portalparentingowy.pl Ciąża i poród Czy trening cardio w ciąży jest bezpieczny? Zalety, wpływ na dziecko, zagrożenia
pixabay.com

Czy trening cardio w ciąży jest bezpieczny? Zalety, wpływ na dziecko, zagrożenia

23 marca 2022
Autor tekstu: Martyna Trębacz

Trening cardio w ciąży – zalety

Wciąż, mimo dostępu do wiedzy naukowej, ciąża często jest traktowana jak choroba. W mylnie pojętej trosce o zdrowie matki i dziecko, zakazuje się wysiłku fizycznego. W zdecydowanej większości przypadków zupełnie niesłusznie. Trening cardio w ciąży nie tylko w znacznym stopniu poprawi sprawność fizyczną, ale także ma zbawienny wpływ na zdrowie matki i dziecka, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Lista zalet jest naprawdę imponująca, dlatego – o ile nie ma ku temu przeciwwskazań – warto pamiętać, że wysiłek fizyczny może przynieść wiele korzyści.

Okazuje się, że aktywność fizyczna w ciąży zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu i innych powikłań ciążowych, takich jak stan przedrzucawkowy czy cukrzyca ciążowa. Trening cardio w ciąży wzmacnia naczynia krwionośne, płuca oraz serce. Wysiłek fizyczny ma również korzystny wpływ na dolegliwości ciążowe i zmniejsza bóle pleców, opuchliznę stóp, a także łagodzi zaparcia. Nie można również zapominać, że aktywność fizyczna jest świetnym sposobem na przyśpieszenie przemiany materii, a co za tym idzie zapobiega tyciu. Sport nie tylko jest jednym z najlepszych sposobów radzenia sobie ze stresem, ale także w znaczącym stopniu przyczynia się do poprawy samopoczucia. Jak wiadomo zmiany hormonalne sprzyjają huśtawkom nastroju, dlatego aktywność fizyczna jest idealnym antidotum na pogorszenie humoru. Zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety, wpływają także na uczucie ciągłego zmęczenia. Uprawianie sportu to świetny sposób na dodanie sobie energii, odzyskanie siły i lepszy sen.

Trening cardio w ciąży, a poród

Okazuje się, że trening cardio w ciąży ma nie tylko bardzo korzystny wpływ na zdrowie i lepsze samopoczucie matki i dziecka. Aktywność fizyczna przekłada się także na to, w jaki sposób przebiega poród. Dzięki wysiłkowi fizycznemu kobiety nie tylko lepiej znoszą ciąże, ale także odczuwają znacznie mniejszy strach przed rozwiązaniem. Kobiety, które w ciąży nie rezygnują z aktywności, są znacznie mniej narażone na powikłania takie jak stan przedrzucawkowy czy przedwczesny poród. Sport zwiększa szanse na poród naturalny i wpływa na jego przebieg. Aktywność fizyczna w czasie ciąży sprawia, że skurcze porodowe są mniej bolesne, a sam poród będzie trwał krócej. Dodatkowo dzięki treningom cardio, kobiety szybciej regenerują się po porodzie oraz wcześniej wracają do formy sprzed ciąży.

Trening cardio w ciąży – kiedy aktywność fizyczna jest niebezpieczna?

Niestety, choć wysiłek fizyczny ma pozytywny wpływ na zdrowie matki i dziecka to bywają sytuacje, gdy jest on zakazany. Dlatego też decyzja o aktywności fizycznej w ciąży powinna być skonsultowana z lekarzem prowadzącym, który oceni czy nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania sportu. Trenigi cardio mogą stanowić zagrożenie jeśli kobieta cierpi na niedokrwistość albo choroby kardiologiczne. Ćwiczenia mogą stanowić zagrożenie także w przypadku przodującego łożyska, nadciśnienia ciążowego, niewydolności szyjki macicy, albo w sytuacji, gdy istnieje uzasadnione ryzyko przedwczesnego porodu. Aktywność fizyczna ma służyć polepszeniu stanu zdrowia, dlatego bezsprzecznie należy z niej zrezygnować jeśli może mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży. Jeśli jednak lekarz wyrazi zgodę, warto z tej możliwości skorzystać.

Ważne jest także, aby zwracać uwagę na sygnały ostrzegawcze, które wysyła organizm. Jeśli w czasie ćwiczeń lub po pojawiają się niepokojące objawy, nie należy ich bagatelizować. Koniecznie należy przerwać trening i skontaktować się z lekarzem jeśli trakcie zauważymy krwawienie z dróg rodnych, bolesne skurcze, zawroty i bóle głowy oraz problemy z oddychaniem. Szybka reakcja może uchronić przed poważnymi konsekwencjami, dlatego zawsze należy przyglądać się, jak nasze ciało reaguje na wysiłek fizyczny.

Trening cardio w ciąży – jakie ćwiczenia są bezpieczne?

Trzeba pamiętać, że nie każdy wysiłek fizyczny korzystnie wpłynie na zdrowie przyszłej mamy i dziecka. Dlatego ważne jest, aby dostosować ćwiczenia do kondycji, stanu zdrowia i etapu ciąży. Jedną z najbezpieczniejszych form aktywności fizycznej jest marsz, który nie sprawi problemu nawet tym kobietom, które stroniły od sportu. Jeśli lekarz wyrazi na to zgodę świetną formą ruchu dla kobiet w ciąży jest pływanie, aerobik, joga czy jazda na rowerze. Aby mieć pewność, że ćwiczenia nie będą stanowiły zagrożenia dla dziecka, dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy fizjoterapeuty, który dostosuje poziom treningów do konkretnej osoby i jej indywidualnych możliwości.

Obserwuj nas w
autor
Martyna Trębacz

Martyna Trębacz

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy