naukowcy twierdzą, że zmiana hormonów stresu i ciąży może skutkować zaburzeniami snu.

Według raportów badań Romper dźwięki podczas tego stanu są głośne i dynamiczne. Przypominają one wybuchającą bombę, fajerwerki lub tłukące się talerze. Pomimo tego, że są one wyimaginowane, ciężarne kobiety czują niepokój, mają przyspieszone tętno i budzą się, aby złapać powietrze.

Nie określono, ile razy w ciągu snu mogą wystąpić takie stany. Niektóre mamy doświadczają zaburzenia raz, a inne mają powroty napadów. Warto podkreślić, iż nie ma lekarstwa na ten rodzaj bólu. Można jednak zmniejszyć występowanie epizodów.

Jak zmniejszyć syndrom eksplodującej głowy?

Aby zmniejszyć syndrom eksplodującej głowy, warto pamiętać o maksymalnym zminimalizowaniu stresu i niepokoju.

Nie zapomnij również, aby prowadzić zdrowy tryb życia. Odpoczynek i dbanie o siebie to jedna z najważniejszych rzeczy podczas ciąży. Zaburzenia snu mogą powodować zespół wybuchowej głowy. Postaraj się spać co najmniej od 6 do 8 godzin w nocy.

Znajdź sposób na relaks. Pomyśl, co najbardziej cię relaksuje i zacznij to robić. Odprężenie się w czasie ciąży może wydawać się ciężkie, ale pomoże ono uporać się z bólami. Polecamy ćwiczenie jogi. Medytacja pomoże ci idealnie się zrelaksować i zachować spokój. Dzięki ćwiczeniom medytacji spowolni się również aktywność mózgu i zmniejszą się zaburzenia snu.

Jeżeli żadna z powyższych metod ci nie pomaga, skontaktuj się z terapeutą, może to pomóc w zmniejszeniu stresu i niepokoju podczas ciąży.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Babygaga.com

Tagi: ciąża