portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Coraz więcej przypadków zapalenia wątroby u dzieci w Europie i USA. Źródło zachorowań nadal nie jest jasne
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 22.04.2022 16:49

Coraz więcej przypadków zapalenia wątroby u dzieci w Europie i USA. Źródło zachorowań nadal nie jest jasne

Łóżko szpitalne canva PRO
fot. anytka, canva.com

Lekarze alarmują o rosnącej liczbie zapaleń wątroby występujących wśród dzieci w Europie i w USA. Na razie zanotowano kolejne przypadki w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii, Danii i Irlandii oraz w USA. Co ważne, badania ekspertów wykluczyły klasyczne stany zapalne typu A, B, C oraz E.

Specjaliści podejrzewają, że choroba może być związana z rodzajem wirusa zwykle wywołującym przeziębienie. Jednak zdaniem WHO konieczne jest wykonanie kolejnych badań.

Coraz więcej zachorowań wśród dzieci

- Wzywamy rodziców i opiekunów, aby zwracali uwagę na objawy zapalenia wątroby — w tym żółtaczkę lub zażółcenie oczu i skóry — oraz aby w razie potrzeby skontaktowali się z pracownikiem służby zdrowia — alarmowała dla BBC dr Chand z brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA).

Jakiś czas temu pisaliśmy o rosnącej liczbie zapaleń wątroby występujących u dzieci w Wielkiej Brytanii. Lekarze informowali, że od początku 2022 roku aż u 74 maluchów z Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej wykryto objawy choroby. Był to znaczący wzrost w porównaniu z poprzednimi latami.

Jak się okazuje, choroba atakuje również dzieci w innych krajach europejskich. Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób kolejne przypadki wykryto także w Hiszpanii, Holandii, Danii i Irlandii. Ponadto w USA w stanie Alabama stwierdzono zapalenie u dziewięciu osób w wieku od 1 do 6 lat. 

Przyczyny choroby nie są jasne

Według lekarzy pojawiające się w tym roku zapalenie wątroby ma ostrzejszy przebieg niż zwykłe przypadki. Według FOX News badacze wykluczyli stany zapalne typu A, B, C oraz E, które zazwyczaj są przyczyną jej występowania. Obecnie większość podejrzeń pada na adenowirusy, czyli rodzinę wirusów wywołujących m.in. łagodne przeziębienia.

Mimo że specjaliści mają pewne teorie, to nadal brakuje im pewności co do przyczyny zakażeń. W danej sprawie zabrała głos nawet Światowa Organizacja Zdrowia. Eksperci z WHO stwierdzili, że konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, by określić powiązanie dolegliwości z wirusami.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: edziecko.pl