portalparentingowy.pl Dziecko 0-2 Ciemieniucha – co to jest, co ją powoduje i jak ją wyleczyć?
pixabay.com

Ciemieniucha – co to jest, co ją powoduje i jak ją wyleczyć?

23 marca 2022
Autor tekstu: Martyna Trębacz

Ciemieniucha – co to jest?

Ciemieniucha to inaczej łagodne, łojotokowe zapalenie skóry, które pojawia się u niemowląt w pierwszych tygodniach lub miesiącach życia. Jego nazwa pochodzi od ciemiączka, czyli przestrzeni znajdującej się między kośćmi czaszki, ponieważ najczęściej właśnie tam się pojawia. W większości przypadków ustępuje samoistnie nie dalej niż po kilku miesiącach od pojawienia się. Niestety istnieje ryzyko, że pojawi się ponownie. Choć ciemieniucha nie jest zakaźna, a także uznawana jest za niegroźną dla zdrowia dziecka, to bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja skóry. W przeciwnym razie może się rozprzestrzeniać, a także powodować coraz większy dyskomfort dla malucha.

Ciemieniucha – jak wygląda?

Ciemieniucha swoim wyglądem przypomina najpierw biały nalot, a następnie grube, żółtawe łuski, które czasem tworzą strupki. W zależności od intensywności występowania, łuski mogą pojawiać się pojedynczo albo w większych skupiskach. Najczęściej pojawia się na owłosionej główce niemowlaka, zwłaszcza w okolicach ciemiączka. Zdarza się jednak, że ciemieniucha przemieszcza się także na inne miejsca i pojawia się w okolicach brwi, uszu, nosa, na czole niemowlaka, a nawet na klatce piersiowej. W przypadku pojawienia się ciemieniuchy na brwiach ważne jest, aby pielęgnować skórę w tym miejscu ze szczególną delikatnością i uważnością, aby nie podrażnić oczu malucha.

Ciemieniucha – jakie są przyczyny?

Przyczyny pojawiania się ciemieniuchy na skórze noworodków nie są do końca znane. Przypadłość ta spotyka większość dzieci, co więcej uważa się, że nie ma sposobu na jej uniknięcie. Najbardziej prawdopodobną przyczyny powstawania ciemieniuchy są niedostatecznie rozwinięte gruczoły łojowe u niemowląt, przez co dochodzi do nadprodukcji serum odpowiedzialnego za prawidłowe nawilżenie skóry. Nadmiar serum w połączeniu z martwym naskórkiem prowadzi do powstania strupków, które nazywane są ciemieniuchą. Możliwą przyczyną wytwarzania zbyt dużej ilości serum, które prowadzi do ciemieniuchy są hormony, a dokładniej progesteron. To on w czasie ciąży przyczynia się do nadmiernego wydzielania się łoju, co w efekcie prowadziło do szybkiego przetłuszczania się włosów. Uważa się, że hormon ten może przenikać przez łożysko do dziecka i tym samym w podobny sposób przyczynia się do nadmiernego wydzielania się serum na skórze niemowlaka. Jako przyczynę pojawienia się ciemieniuchy wskazuje się także działanie grzyba drożdżopodobnego z rodzaju Malassezia. Warto wziąć pod uwagę, że skóra niemowlaka jest wyjątkowa delikatna, przez co znacznie łatwiej o wszelkie podrażnienia. Dlatego też ciemieniucha dotyczy przeważnie niemowlaków. Bardzo rzadko występuje u starszych dzieci, choć istnieje możliwość, że pojawi się nawet u dwulatków.

Ciemieniucha – jak leczyć?

Choć ciemieniucha jest groźną przypadłością to wymaga odpowiedniej pielęgnacji, a w niektórych przypadkach również leczenia. Przeważnie objawy ustępują samoczynnie w przeciągu kilku tygodni lub miesięcy, najczęściej w okolicach 6. miesiąca życia dziecka. Trzeba jednak zadbać o odpowiednią pielęgnację, aby nie tylko szybciej się jej pozbyć, ale także aby zmniejszyć dyskomfort, czyli uczucie swędzenia. Odpowiednia pielęgnacja jest także bardzo ważna z innego powodu. Jeśli miejsca pokryte żółtymi łuskami nie będą odpowiednio zadbane, istnieje ryzyko, że ciemieniucha rozprzestrzeni się także w inne miejsca, a dodatkowo można doprowadzić do pojawienia się infekcji skóry u niemowlaka. Pielęgnacja ciemieniuchy polega przede wszystkim na odpowiednim nawilżaniu miejsc w których znajdują się łuski. Najlepiej wykorzystać do tego celu oliwkę, która pomoże rozmiękczyć łuski. Następnie należy je usunąć i umyć skórę. Jeśli ciemieniucha pojawiła się także w okolicach brwi, ważne jest, aby zabieg ten wykonywać z dużą starannością, aby oliwka nie dostała się do oczu malucha, ponieważ mogłaby je podrażnić. W większości przypadków przemywanie zmienionych miejsc i nawilżanie ich oliwką przynoszą zamierzone efekty. Jeśli jednak tak się nie stanie albo pojawią się dodatkowe objawy, jak sączące wykwity czy obrzęk, konieczna jest wizyta u lekarza. Być może konieczne będzie podanie leków w postaci kremów.

Obserwuj nas w
autor
Martyna Trębacz

Martyna Trębacz

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy