Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Kościół

Kościół

grill
29.05.2024 16:38 Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Biskupi zaskoczyli wiernych

Czy w piątek po Bożym Ciele można zjeść soczystą karkówkę z grilla? - zastanawia się wielu katolików. Wszak to piątek, a w tym dniu obwiązuje religijne osoby wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Druga strona, to tradycja, jak przeżyć długi majowy weekend bez klasycznych przysmaków, gdy wokół sąsiedzi nęcą zapachami z rusztu?W piątek 31 maja 2024 roku wierni nie muszą przestrzegać postu! Na ten dzień metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński udzielili dyspensy wiernym. Jednak żeby z niej skorzystać, trzeba być na terenie diecezji. Gdzie jeszcze 31 maja można zjeść mięso?

procesja Bożego Ciała w Łowiczu
25.05.2024 09:26 Każda dziewczynka chciała rzucać kwiaty na Boże Ciało. To święto jak żadne inne

„W Boże Ciało z Boską chwałą, Słowo nam się Chlebem stało, nie tnij zboża ni kapusty, bo odnajdziesz w niej rdzeń pusty” – to tylko jedno z przysłów związanych z ważnym kościelnym świętem, które jak wiele innych, obrosło w wiele przesądów i ludowych tradycji. Boże Ciało jest mocno związane z modlitwą o urodzaj i wiarą w to, że tego dnia sam Bóg przechadza się między swoim ludem. A skoro tak, to trzeba go godnie powitać.Boże Ciało to jedno z najpiękniej obchodzonych świąt kościelnych w Polsce. W niektórych regionach do dzisiaj każdy wierzący mieszkaniec miasta przystraja balkon lub okno świętymi obrazami i kwiatami, aby zademonstrować swoją wiarę. Do dzisiaj kultywujemy też zwyczaj sypania kwiatów, najczęściej przez dziewczynki w strojach komunijnych. A jak to święto wyglądało dawniej?

kościół w Czaplinku, policja
15.05.2024 12:41 Mężczyzna uzbrojony w nóż wszedł do kościoła. W środku były dzieci

Sceny jak z horroru w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Czaplinku. Do świątyni wtargnął mężczyzna uzbrojony w nóż. Trwało właśnie nabożeństwo majowe z udziałem dzieci, które zaledwie kilka dni wcześniej przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej.Świadkowie mówią, że 40-latek szedł środkiem kościoła prosto w stronę grupy dzieci w białych albach. W ręku trzymał nóż, a jego twarz budziła przerażenie. Aż strach pomyśleć, co chodziło mu po głowie. Na szczęście znaleźli się odważni ludzie, którzy stawili mu czoła.

rozwiedziona para
14.05.2024 11:41 Kiedy rozwód to nie grzech? Stanowisko Kościoła ostatnio się zmieniło

W 2023 roku do sądów okręgowych wpłynęło 81 tysięcy wniosków rozwodowych. To 81 tysięcy par, które postanowiły przestać tworzyć rodzinę. Z roku na rok jest ich coraz więcej. I ta tendencja jest rosnąca na całym świecie.Nic więc dziwnego, że Kościół musiał zmienić swoje podejście do rozwodników. Rozwiedzeni katolicy, którzy weszli w nowy związek, nie mogli przyjmować komunii świętej i nie dostawali rozgrzeszenia w czasie spowiedzi. Niedawno jednak stanowisko Kościoła w tej sprawie oficjalnie się zmieniło. Niestety, tylko oficjalnie.

Ślub po pogrzebie współmałżonka
03.05.2024 15:29 Ile po śmierci współmałżonka można ponownie wziąć ślub? Takiej odpowiedzi się nie spodziewasz

Odejście współmałżonka, szczególnie niespodziewane, potrafi zachwiać naszym światem. Nagle zostajemy sami w pustym domu, z codziennymi trudnościami, nierzadko z dziećmi, kredytem i wielkim żalem. W okresie żałoby trudno sobie wyobrazić, że serce znów mogłoby mocniej zabić.Po rozwodzie jest łatwiej ułożyć sobie życie. Z jakiegoś powodu małżeństwo się rozpadło, coś było nie tak. W przypadku śmierci, niezależnie od tego czy nastąpiła nagle, bo doszło do wypadku czy niespodziewanych problemów zdrowotnych, czy nastąpiła w wyniku choroby, żal jest niezmierzony. Wdowa czy wdowiec, często jeszcze młodzi, z apetytem na życie, w końcu zaczynają myśleć, że już nie chcą być sami. Jak wygląda kwestia zawierania małżeństwa po śmierci męża lub żony?

zakonnice
25.04.2024 11:20 Zakonnice też pobierają zasiłek macierzyński z ZUS. Dlaczego przysługuje im to świadczenie?

