Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > W PRL było hitem, teraz prawie nikt o nim nie pamięta. To imię nadano tylko 12 razy

W PRL było hitem, teraz prawie nikt o nim nie pamięta. To imię nadano tylko 12 razy

imię dla chłopca
Fot. Pexels/Tom Fisk

Jeszcze 40-50 lat temu to imię było bardzo popularne, wręcz uwielbiane. Teraz jednak prawie nikt go nie nadaje, a wiele osób wręcz się z niego wyśmiewa. Chodzi oczywiście o "Janusza".

To imię początkowo było zdrobnieniem imienia "Jan" i w niektórych częściach Polski nadal tak funkcjonuje. W pewnym momencie zaczęło jednak istnieć oddzielnie. W naszej historii i kulturze swoje ślady odcisnęło kilku wspaniałych Januszów. Może nie warto poddawać się stereotypom i przemyśleć nadanie tego imienia swojemu dziecku?

Janusz z internetowych memów

Imię Janusz było bardzo popularne w PRL. W latach 50. i 60. było ich naprawdę mnóstwo. Według informacji z portalu dane.gov.pl w styczniu 2024 roku w całej Polsce nadal było ponad 180 tysięcy Januszów. I tylko 12 z nich to chłopcy, którzy przyszli na świat w 2023 roku.

Trend ten jest widoczny także we wcześniejszych latach. Popularność imienia "Janusz" spada, głównie za sprawą memów i internetowych żartów, które to imię wykorzystują. Z jednej strony pojawia się w nich Janusz, konserwatywna głowa typowej polskiej rodziny, z drugiej mówi się o "Januszach biznesu", czyli o kimś, kto dąży do uzyskania maksymalnych przychodów dzięki cięciu kosztów pracowników.

Jednak już jako drugie imię "Janusz" zostało nadane w 2023 roku 193 razy. A to może oznaczać, że rodzicom nadal to imię się podoba, obawiają się tylko, że dziecko będzie wyśmiewane. Może nie warto przejmować się stereotypami i zdecydować się na to imię? Zwłaszcza że jest świetną wróżbą dla dziecka.

chłopiec Janusz
Fot. Freepik/prostooleh

Znaczenie imienia Janusz

Imię Janusz w Polsce funkcjonuje samodzielnie, a nie jako zdrobnienie od "Jana" od XII wieku. Bardzo możliwe, że jest zaczerpnięte od rzymskiego boga Janusa — patrona miast, bram i wszelkiego początku.

Janusz to imię dla energicznych chłopców. Jego numerologicznym odpowiednikiem jest Jedynka. To indywidualiści i pionierzy. 

Nic dziwnego, że Janusze wyróżniają się dynamicznym działaniem. To typ zdobywcy, który wiecznie działa. Janusz doskonale wie, czego chce. Więcej, wie też, jak to osiągnąć i nie waha się, by to zrobić. Ma także silną potrzebę zwracania na siebie uwagi i brylowania w towarzystwie, co jedni odbierają pozytywnie, a inni postrzegają jako wadę.

Janusz świetnie sprawdzi się w pracach wymagających dynamiki, działania, szybkiego podejmowania decyzji. Może być żołnierzem, strażakiem czy ratownikiem. Odniesie sukces także jako menadżer czy lider zespołu w dużej firmy.

Janusz w rodzinie i miłości

Janusz ma bardzo silną osobowość, dlatego wydaje się, że nie może sprawdzić się w roli ojca i męża. Wręcz przeciwnie — jest czułym ojcem i oddanym partnerem. Ceni wspólne spędzanie czasu, chociaż rzadko kiedy idzie na kompromis w kwestii wyboru filmu w kinie czy restauracji.

Uwielbia organizować, więc można na jego barki złożyć zaplanowanie wakacyjnego wyjazdu lub atrakcji dla rodziny. Lubi też zaskakiwać, dlatego jego partnerki będą ciągle obsypywane prezentami i niespodziankami. Jednak jego żona musi mieć silną osobowość, by Janusz widział w niej godną partnerkę. To może prowadzić do starć, jednak to iskrzenie szybko zamienia się w namiętność.

Zdrobnienia i imieniny

Janusz to bardzo popularne imię, które nosi wiele znakomitych postaci ze świata kultury. Najbardziej znanym jest chyba wybitny pedagog Janusz Korczak. Można tutaj jeszcze wymienić aktorów Janusza Rewińskiego, Janusza Gajosa i Janusza Chabiora, wokalistę Janusza Panasewicza i reżysera Janusza Józefowicza.

Zdrobnienia: Januszek, Januch (w północnej części Polski), Janek, Jasiu, Janiś, Janiu, Jaśko, Jasiek, Janis, Janko, Janus

Imieniny: 24 czerwca, 29 sierpnia, 21 września, 21 października i 21 listopada

Zobacz także:

To imię dla chłopca było hitem w PRL. Kojarzy się z najprzystojniejszym polskim aktorem

4 najpopularniejsze imiona nadane dzieciom we Włoszech. Niektóre z nich brzmią jak polskie

Jak mają na imię dzieci Barbary Sienkiewicz? Aktorka nadała im najbardziej popularne imiona w Polsce

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?