Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Rodzina 500 plus - nabór wniosków w 2022
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 23.03.2022 04:24

Rodzina 500 plus - nabór wniosków w 2022

ważne-wazne-lelum
fot. zbg2, canva.com

Od lutego rodzice mogą zacząć składać wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy. W tym roku zajmie się nimi Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Podpowiadamy, jak poprawnie się za to zabrać.

Nowy okres przyznawania świadczeń wiąże się z nowymi zasadami. Od 2022 programem Rodzina 500 plus zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To jednak nie wszytko. Wnioski będą przyjmowane wyłącznie online, a pieniądze przyznawane bezgotówkowo.

500 plus — kiedy złożyć wniosek?

To kiedy dostaniemy wypłatę 500 plus, zależy od terminu złożenia wniosku. Najbliższy okres świadczeniowy rozpocznie się 1 lutego. ZUS zachęca rodziców, aby zgłaszali się do programu jak najwcześniej. Wtedy szybciej dostaną pieniądze i unikną problemów z wypłatami.

- Chcąc zapewnić wszystkim ciągłość wypłat, zachęcamy, aby wniosek złożyć w terminie do 30 kwietnia 2022 r. Wtedy pieniądze zostaną wypłacone do końca czerwca 2022 r. - mówi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

500 plus — zmiany w przyjmowaniu wniosków

W roku 2022 obsługą programu Rodzina 500 plus w całości zajmie się ZUS. Oznacza to, że wniosku przyjmowane będą jedynie w formie online. Można to będzie zrobić na portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki SpołecznejPlatformie Usług Elektronicznych ZUS lub przez bankowość elektroniczną.

- Nasze doświadczenie pokazuje, że rodzice nie mają problemu z takim rozwiązaniem, a zdecydowana większość wniosków i tak składana jest online — komentuje minister Maląg.

Rodzice podczas wypełniania wniosków będą musieli podać numer swojego konta bankowego. Zniknęła bowiem możliwość przyznawania świadczeń do ręki, teraz pieniądze przekazywane są jedynie bezgotówkowo.

- Wnioski o przyznanie świadczenia będą musieli złożyć wszyscy uprawnieni do tego rodzice, również ci, którzy już teraz otrzymują 500 plus. Procedurami związanymi z obsługą wniosków i późniejszą wypłatą świadczeń zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: parenting.pl

Tagi: 500 plus