Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Czy dzieci mogą pić melisę?
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 25.02.2022 01:00

Czy dzieci mogą pić melisę?

dziecko je
fot. Orbon Alija, canva.com

Melisa jest powszechnie znana ze swoich właściwości uspakajających i wspomagających zasypianie. Działa rozkurczająco na mięśnie jelit, przez co znalazła także zastosowanie w łagodzeniu bólów brzucha. Brzmi jak idealny eliksir na niemowlęce kolki, ale czy dzieci mogą pić melisę?

Melisa jest rośliną wieloletnią, która znalazła swoje zastosowanie w ziołolecznictwie i w kuchni. Dzięki charakterystycznemu aromatowi, liście melisy często dodawane są do napojów i herbat. Ta pochodząca z krajów śródziemnomorskich roślina zasłynęła jako herbatka na uspokojenie i dobry sen.

Właściwości melisy

Znajdujący się w liściach melisy olejek eteryczny, za sprawą składników takich jak: karioflen, cytral i cytronela ma właściwości, które obniżają próg wrażliwości układu nerwowego i rozkurczają mięśnie gładkie jelit. W melisie znajdują się także roślinne garbniki, czyli taniny, mające działanie przeciwbakteryjne, flawonidy, będące silnymi antyoksydantami, a także dużą ilość witaminy C oraz śluzy. Melisa ma właściwości wyciszające i uspokajające. Pomaga w zasypianiu i łagodzi bóle głowy. Działa moczopędnie, dzięki czemu oczyszcza organizm z toksyn, a ponadto przyspiesza metabolizm i wspomaga pracę żołądka. Ma także działanie rozkurczowe i łagodzi bóle brzucha.

Czy dzieci mogą pić melisę?

Napar z melisy może być stosowany nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci. Melisa u niemowląt może pomóc w złagodzeniu dolegliwości związanych z kolkami. Przy czym, nie należy podawać jej dzieciom, które nie ukończyły czwartego miesiąca życia, a przed zastosowaniem jej powinno się skonsultować to także z lekarzem pediatrą.

Nie należy jednak traktować melisy jako napoju, podawanego dziecku na co dzień. Raczej powinno się go podawać tylko okazjonalnie, najlepiej wieczorem ze względu na jej działanie wyciszające. Warto pamiętać także, aby dziecko nie piło tej samej herbatki w ciągu dnia, ponieważ mogą gromadzić się na niej bakterie.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: kobieta.onet.pl, medonet.pl, party.pl, herbatkidladzieci.pl

Tagi: melisa