Zasiłek macierzyński z ZUS to świadczenie wypłacane kobietom po urodzeniu dziecka. Przysługuje przede wszystkim pracownikom, także wtedy, gdy ich umowa o pracę już wygasła. Ale mało kto wie, że świadczenie jest wypłacane także… duchownym.Domyślamy się, że chodzi tutaj o zakonnice. Dlaczego im także przysługuje zasiłek? A no dlatego, że zakon w interpretacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to nic innego jak zakład pracy. Kiedy zakonnica zajdzie w ciąże, dostanie więc zasiłek macierzyński.

dzieci komunijne
23.04.2024 13:22 Co założyć na Komunię, by nie popełnić gafy? W tych ubraniach będziesz wyglądać elegancko

Sezon komunijny rozpocznie się już za dwa tygodnie. Sale na przyjęcie już zamówione, dzieci chodzą na ostatnie przygotowania, a goście już przygotowali prezenty. Zastanawiają się jeszcze: w co by się ubrać?Wbrew pozorom wybór stroju na przyjęcie komunijne nie jest taki prosty. Wystarczy przyjrzeć się gościom — zdarzy się i ktoś w wieczorowej sukience, i ktoś w bardziej casualowym stylu. Czy jest jakiś komunijny dress code?

chrzest niemowlęcia
17.04.2024 08:30 Tak dziecka nie ochrzcisz. Kościelne prawo mówi jasno, jakich imion nie można nadawać

Wybór imienia dla dziecka nie jest prosty. Musi to być imię, które podoba się rodzicom. Ładnie brzmi w zdrobnieniu, ale nie jest zbyt infantylne, więc może być używane też przez dorosłą osobę. I oczywiście pasować do nazwiska.A teraz Kościół dołożył jeszcze jeden warunek — imię musi być zgodne z jego naukami. Powstała lista imion zakazanych, których nie można nadać dzieciom.

ksiądz wydający komunię
15.04.2024 14:59 Opłatek komunijny jest zawsze świeży. Nie uwierzysz, co robi się z nim po upieczeniu

Opłatek to wyjątkowy rodzaj wypieku. Dzielimy się nim podczas składania wigilijnych życzeń. To on jest symbolicznym ciałem Chrystusa, który przyjmują katolicy w czasie mszy świętej.Mało kto wie, w jaki sposób powstaje opłatek i kto zajmuje się jego produkcją. Aż zaskakujące, jak prosty jest jego skład.

Palmy wielkanocne
30.03.2024 09:53 Co zrobić z palmą po Wielkanocy? Kościół: "To świętokradztwo"

Kolorowe palmy złożone z bazi, farbowanych trawek i liści bukszpanu przygotowujemy na Niedzielę Palmową. To tego dnia zanosi się je do Kościoła, by ksiądz je poświęcił.Potem zdobią wielkanocny stół, obok pisanek, żonkili i stroików z kurczaczkami. Jednak święta kiedyś się kończą. Według tradycji palma powinna z nami pozostać przez cały rok.

Ksiądz w konfesjonale
29.03.2024 18:14 Czy dziecko może nie dostać rozgrzeszenia? Kościół nie ma tu litości

W okresie wielkanocnym wszyscy katolicy mają obowiązek przystąpić do komunii świętej i wyspowiadać się. Określa to przykazanie kościelne. Tuż przed Niedzielą Wielkanocną przed konfesjonałami formują się długie kolejki.Ten obowiązek obejmuje także dzieci, które miały już pierwszą komunię. Dla nich konieczność wyznawania swoich grzechów może być szczególnie stresujące. Zwłaszcza jeśli wiedzą, że mogą nie otrzymać rozgrzeszenia.

święconka
28.03.2024 16:46 To nigdy nie powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym. Polacy nie mają pojęcia

Chleb, jajka, kiełbasa, sól i chrzan. A oprócz dorodna babka, piękna serwetka i kilka gałązek bukszpanu. To podstawowe wyposażenie tradycyjnego wielkanocnego koszyczka. Ale wielu z nas dorzuca do święconki także inne smakołyki. Na przykład czekoladowe króliczki. Okazuje się, że to duży błąd.Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę to jedna z najpiękniejszych polskich tradycji, chociaż jej historia nie jest tak długa, jak chociażby malowanie pisanek. Wydaje nam się, że doskonale wiemy, co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym. A jednak większość Polaków nie ma pojęcia, że istnieje lista przedmiotów, których do święconki wkładać nie można.

chrzest
25.03.2024 11:10 Bez tego chrzestnym nie będziesz. Lista wymagań Kościoła

Dla wielu rodziców znalezienie odpowiednich chrzestnych dla swojego dziecka to nie lada wyzwanie. Przede wszystkim zależy im, by były to osoby, z którymi dziecko będzie miało bliską relację i kontakt.Pozostaje jednak jeszcze kwestia religijna. Nie każdego kandydata na chrzestnego zaakceptuje proboszcz. Wymagania Kościoła są bardzo duże, a samo załatwienie spraw formalnych zajmuje sporo czasu.

chrzest
24.03.2024 18:59 Nie mają wstydu, żeby się do tego przyznać. Dlaczego niewierzący chrzczą swoje dzieci?

Rodzice decydują się na chrzest dziecka, nie tylko dlatego, że są wierzący i chcą włączyć swoje potomstwo do społeczności Kościoła. Religijność spada na łeb na szyje, a kościelne ławy coraz częściej świecą pustkami. W sieci krążą pytania: czy można ochrzcić dziecko bez ślubu, bez bierzmowania, bez chrzestnych, albo, gdy rodzice nie chodzą do kościoła. Ale skoro nie chodzą, to czemu w ogóle mieliby dziecko chrzcić? Okazuje się, że powodów jest całkiem sporo.W ciągu ostatnich 10 lat liczba wierzących spadła z 94 do 84 proc. A odsetek katolików chodzących do kościoła co niedzielę zmniejszył się z 70 do zaledwie 42 proc. Zwiększa się za to liczba osób dokonujących apostazji. W archidiecezji krakowskiej w 2020 roku przybyło 445 apostatów, w poznańskiej – 370. Wcześniej te liczby nie przekraczały 50 rocznie. Coraz mniej osób decyduje się też na ślub kościelny, ale dzieci nadal są chrzczone, nawet gdy rodzice żyją na kocią łapę.

ksiądz monstrancja
23.03.2024 12:41 "Proszę księdza" czy "proszę pana"? Jak ateista powinien zwracać się do duchownego?

Do duchownych najczęściej zwracamy się "proszę księdza". To ogólnie przyjęta forma, a odstępstwa od niej mogą sprawić, że duszpasterz poczuje się urażony.Dla wielu to oczywiste, jednak jest grupa ludzi, którzy uważają, że w niektórych sytuacjach to nie ma sensu. Zasady savoir-vivre jasno mówią, jak należy się zachować.

starsza pani z palmą
19.03.2024 09:41 By wyjść za mąż, potrzyj się jajkiem. Przesądy Wielkanocne potrafią zaskoczyć

Z wielkanocną palmą nie ma żartów! Nasze babcie doskonale zdawały sobie z tego sprawę. Palma może przynieść szczęście, zdrowie i bogactwo, ale nieodpowiednio potraktowana gwarantuje pecha do kolejnych świąt. Nie wolno jej wyrzucać, a niektóre dekoracje palmowe podobno powinno się zjadać. Jakie przesądy wiążą się z Niedzielą Palmową?Ostatnia niedziela przed Wielkanocą rozpoczyna Wielki Tydzień. Tego dnia wspominamy wjazd Jezusa do Jerozolimy i pielęgnujemy tradycję święcenia palm. Kiedyś wierzono, że palmy mają ogromną moc, podobnie jak święcone jajka. Te przesądy to ślad po pradawnych wierzeniach naszych przodków, z czego dzisiaj niewielu z nas zdaje sobie sprawę.

konfesjonał
16.03.2024 09:38 W niedzielę bezwzględnie tego unikaj. To grzech ciężki!

