Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Niemowlę > Co pomaga na zastój pokarmu?
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 25.04.2022 13:38

Co pomaga na zastój pokarmu?

pieluchy
fot. Tomasz Suszczynski, canva.com

Zastój pokarmu to bolesna przypadłość, która często dotyka kobiety karmiące piersią. Może prowadzić do zapalenia piersi lub powstania ropnia. Dlatego bardzo ważne jest, aby jak najszybciej wprowadzić działania, które pomogą się go pozbyć. W tym celu pomocna może okazać zwykła pieluszka tetrowa.

Zastój pokarmu, czyli inaczej zator mleczny może wystąpić na początku karmienia, w związku z pojawieniem się nawału mlecznego, po dłuższej przerwie w karmieniu lub po odstawieniu dziecka od piersi. Czas trwania zastoju pokarmu można skrócić, podejmując odpowiednie działania, takie jak częste przystawianie dziecka do piersi czy stosowanie ciepłych okładów z wykorzystaniem tetry.

Czym jest zastój pokarmu?

Zastojem pokarmu nazywamy sytuację, w której dochodzi do zablokowania przewodów mlekowych w piersi. Towarzyszy temu utrudnione wypływanie mleka z brodawek. Do zatoru mlecznego najczęściej dochodzi wskutek niewystarczającego opróżniania piersi. Najczęściej problem ten występuje w pierwszych dniach po porodzie, kiedy produkcja mleka jest bardzo duża.

Do przyczyn powstawania zastoju pokarmu zaliczane jest: zbyt rzadkie przystawianie dziecka do piersi, zbyt wczesne odstawianie dziecka od piersi, zbyt długa przerwa w karmieniu, niewłaściwa pozycja do karmienia lub technika ssania dziecka, a także dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym czy źle dobrany, zbyt uciskający biustonosz.

Czynnikami, które także mogą przyczynić się do powstania zatoru mlecznego, jest; stres, karmienie głównie jedną piersią, karmienie zawsze w tej samej pozycji oraz zmęczenie.

Co pomaga na zastój pokarmu?

Zastój pokarmu zazwyczaj mija po kilku dniach, a laktacja się stabilizuje. Jednak nieleczony zator mleczny może prowadzić do zapalenia piersi, pojawienia się ropnia czy obniżenia poziomu laktacji, dlatego bardzo ważna jest szybka i odpowiednia reakcja kobiety, która powinna zadbać o swoje piersi.

Najlepszym sposobem na pozbycie się zastoju pokarmu jest częste przystawianie dziecka do piersi. Ssanie dziecka przetyka zatkany kanalik mleczy, a dodatkowo w czasie ssania dochodzi także do masowania piersi, co ma korzystny wpływ w tej sytuacji. Aby ułatwić wypływanie mleka z przewodów mlecznych, warto przed karmieniem wziąć gorący prysznic lub zrobić okład z pieluszki tetrowej.

W celu zrobienia okładu z tetry należy wcześniej przeprasować ją żelazkiem, a następnie położyć na piersi rozgrzaną pieluchę. Po karmieniu warto zrobić zimny okład, który obkurczy kanaliki mleczne i spowoduje przyhamowanie laktacji. Dobrym sposobem na ulżenie podczas zastoju pokarmu jest także zrobienie okładów z liści kapusty, które działają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Wystarczy wyjęty z lodówki liść kapusty rozbić i przyłożyć do piersi.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: mamotoja.pl