portalparentingowy.pl
Fast foody a ciąża

unsplash.com/K8

Czy jedzenie fast foodów utrudnia zajście w ciążę?

9 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Weronika Wasiak

Udostępnij:

Trudno się nie zgodzić, że fast foody są uwielbiane przez ludzi z całego świata. Frytki, pizza, burgery i wiele innych "smakołyków" służą jako obiad, kolacja, a nawet śniadanie czy szybka przekąską. Chociaż powszechnie wiadomo, że ociekające tłuszczem potrawy nie są najlepsze dla naszego organizmu, wielu wciąż nie potrafi z nich zrezygnować. Czy jednak kobiety, które planują zajście w ciążę, nie powinny zastanowić się nad zmianą diety?

  • Fast foody a ciąża

  • Tłuste jedzenie wpływa na płodność

  • Dieta przyszłej mamy

Problemy ze zdrowiem, dynamiczny wzrost wagi, pogorszenie cery i... problemy z płodnością? Niestety, choć porcja tłustych frytek i burger wyglądają niepozornie, mają fatalny wpływ na nasz organizm. Naukowcy z Australii dowiedli, że szczególnie ostrożne w spożywaniu fast foodów powinny być kobiety, bowiem te, które spożywają takie posiłki regularnie, są aż dwa razy bardziej narażone na problemy z zajściem w ciążę.

Fast foody utrudniają zajście w ciążę?

Eksperci z University of Adelaide w Australii przeprowadzili badania, w których wzięło udział 5,6 tysiąca kobiet w wieku od 18 do 43 lat z różnych krajów. Wszystkie panie były we wczesnym etapie ciąży, a opiekujące się położne przeprowadziły dokładne wywiady dotyczące ich stylu życia i tego, jak długo starały się o dziecko.

Okazało się, że przez ponad rok (po tym czasie można mówić o bezpłodności) o potomstwo starały się kobiety, które regularnie jadły fast foody i spożywały mało owoców. U tych, które "śmieciowe jedzenie" jadły 4 razy w tygodniu, ryzyko bezpłodności wzrastało z 8 do nawet aż 16 %.

Wyniki badań pokazały, że "istnieje związek pomiędzy regularnym spożywaniem produktów typu fast food a wzrostem ryzyka bezpłodności wśród kobiet". Co ciekawe, naukowcy nie zauważyli wpływu zielonych warzyw czy ryb na zajście w ciążę, z kolei tłuste i przetworzone jedzenie fatalnie wpływają na metabolizm, a także komórki jajowe.

Dieta przyszłej mamy

Chociaż naukowcy nie wykryli powiązania między jedzeniem zielonych warzyw liściastych i ryb a płodnością, udało im się ustalić, że kobiety, które spożywały owoce przynajmniej 3 razy w tygodniu zachodziły w ciążę nawet o miesiąc szybciej niż panie, które jadły "śmieciowe jedzenie".

Z badań australijskich naukowców wynika więc, że kobiety, które planują w przyszłości zostać mamami powinny zadbać o sposób żywienia i bez wątpienia wprowadzić do codziennej diety owoce.

Źródło: Radio Zet

Podobne artykuły

Ciąża: kobieta pozwała lekarza

Ciąża i poród

Nigdy nie chciała mieć dzieci. Kiedy urodziła córkę, pokochała ją od pierwszego wejrzenia

Czytaj więcej >
Wyprawka do szpitala

Ciąża i poród

Wyprawka do szpitala. Jakie dokumenty i badania trzeba ze sobą zabrać?

Czytaj więcej >
Ciąża mimo antykoncepcji

Ciąża i poród

Zaszła w ciążę mimo stosowania antykoncepcji. Podczas badania USG czekała ją kolejna niespodzianka

Czytaj więcej >
Bliźniaczki z Kolonii

Ciąża i poród

Bliźniaczki urodziły się w odstępie 3 miesięcy. Lekarze pierwszy raz spotkali się z takim przypadkiem

Czytaj więcej >
Poród na żywo w internecie

Ciąża i poród

28-latka transmitowała na żywo swój poród dla 19 tysięcy osób. Chciała, aby rodzina była przy niej

Czytaj więcej >
Włosy: wypadanie ciąża

Ciąża i poród

Wypadanie włosów w czasie ciąży. Przyczyny i zapobieganie

Czytaj więcej >