portalparentingowy.pl
Kobieta

Unsplash/ Kinga Cichewicz (CC0 Domena publiczna)

Syndrom eksplodującej głowy w ciąży. Jak go leczyć?

30 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Jessika Piechocka

Udostępnij:

Podczas zasypiania lub wybudzania słyszysz głośne dźwięki w głowie? Może to być syndrom eksplodującej głowy, który wpływa na ciążę.

Zastanawiasz się, czym jest s yndrom eksplodującej głowy? Jest to zaburzenie snu. Zdarza się, że c iężarne mamy podczas zasypiania lub budzenia się słyszą głośny dźwięk wybuchu.

Ból głowy w ciąży

Eksplodujący ból głowy jest zaburzeniem bezbolesnym, które może  powodować niepokój u ciężarnej mamy . Czy można go leczyć?

Nie jest pewne, co powoduje  zespół wybuchowej głowy. Niektórzy specjaliści uważają, że parasomnia to wynik nagłego  przesunięcia części ucha środkowego.

Zespół wybuchowej głowy u kobiet w ciąży jest powiązany ze stresem. Chociaż nie ma dowodów na związek, naukowcy twierdzą, że zmiana hormonów stresu i ciąży może skutkować zaburzeniami snu.

Według raportów badań Romper dźwięki podczas tego stanu są głośne i dynamiczne. Przypominają one wybuchającą bombę, fajerwerki lub tłukące się talerze. Pomimo tego, że są one wyimaginowane, ciężarne kobiety czują niepokój, mają przyspieszone tętno i budzą się, aby złapać powietrze.

Nie określono, ile razy w ciągu snu mogą wystąpić takie stany. Niektóre mamy doświadczają zaburzenia raz, a inne mają powroty napadów. Warto podkreślić, iż nie ma lekarstwa na ten rodzaj bólu. Można jednak zmniejszyć występowanie epizodów.

Jak zmniejszyć syndrom eksplodującej głowy?

Aby zmniejszyć syndrom eksplodującej głowy, warto pamiętać o maksymalnym zminimalizowaniu stresu i niepokoju.

Nie zapomnij również, aby prowadzić zdrowy tryb życia. Odpoczynek i dbanie o siebie to jedna z najważniejszych rzeczy podczas ciąży. Zaburzenia snu mogą powodować zespół wybuchowej głowy. Postaraj się spać co najmniej od 6 do 8 godzin w nocy.

Znajdź sposób na relaks. Pomyśl, co najbardziej cię relaksuje i zacznij to robić. Odprężenie się w czasie ciąży może wydawać się ciężkie, ale pomoże ono uporać się z bólami. Polecamy ćwiczenie jogi. Medytacja pomoże ci idealnie się zrelaksować i zachować spokój. Dzięki ćwiczeniom medytacji spowolni się również aktywność mózgu i zmniejszą się zaburzenia snu.

Jeżeli żadna z powyższych metod ci nie pomaga, skontaktuj się z terapeutą, może to pomóc w zmniejszeniu stresu i niepokoju podczas ciąży.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Dziecko ma 1 z tych 3 objawów? Wiemy, czym to może grozić

  • Ania Starmach o ustawie antyaborcyjnej. "Nie wierzę"

  • Lekarka pokazała "test papieru toaletowego". Chciała ostrzec rodziców

Źródło: Babygaga.com

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >