portalparentingowy.pl
Dieta: kiedy włączyć do niej cytrusy

fot. pixabay.com/pixel2013 (CC0 Domena publiczna)

Kiedy dziecko może zacząć jeść cytrusy? Aktualne zalecenia

21 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Dieta dziecka powinna być regularnie urozmaicana o kolejne elementy, aby zapoznać naszą pociechę z nowymi smakami i zapewnić mu niezbędne witaminy i inne składniki potrzebne do prawidłowego rozwoju. Chcąc wprowadzić nowy składnik w dotychczasowym menu, na

Dieta odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym życiu. Tyczy się to zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. W przypadku niemowląt ważne jest, aby dziecko zapoznawało się z różnymi produktami. Według zaleceń WHO, przez pierwsze pół roku swojego życia, dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią. Po tym czasie do jego diety można zacząć włączać kolejne produkty.

Wielu rodziców ma obawy przed podawaniem cytrusów, zanim dziecko ukończy pierwszy rok swojego życia. Najczęściej jest to wywołane strachem przed pojawieniem się u malca reakcji alergicznej na zjedzony owoc.

Kiedy można włączyć cytrusy do diety dziecka?

Warto już na początku wspomnieć, że w Polsce nie ma sztywnych ram dotyczących tego, w jakiej kolejności powinno się włączać kolejne produkty do diety dziecka. Zazwyczaj malec najpierw pozna smak owoców, które występują w Polsce, ponieważ do ich transportu nie potrzeba stosować tyle chemii, jak w przypadku owoców bardziej egotycznych. Dodatkowo są one zwyczajnie łatwiej dostępne i wielu osobom wydają się naturalnym wręcz wyborem.

Takie też są ogólnie przyjęte zasady co do tego, kiedy powinniśmy do diety dziecka włączyć owoce, które nie występują w naszym regionie. Jest jednak pewna reguła, o której trzeba pamiętać. Mianowicie, jeżeli już wcześniej u malca pojawiła się alergia pokarmowa, to lepiej poczekać z podawaniem cytrusów, aż skończy pierwszy rok życia.

Natomiast jeżeli tego typu problem nie pojawił się wcześniej, to można śmiało malcowi podać np. pomarańczę po tym, jak poznało już jabłko, czy też gruszkę.

Oczywiście nowe produkty w diecie należy podawać pojedynczo i w małych porcjach. Dzięki temu zaobserwujemy, czy nie pojawiła się reakcja alergiczna. Dodatkowo nie wolno zapominać o dokładnym umyciu cytrusów przed obraniem ich ze skórki. Poprzez taki właśnie zabieg pozbędziemy się z ich powierzchni środków, które miały zapewnić owocom bezpieczny transport. Można je też sparzyć wrzątkiem.

Warto też zadbać, aby było to owoce pochodzące z ekologicznych upraw. Dzięki temu jeszcze bardziej zmniejszamy ryzyko spożycia przez dziecko niechcianych środków chemicznych.

Często poleca się również, aby dziecku przed podaniem soku lub przecieru z owocu, najpierw dać mu go do polizania. Jeżeli zobaczymy, że maluch dobrze toleruje nowy smak, to następnego dnia możemy już normalnie podać dziecku łyżeczkę lub dwie wcześniej przygotowanego przecieru. W przypadku cytrusów najlepiej zacząć od pomarańczy, mandarynek, a potem spróbować z cytryną i grapefruitem.

Źródło: Mamadu.pl

Karol ZaborowskiAutor

Redaktor portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

dziecko

Dziecko

2-letni chłopiec krzyczał przed zaśnięciem i zaraz po obudzeniu. Okazało się, że miał epilepsję

Czytaj więcej >

Dziecko

Nagranie z niemowlakiem podbija serca internautów. Wystarczyła kartka papieru, by rozbawić malca

Czytaj więcej >
Dziecko

Dziecko

Najlepsze imię dla dziecka? Oto 4 imiona, które noszą geniusze

Czytaj więcej >

Dziecko

Kot ugniatał brzuch ciężarnej. Po porodzie on i dziecko stali się najlepszymi przyjaciółmi

Czytaj więcej >

Dziecko

Mama nagrała niesamowitą przyjaźń psa z dzieckiem. Rozczulający widok

Czytaj więcej >

Dziecko

Zdolny 11-latek pasjonuje się stylizacją paznokci. Klientki są zachwycone

Czytaj więcej >