Czopki glicerynowe
Problemy z zaparciami mogą przytrafić się każdemu niezależnie od wieku. Oczywiście można starać się im zapobiegać dbając chociażby o odpowiednią podaż błonnika w diecie oraz unikać produktów, które sprzyjają obstrukcji. Niemniej jednak nie ma 100% pewności, że ta nie nadejdzie. Zatwardzenie może być spowodowane nawet przyczynami sytuacyjnymi takimi jak długa podroż (lub wiele podróży), czy nawet wylegiwanie się. Co robić jeśli domowe metody nie działają? Bardzo często lekarze zalecają czopki glicerynowe, zanim konieczna będzie np. lewatywa. Czym jest ten popularny w walce z zaparciami produkt?
Kto może skorzystać z czopka glicerynowego
Czopki glicerynowe są bardzo bezpiecznym produktem medycznym. W zasadzie mogą być stosowane przez osoby w każdym wieku, od niemowlęcego do bardzo podeszłego. W przypadku dzieci poniżej 3. roku życia każdorazowe użycie powinno być skonsultowane z lekarzem pediatrą, może zalecić on bowiem konkretne czopki lub zmniejszenie dawki o połowę. Tym niemniej nie ma praktycznie żadnych przeciwskazań, aby nie mogły być one używane. Czopki glicerynowe są bardzo często stosowane u osób pozostających w stałym bezruchu, ale też u kobiet w ciąży, które bardzo często skarżą się na problemy z zaparciami, które mogą być spowodowane suplementowaniem żelaza w ciąży lub czynnikami takimi jak nacisk macicy na jelito utrudniający wypróżnienie się.
Oczywiście istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania czopków glicerynowych. Zaliczamy do nich: zapalenie jelita grubego lub cienkiego, zapalenie wyrostka robaczkowego, ostre bóle brzucha, stosowanie przez pacjenta leków wchłanianych przez odbyt czy patologiczne elementy w kale takie jak krew. Nie powinno się również stosować czopków glicerynowych w przypadku długotrwałych zaparć. Samo stosowanie czopków również powinno mieć pewne ramy czasowe, ponieważ przyjmowane przez zbyt długi okres mogą prowadzić do podrażnienia śluzówki jelita, a co za tym idzie można doprowadzić do odruchowego zaciskania zwieracza, co spowoduje dalsze problemy z wypróżnianiem się.
Jak działa czopek glicerynowy?
Po aplikacji czopka – która naturalnie odbywa się doodbytniczo, ten pod wpływem ciepła rozpuszcza się w odbycie. Owo rozpuszczenie się powoduje, że przyspieszeniu ulegają ruchy robaczkowe jelita grubego, którego dolny odcinek został przez czopek podrażniony. Dodatkowo gliceryna (a w zasadzie 86% glicerol) ma właściwości nawilżające oraz natłuszczające. Po rozpuszczeniu się czopka te właśnie właściwości wspomagają poślizg i pasaż treści kałowej w jelitach. To dwutorowe działanie ułatwia wypróżnianie się w przypadku występowania problemów z zaparciami. Warto wspomnieć, że składniki czopka nie przedostają się do krwioobiegu, co oznacza, że są bezpieczne zarówno dla ciężarnych jak i dla matek karmiących piersią. Przeciwnicy czopków natomiast twierdzą, że są one mniej skuteczne niż wlewki i lewatywa i choć mają oni rację, tak stosowanie czopka u dzieci jest o wiele mniej traumatycznym doświadczeniem niż przeprowadzenie wlewki lub zabiegu lewatywy. Często czopki stosowane są przez zabiegami w celu dokładnego oczyszczenia jelit z zalegających resztek mas kałowych.
Aplikacja czopka glicerynowego
Aplikacja czopka mogłoby się wydawać nie powinna stanowić najmniejszego problemu, niemniej jednak warto pamiętać o kilku żelaznych zasadach. Jeśli pacjentem jest dziecko poniżej 5. roku życia, warto rozważyć aplikację czopka, kiedy będzie ono spało, ponieważ sama aplikacja może wywołać u malucha stres, a ten może prowadzić do mimowolnego zaciskania mięśni zwieracza odbytu lub wypychania czopka. Oczywiście, z racji tego, że czopek może zadziałać nawet po kilkunastu minutach, warto obserwować wówczas dziecko i być przygotowanym na szybką akcję czyszczenia posłania i mycia pociechy.
Czopek powinien być wsuwany bardzo powoli i delikatnie jednostajnym ruchem. Odbyt osoby, której aplikowany jest czopek należy lekko rozchylić palcami. Jeśli pacjent jest świadomy powinien postarać się maksymalnie rozluźnić mięśnie, aby nie utrudniać aplikacji czopka. Najwygodniejszymi pozycjami do aplikacji są:
-
leżenie na boku z nogami podciągniętymi do klatki piersiowej,
-
przysiad,
-
leżenie na plecach z podniesionymi nogami.
Należy upewnić się, że czopek został umieszczony w całości i nie powinno dopuścić się do wypróżnienia przed jego całkowitym rozpuszczeniem. Osoba aplikująca czopek musi zachować pełne standardy higieny – zarówno przed aplikacją jak i po niej powinna dokładnie umyć ręce.
undefined
Bibliografia
-
https://www.medme.pl/artykuly/czopki-glicerynowe-dla-niemowlat-ile-czekac-dzialanie,71929.html
-
https://zdrowie.tvn.pl/a/czopki-glicerynowe-dla-niemowlat-dzieci-kobiet-w-ciazy-kiedy-stosowac