Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Czy dzieci mogą pić herbatkę z kopru?
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 31.01.2022 01:00

Czy dzieci mogą pić herbatkę z kopru?

dziecko pije
fot. pixelshot, canva.com

Podawanie dziecku herbatki z koprem na kolkę to powszechnie stosowany sposób. Naukowcy odkryli jednak, że herbatka z kopru zawiera substancje, których nadmiar może być szkodliwy dla dziecka.

Herbatka z kopru bardzo często podawana jest dzieciom cierpiącym z powodu kolek, ponieważ ma ona działanie rozkurczające i uśmierzające ból. Trzeba jednak pamiętać, aby podawać ją z umiarem ze względu na substancje, jakie zawiera.

Herbatka z kopru dla dzieci

Lecznicze właściwości tej herbatki ziołowej zostały potwierdzone w zaledwie kilku badaniach, a dodatkowo naukowcy odkryli, że herbatka z kopru zawiera substancje estrogenne, których nadmiar może być szkodliwy dla dziecka.

Chłopcy w ogóle nie powinni przyjmować tych substancji, a dziewczynki w ograniczonej ilości. U dziewczynek, którym zbyt często podawane są herbatki z kopru, może wystąpić przedwczesne dojrzewanie. Nie powinny jej pić także kobiety w ciąży. Może być za to pomocna w łagodzeniu objawów menopauzy.

Czy dzieci mogą pić herbatkę z kopru?

Przede wszystkim warto pamiętać, że zaleca się, aby dzieci do ukończenia szóstego miesiąca życia były karmione wyłącznie mlekiem matki. Nie ma potrzeby, aby podawać niemowlętom w tym czasie herbatki ziołowe. Według zaleceń Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci herbatki z kopru włoskiego najlepiej nie podawać dzieciom do 4. roku życia. Herbatki ziołowe, w tym z kopru włoskiego należy podawać dzieciom z umiarem. Kiedy chcemy zastosować napar z kopru jako środek na kolki, zróbmy to w ostateczności. Najpierw warto spróbować innych metod, takich jak: masaż, kołysanie czy przyłożenie termoforu.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: mjakmama24.pl, mamotoja.pl