Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Czy można jeść oscypek w ciąży? Lepiej uważać
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 23.03.2022 01:00

Czy można jeść oscypek w ciąży? Lepiej uważać

oscypek
fot. stockphotostudio, canva.com

Jedzenie niektórych serów jest w ciąży zakazane, ponieważ mogą być szkodliwe dla płodu. Wśród nich są między innymi sery pleśniowe. A co z oscypkami? One także znajdują się na liście produktów, których w ciąży lepiej unikać.

Chyba nikt nie wyobraża sobie powrotu z gór bez tradycyjnych góralskich serów, czyli oscypków. A co jeśli się jest w ciąży? Czy można je wtedy jeść? Nie, chyba że pod pewnymi warunkami. Wszystko zależy od tego, z jakiego mleka zostały zrobione, a także czy zostały poddane obróbce cieplnej.

Z czego zrobione są oscypki?

Oscypki to twarde, wędzone sery produkowane w polskich górach, szczególnie na Podhalu. Oryginalnie przygotowywane są z niepasteryzowanego mleka owczego z ewentualnymi domieszkami mleka krowiego.

Istnieje także wiele innych serów, nazywanych oscypkami, ale jeżeli nie spełniają one odpowiednich norm składu, gramatury, wymiarów i sposobu produkcji, to nie są to prawdziwe oscypki. Przeważnie można je kupić w marketach.

Czy można jeść osypki w ciąży?

Kobiety w ciąży nie powinny jeść prawdziwych oscypków, ponieważ są one produkowane z niepasteryzowanego mleka, które mogą być źródłem bakterii, takich jak listeria. Listerioza to rzadka, ale bardzo niebezpieczna choroba dla kobiet w ciąży. Nawet niewielka infekcja może spowodować poronienie, obumarcie płodu lub ciężką wrodzoną chorobę płodu.

Jeżeli oscypki i sery à la oscypki zostały wyprodukowane z pasteryzowanego mleka UHT, lub zostały poddane obróbce cieplnej, np. usmażone czy zgrillowane, to mogą być spożywane przez kobiety ciężarne.

Do serów zakazanych w ciąży obok oscypków należą także sery pleśniowe typu brie, camembert, miękkie, np. ricotta, feta oraz niebieskie takie jak: gorgonzola, roquefort.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: mamotoja.pl, medonet.pl

Tagi: oscypek