Czy dzieci muszą pościć w Środę Popielcową? Obowiązują je pewne zasady
Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele Katolickim okres Wielkiego Postu. W tym czasie katolicy przygotowują się do najważniejszych świąt w roku: Wielkanocy. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, obok Wielkiego Piątku jest to jedyny dzień obłożony tym rygorem w roku liturgicznym.
Kto jest zwolniony z postu w Środę Popielcową, czy trzeba tego dnia iść do kościoła i jak świętować ten wyjątkowy dzień. Wyjaśniamy wszystkie zawiłości.
Środa Popielcowa w Kościele katolickim
W 2024 roku Środa Popielcowa będzie obchodzona 14 lutego. Ten dzień, zwany także Popielcem rozpoczyna trwający 40 dni okres Wielkiego Postu. Ten kończy się w Wielki Czwartek na Mszy Wieczerzy Pańskiej.
W Wielki Piątek nie ma w kościołach mszy świętej, w ten dzień odbywa się ostatnia Droga Krzyżowa na pamiątkę ukrzyżowania Jezusa Chrystusa. Obchody Wielkanocy swój kulminacyjny moment mają w czasie Rezulekcji - porannej mszy w Niedzielę Wielkanocną. To wtedy w Kościołach ogłaszane jest Zmartwychwstanie Pańskie.
Czy w Środę Popielcową obowiązuje post
W Środę Popielcową wiernych obowiązuje post ścisły. Oznacza to nie tylko wstrzymywanie się od potraw mięsnych, ale ograniczenie wszystkich pokarmów. Dawniej od wchodu, do zachodu słońca katolicy w Popielec nie jedli niczego poza suchym chlebem. Obecnie post nie jest aż tak restrykcyjny, jak niegdyś.
Pościć powinny katolicy od 18. do 60. roku życia, o ile pozwala im na to zdrowie. Żaden post nie obowiązuje dzieci do 7. roku życia. Starsze mogą ograniczyć pokarmy mięsne. Pościć nie muszą też osoby przewlekle chore, seniorzy i ci, których praca wymaga ogromnego wysiłku fizycznego. Jednak i oni - jeśli to możliwe powinni unikać w Środę Popielcową pokarmów mięsnych.
Środa Popielcowa - czy trzeba iść do kościoła
Popielec nie jest świętem nakazanym, czyli nie trzeba iść do kościoła, jednak aby posypać głowę popiołem - trzeba znaleźć na to czas. W czasie mszy świętej ksiądz posypuje głowy wiernych popiołem, wypowiadając słowa: "Prochem jesteś i w proch się obrócisz". Ten rytuał przypomina katolikom o ulotności życia, ale także daje symboliczny początek okresowi zadumy.
Wierni przygotowują się na zmartwychwstanie Jezusa. Okres Wielkiego Postu to czas zadumy i symboliczny początek nowego roku liturgicznego. Często na ten okres katolicy przyjmują postanowienia, które mają na celu poprawić ich życie. W Wielkim Poście Kościół zaleca wstrzemięźliwość od używek i uczestnictwa w imprezach rozrywkowych.
Czego nie wolno w czasie Wielkiego Postu
Choć ścisły post obowiązuje w Środę Popielcową i Wielki Piątek, to Kościół zaleca wiernym, aby przez cały jego okres powstrzymywali się od spożywania pokarmów mięsnych. Nie wolno także brać udziału w imprezach rozrywkowych, jak dyskoteki, zabawy czy wesela.
W czasie Wielkiego Postu Kościół unika ślubów i chrztów, te radosne uroczystości powinny czekać na zakończenie tego szczególnego czasu. Katolik powinien brać udział w cotygodniowej Drodze Krzyżowej, a także we wszystkie niedziele Wielkiego Postu uczestniczyć w mszach Świętych. Obowiązkowe są także nabożeństwa w Wielkim Tygodniu.
Zobacz także:
Chodzili od drzwi do drzwi i zebrali ogromne pieniądze. Ujawniają, ile zarobili na kolędzie
Co o tobie myśli dziecko? 15 pytań, które warto zadać dziecku, odpowiedzi rozbawią cię do łez
Dla nich to koniec 800+. Idą wielkie zmiany w wypłatach świadczeń