Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > ZUS przyjmuje już wnioski o RKO od uchodźców z Ukrainy
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 24.04.2022 13:24

ZUS przyjmuje już wnioski o RKO od uchodźców z Ukrainy

ZUS
https://commons.wikimedia.org/ Adrian Grycuk/ CC 3.0

Uchodźcy z Ukrainy mogą już składać wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. ZUS przygotował dla nich formularze w języku ukraińskim.

Obywatele Ukrainy, którzy uciekając przed wojną, przybyli do Polski po 23 lutym 2022 r. mogą liczyć na finansowe wsparcie polskiego rządu. Środki będą wypłacane im przez ZUS, który przygotował specjalny formularz w języku ukraińskim dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Przyjmowanie wniosków ruszyło w sobotę.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy dla ukraińskich rodzin

Rodzice mogą ubiegać się o 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia – niezależnie od dochodów. Będą mogli sami zdecydować czy chcą otrzymywać 500 zł miesięcznie przez dwa lata, czy 1000 zł przez rok oraz na co wydadzą pieniądze.

Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS został udostępniony specjalny formularz wniosku o rodzinny kapitał opiekuńczy w języku ukraińskim (RKO-U). Został stworzony z myślą o obywatelach Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi.

Jak złożyć wniosek o RKO-U?

Wniosek o RKO-U można składać wyłącznie droga elektroniczną za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Do złożenia wniosku niezbędny jest polski numer PESEL rodzica oraz dziecka, adres e-mail, polski numer telefonu, a także numer rachunku bankowego w Polsce.

Prawidłowe złożenie wniosku RKO-U na PUE ZUS, pozwoli na automatyczną jego obsługę i skróci czas przyznania świadczenia przez ZUS – powiedziała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, cytowana przez portal bankier.pl.

Świadczenia takie jak Rodzinny kapitał opiekuńczy czy 500+, przysługują uchodźcom wyłącznie w czasie kiedy przebywają z dziećmi w Polsce.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Tagi: ZUS