"Pamiętaj, aby dzień święty święcić" - mówi trzecie przykazanie. Katolicy w niedzielę nie powinni ani pracować, ani sprzątać, ani robić zakupów. W przeciwnym razie ryzykują popełnieniem grzechu ciężkiego. Tuż przed świętami Wielkiej Nocy wraca dyskusja na temat tego, co w niedzielę katolikowi wolno, a czego nie.O zakazie pracy w niedzielę mówią także przykazania kościelne: "W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych". No właśnie, jak odróżnić prace niekonieczne od koniecznych? Czy w niedzielę można iść do sklepu, albo zrobić pranie?

Dziecko na mszy
15.03.2024 11:21 Wszedł na ołtarz w czasie mszy. Uroczy chłopczyk podbił serca internautów

Dzieci są ciekawskie i uwielbiają eksplorować świat. Nie zważają na to, co się wokół nich dzieje, nie zastanawiają się, czy wypada. Ich ciekawość zwycięża.Potwierdza to nagranie z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Płocku. Uroczy filmik z małym chłopcem, który postanowił odkryć, co kryje się na ołtarzu, rozbawił użytkowników TikToka. Obejrzało go niemal 300 tysięcy osób.

procesja
12.03.2024 08:42 Tegoroczna Wielkanoc zacznie się wcześniej. Kościół apeluje do wiernych

W 2024 roku zmiana czasu z zimowego na letni zbiega się ze świętami. Zegarki będziemy przestawiać z 2:00 na 3:00 rano w Niedzielę Wielkanocną. Niektórzy więc się nie wyśpią.Rezurekcje to pierwsza i najbardziej uroczysta msza święta odprawiana w Wielkanoc z samego rana, najczęściej o 6:00 lub 7:00. Zmiana czasu może sprawić, że niektórzy na rezurekcje nie zdążą, bo wstaną o godzinę za późno. Lepiej włączyć dwa budziki!

Szkoła podstawowa nr 56 w Szczecinie
09.03.2024 09:13 Nie popływają, bo mają się modlić. Szkolny basen zamknięty z powodu rekolekcji

Rekolekcje wielkopostne zawsze budzą wiele emocji. Niekoniecznie pozytywnych. Rodzice i różnego rodzaju organizacje od dawna apelują, aby te dla uczniów organizować po zajęciach szkolnych.Jednak w Szczecinie nie tylko odwołano lekcje, ale także zamknięto m.in. basen. Rodzice są oburzeni, bo czy rzeczywiście szkoła powinna być miejscem kultu religijnego?

bp Andrzej Czaja
06.03.2024 09:54 Biskup udzielił dyspensy na Dzień Kobiet. Wydano specjalny komunikat

Niespodziewany prezent na Dzień Kobiet od biskupa opolskiego. Diecezja wydała komunikat, że tego dnia wszystkich przebywających na jej terenie będzie obowiązywać dyspensa. W 2024 roku 8 marca przypada w piątek, kiedy tradycyjnie wierni Kościoła Katolickiego powinni powstrzymać się od spożywania mięsa. Biskup Andrzej Czaja na Dzień Kobiet postanowił udzielić dyspensy. Wszyscy członkowie opolskiej diecezji mogą w Dzień Kobiet jeść mięso bez wyrzutów sumienia.

Dzieci komunijne
05.03.2024 08:45 Ile kosztuje organizacja I komunii w Polsce? Ceny zaczynają się od 10 tys. zł

Pamiętacie swoje przyjęcie komunijne? Obecne na pewno już tak nie wyglądają. Z roku na rok rodzice prześcigają się w wyprawieniu przyjęcia z ogromnym rozmachem. Wynajmują salę, szukają atrakcji dla gości. Do tego wydarzenia przygotowują się miesiącami.Przyjęcie komunijne bardziej przypomina wesele niż spokojne spotkanie przy stole. Takie wydarzenie musi kosztować. I to niemało.

żałoba pogrzec ile trwa
03.03.2024 10:26 Ile trwa żałoba według Kościoła? Wcale nie rok, jak zwykle się uważa

Utrata bliskich to niezwykle trudne doświadczenie. Przechodzenie żałoby i straty wiąże się z całą gamą najróżniejszych emocji. Trzeba dać sobie przestrzeń na wszystkie uczucia, a przede wszystkim czas. Każdy przeżywa żałobę inaczej.Każdy też może gdzie indziej szukać pocieszenia. Dla wielu osób dużym wsparciem jest wiara i modlitwa. Kościół Katolicki ma kilka zasad dotyczących przeżywiania straty. Jak długo powinna trwać żałoba po bliskiej osobie?

