portalparentingowy.pl Ciąża i poród Co oznacza ból kości ogonowej w ciąży?
pixabay.com

Co oznacza ból kości ogonowej w ciąży?

23 marca 2022
Autor tekstu: Martyna Trębacz

Ból kości ogonowej w ciąży – przyczyny

Ból kości ogonowej w ciąży jest częstą dolegliwością, z którą borykają się kobiety spodziewające się dziecka. Szczególnie narażone na to są te kobiety, u których ból kości ogonowej występował jeszcze przed ciążą. W takim przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że ból znów się pojawi. Kość ogonowa stanowi ostatni odcinek kręgosłupa, który jest zbudowany z kilku zrośniętych ze sobą kręgów. W czasie ciąży pod wpływem powiększającej się masy ciała dziecka następuje powiększenie macicy, która w konsekwencji zaczyna uciskać na dolny odcinek kręgosłupa. Przez to właśnie wiele kobiet spodziewających się dziecka odczuwa silny ból kości ogonowej.

Przyczyn bólu kości ogonowej w ciąży jest kilka. Nie bez znaczenia jest także fakt, że w czasie ciąży kręgosłup jest narażony na dodatkowe obciążania związane ze wzrostem masy. Z tego powodu wiele kobiet spodziewających się dziecka skarży się na bóle kręgosłupa. Duży wpływ ma na to relaksyna, czyli hormon ciążowy odpowiedzialny za utrzymanie ciąży, a także przygotowanie ciała do porodu. Relaksyna, obok progesteronu i estrogenu, jest uznawana za jeden z trzech najważniejszych hormonów występujących w ciąży. Dzięki relaksynie następuje rozluźnienie chrząstkozrostów, co umożliwia kobiecie poród naturalny.

W niektórych przypadkach za ból kości ogonowej odpowiada uraz spowodowany złamaniem lub stłuczeniem. Wcale nie musiało to nastąpić w trakcie ciąży. Istnieje możliwość, że do urazu doszło wcześniej, ale przed ciążą ból nie był na tyle dokuczliwy, by zwrócić na niego uwagę. Dopiero pod wpływem powiększającej się macicy, hormonów, a także dodatkowego obciążenia kręgosłupa w czasie ciąży objawy mogą znacznie się nasilić.

Istnieje także ryzyko, że ból kości ogonowej jest spowodowany innymi schorzeniami, które nie mają z nim bezpośredniego związku. Przykładem są torbiele Tarlova,  neurologia splotu guzicznego albo krzyżowego, a także choroby kręgosłupa. W niektórych przypadkach może to świadczyć nawet o pojawieniu się zmian nowotworowych. W takim przypadku zazwyczaj ból kości ogonowej świadczy o zaawansowanym stadium choroby, gdyż w początkowej fazie nie daje żadnych objawów.

Ból kości ogonowej w ciąży – jak sobie radzić?

Silny ból kości ogonowej w ciąży potrafi dać się we znaki. Nie oznacza to jednak, że nie można próbować go złagodzić. Dobrym sposobem na poradzenie sobie z bólem jest ciepła kąpiel albo masaż tego odcinka kręgosłupa. Pomocne są także ćwiczenia rozciągające, które świetnie potrafią złagodzić dokuczliwy ból. Innym sposobem jest ogrzanie miejsca, w którym znajduje się kość ogonowa, za pomocą ciepłego kompresu. Aby ból był mniej dokuczliwy warto unikać pozycji, w których się nasila. Zamiast siedzenia, zwłaszcza na twardym oparciu, lepiej odpoczywać w pozycji leżącej, albo podkładając pod kręgosłup coś miękkiego. Trzeba jednak pamiętać, że ciąża jest szczególnym stanem dla każdej kobiety, dlatego nigdy nie należy szukać pomocy na własną rękę. Pod żadnym pozorem nie wolno stosować żadnych leków uśmierzających ból, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka. Dotyczy to także dostępnych w aptece maści, kremów czy olejków, dostępnych bez recepty. Zamiast farmakologii, lepiej postawić na domowe sposoby, które są bezpieczne zarówno dla matki jak i maleństwa. Jeśli jednak mimo stosowania się do powyższych zasad ból kości ogonowej będzie się stale nasilał, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem.

Ból kości ogonowej po porodzie

Często zdarza się, że  ból kości ogonowej jest spowodowany trudnym porodem, albo wręcz powikłaniami poporodowymi. W niektórych przypadkach w czasie akcji porodowej dochodzi do tak silnego nacisku na kość ogonową, że może to skutkować uszkodzeniem więzadeł krzyżowo-guzicznych. Zdarza się także, że w trakcie porodu dochodzi do pęknięcia lub złamania kości ogonowej, co objawia się nie tylko silnym bólem, ale także uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Obserwuj nas w
autor
Martyna Trębacz

Martyna Trębacz

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy