Depresja poporodowa u ojców — czym jest i kiedy występuje?
Powszechnie wiadomo, że u kobiet może wystąpić depresja poporodowa, ale mało kto wie, że problem ten dotyczy także mężczyzn. Co ciekawe, ryzyko pojawienia się jej u ojca, jest znacznie większe, kiedy na depresję choruje także jego partnerka.
Depresja to zaburzenia psychiczne, które objawiają się utrzymującym się uczuciem smutku, nadmiernej drażliwości i wybuchami gniewu, a także utratą zainteresowań i zdolności do odczuwania przyjemności. Szacuje się, że na całym świecie na depresję choruje 350 mln ludzi. Depresja związana z przyjściem na świat dziecka nazywana jest depresją poporodową.
Depresja poporodowa
Depresja poporodowa może wystąpić już w trakcie ciąży, dlatego nazywana jest także okołoporodową. Spowodowana jest przyjściem na świat dziecka i podjęciem nowej roli. Sytuacja ta wywołuje w rodzicach wiele pozytywnych emocji, takich jak radość czy duma.
Pojawienie się dziecka jest jednym z najpiękniejszych momentów w życiu człowieka, ale także wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, stresem, lękiem i poczuciem żalu. Powszechnie uważa się, że depresja poporodowa dotyczy głównie kobiet, w których organizmach zachodzi wiele zmian hormonalnych, wpływających na ich psychikę. Jednak na depresję poporodową chorują także mężczyźni.
Depresja poporodowa u ojców
U mężczyzn także po porodzie zachodzą zmiany w organizmie. Przed porodem i tuż po nim spada u nich poziom testosteronu. Zwiększa się za to ilość dopaminy i oksytocyny, które odpowiedzialne są za tworzenie więzi i przyzwyczajeń. Co więcej, zmienia się także mózg mężczyzny. W ciągu czterech miesięcy po urodzeniu dziecka zwiększają aktywność i masę te obszary w mózgu, które są odpowiedzialne za przywiązanie, empatię i opiekuńczość.
Depresja u mężczyzn objawia się podobnie jak u kobiet. Głównymi objawami depresji poporodowej są: obniżony nastrój, brak zainteresowań i zdolności do cieszenia się, a także zmniejszenie energii oraz aktywności. Dodatkowo u mężczyzn może wystąpić nadużywanie alkoholu lub innych środków psychoaktywnych, pracoholizm, stosowanie przemocy, bóle głowy, problemy z trawieniem, bóle mięśniowe, uczucie złości oraz izolowanie się od rodziny i bliskich.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
Źródło: poradnikzdrowie.pl, przystanekmama.copernicus.gda.p