Chrzest dziecka
26.02.2024 13:33 Czy chrzest bez chrzestnych jest możliwy? Ksiądz jasno powiedział, w jakich sytuacjach

Czasami znalezienie rodziców chrzestnych dla dziecka to prawdziwe wyzwanie. Chcemy, by były to osoby blisko z nami związane, a jednocześnie takie, które naprawdę dobrze sprawdzą się w tej roli.Na dodatek ksiądz może odrzucić kandydatów na chrzestnych. Kościół ma kilka warunków, które taka osoba musi spełnić. Dlatego coraz więcej rodziców zastanawia się, czy można ochrzcić dziecko bez chrzestnych?

rodzina w kościele
24.02.2024 14:07 Ksiądz stworzył kącik dla dzieci w kościele. Spadła na niego lawina krytyki

W kościele w Pleszewie powstał kącik dla dzieci. Na potrzeby rodzin, które chcą uczestniczyć we mszy świętej z maluchami, zaadaptowano jedną z kaplic, za co wdzięczni są rodzice z tutejszej parafii. Okazało się jednak, że nie wszystkim ten pomysł się podoba.Proboszcz parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie podzielił się w mediach społecznościowych swoim najnowszym przedsięwzięciem. W kaplicy kościoła zorganizował salę zabaw dla dzieci, żeby jak mówi, wyjść naprzeciw rodzicom. Zapowiada, że wkrótce zorganizuje także miejsce do przewijania. Niestety oprócz wdzięczności rodziców, spotkał się także z ostrą krytyką.

Rekolekcje w szkole
21.02.2024 12:36 Proboszcz każe, szkoła musi. Uczniowie pójdą do szkoły w sobotę?

Wielki Post nieodzownie łączy się z rekolekcjami. A te, szczególnie w kontekście młodzieży szkolnej wzbudzają sporo emocji. Są tacy, którzy uważają, że powinny się odbywać po południu, żeby dzieci nie traciły lekcji, są i tacy, którzy uważają, że młodzież sama do kościoła nie pójdzie w czasie wolnym, więc obowiązkiem nauczycieli jest zaprowadzić ich, aby spełnili powinność.Dla młodzieży rekolekcje to często okazja na legalne wolne, choć niekonieczne spędzone na modlitwie. Gorzowska aktywistka Alina Czyżewska opublikowała obszerny wpis, w którym wyjaśnia, co prawo mówi o odprowadzaniu młodzieży szkolnej na rekolekcje. Czy nauczyciele mają taki obowiązek? Czy szkoła musi zwalniać uczniów na spowiedź, jeśli większość dzieci na religię nie chodzi?

Pierwsza komunia
19.02.2024 13:41 Kościół sięga po "prawo Jana Pawła II". Dotyczy dzieci szykujących się do I komunii

Dzieci najczęściej idą do pierwszej komunii w drugiej lub trzeciej klasie szkoły podstawowej. W tym momencie mają mniej więcej 8-9 lat. To dla nich wielkie wydarzenie, do którego przygotowują się miesiącami.Księża raczej nie zgodzą się na to, by do sakramentu przystąpiły mniejsze dzieci. Jednak papież Jan Paweł II stworzył prawo, według którego młodsze pociechy także mogą przyjąć pierwszą komunię. Jest to możliwe w wyjątkowych sytuacjach.

Środa Popielcowa
31.01.2024 12:37 Czy dzieci muszą pościć w Środę Popielcową? Obowiązują je pewne zasady

Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele Katolickim okres Wielkiego Postu. W tym czasie katolicy przygotowują się do najważniejszych świąt w roku: Wielkanocy. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, obok Wielkiego Piątku jest to jedyny dzień obłożony tym rygorem w roku liturgicznym.Kto jest zwolniony z postu w Środę Popielcową, czy trzeba tego dnia iść do kościoła i jak świętować ten wyjątkowy dzień. Wyjaśniamy wszystkie zawiłości.

  • 1
  • 2