portalparentingowy.pl
DSC01377

Własne

Pływanie w ciąży – czy to bezpieczne? Trenerka pływania: „to konieczne!”

5 Października 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Męczą Cię ciążowe dolegliwości takie jak ból kręgosłupa, obrzęknięte nogi i napięte
mięśnie? Nie wiesz jakie ćwiczenia są bezpieczne dla ciąży? Pływanie to najlepszy sport dla
Ciebie i Twojego malucha!

  • Na jakie dolegliwości pomaga pływanie?

  • Jak pływanie wpływa na rozwój dziecka w brzuchu?

  • Czy są jakieś zagrożenia pływania w ciąży?

  • Od czego zacząć pływanie w ciąży?Ciąża nawet z nazwy kojarzy nam się z ociężałym ciałem i problemami z zachowaniem dobrej formy. Tu przychodzi na pomoc woda, która wypiera ciężar naszego ciała. W porównaniu do aktywności „na sucho”, poruszanie się w wodzie jest zdrowsze dla naszych mięśni i stawów, które są „odciążone”. W wodzie przyszła mama może znów poczuć się lekko! Trenerka Sonia Bochyńska-Knapik przekonuje, że pływanie to najbezpieczniejszy i najmniej urazowy sport w czasie ciąży:
- Pływanie równomiernie angażuje wszystkie mięśnie. Pływając, stymulujemy pracę mięśni głębokich brzucha i posturalnych, bez nadmiernego ich napinania. Gdy pływałam w ciąży, moje ściśnięte organy dziękowały mi po wyjściu z basenu – mówi ze śmiechem właścicielka szkoły pływania.

Co jeszcze daje kobiecie aktywność w wodzie?

  • zmniejszenie lub wyeliminowanie bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym

  • odprężenie i rozluźnienie bolesnego napięcia mięśniowego

  • profilaktyka obrzęków nóg i powstawania żylaków

  • poprawienie jakości snu

  • pogłębienie oddechu, nauka prawidłowego oddychania, dotlenienie organizmu

Szczególnie ćwiczenia oddechowe mają zbawienny wpływ na przyszłą mamę i jej dziecko:
- Pływanie aktywizuje układ krążenia i układ oddechowy. Kiedy zanurzamy ciało w wodzie, następuje mocny nacisk na klatkę piersiową poprzez ciśnienie hydrostatyczne – tłumaczy Bochyńska-Knapik.
– Dzięki pogłębionemu oddechowi dziecko będzie odpowiednio dotlenione i rozwijające się w prawidłowy sposób, a gdy nadejdzie czas: poród mniej bolesny i dużo łatwiejszy. Mówię z
doświadczenia!

Czy pływanie jest dla każdej ciężarnej? Tak jak przy podejmowaniu każdej nowej aktywności w stanie oczekiwania na poród, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Nie wszystkie sporty są w ciąży zalecane, ale w przypadku pływania, o ile nie ma wyjątkowych przeciwwskazań, lekarz powinien dać pacjentce zielone światło. A co z basenową wodą i zawartym w niej chlorem? Co z bakteriami?

- Obecnie stosowane chemikalia do dezynfekcji wody basenowej są zupełnie bezpieczne, a higiena na basenach stale kontrolowana – uspokaja Sonia Bochyńska-Knapik. Ten temat jest jej dobrze znany – jako właścicielka Academy of Hasten musi dbać o bezpieczeństwo podopiecznych na różnych obiektach.

- Jeżeli kobieta cierpi na infekcję układu rozrodczego lub ma tendencję do łapania ich –
warto zgłosić takie problemy lekarzowi, który poleci właściwy preparat chroniący florę bakteryjną. Oczywiście ważna jest także higiena po basenie. Zawsze trzeba pamiętać, by po wyjściu wziąć porządny prysznic i dobrze nawilżyć ciało. Zwłaszcza jeśli chcemy uniknąć wysuszenia skóry lub tworzenia się rozstępów – doradza Bochyńska-Knapik.

Nie wszystkie style pływania będą tak samo odpowiednie dla kobiety w ciąży. Jak wyjaśnia Sonia Bochyńska-Knapik w swojej YouTube’owej serii „Pływanie w ciąży”, zakaz pływania żabką to mit, ale np. pływanie delfinem może okazać się zbyt wymagające i może powodować wzrost ciśnienia śródbrzusznego i tym samym grozić rozejściem się mięśni brzucha i przepukliną. Dlatego tak istotne jest, by przyszła mama pływała pod okiem wykwalifikowanego instruktora, doświadczonego w nauce pływania kobiet w ciąży.


- Najważniejsze to trafić do kogoś kto nauczy nas zanurzać głowę i swobodnie oddychać. Zawsze dbam, by pływające ze mną mamy były rozluźnione: nie można doprowadzać do sytuacji, kiedy wstrzymujemy powietrze i zaczynamy się dusić – tłumaczy specjalistka, Sonia Bochyńska- Knapik i zachęca do rozpoczęcia pływania jak najszybciej: Endorfiny, które czujesz podczas treningu na basenie, docierają prosto do Twojego maluszka w brzuchu. Która mama nie chce szczęśliwego dziecka?

Źródło: Materiały prasowe

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Zdrowie

Czy dzieci mogą pić sok z aronii? Odpowiadamy

Czytaj więcej >

Zdrowie

Lepiej nie podawać niemowlakom miodu. Może doprowadzić do botulizmu niemowlęcego

Czytaj więcej >

Zdrowie

Została porzucona wiele razy. Wszystko przez to, że nie może mieć dzieci

Czytaj więcej >

Zdrowie

Sadzasz dziecko na nocnik? Uważaj, żeby mu nie zaszkodzić

Czytaj więcej >

Zdrowie

Wiceminister zdrowia o szczepieniach 5-latków

Czytaj więcej >

Zdrowie

11-latka narzekała na ból brzucha. „Jej wątroba była dosłownie wypchana wieloma guzami"

Czytaj więcej >