Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy

Zdrowie

Zdrowie – co to jest? Podstawowa definicja

Jeszcze do niedawna termin „zdrowie” oznaczał brak odnotowania jakichkolwiek chorób w organizmie danego podmiotu. Niemniej, według nowej definicji WHO, zdrowie oznacza stan pełnego dobrostanu człowieka, wyrażonego w ramach czterech kategorii zdrowotnych. 

Pierwszą z kategorii stanowi zdrowie fizyczne, a więc ogólna sprawność organizmu i jego narządów, wraz z brakiem wszelkiego typu infekcji. Drugą kategorią jest zdrowie psychiczne, dzielone jeszcze na dwie podkategorie – zdrowie emocjonalne i zdrowie umysłowe. 

Pozostałe dwie kategorie zdrowia często są traktowane przez krytyków z przymrużeniem oka, bardziej jako paranaukowa choć barwna dygresja, aniżeli element akademickiej debaty spełniający zasady metodologii naukowej. Jest to zdrowie społeczne (zdolność do tworzenia i podtrzymywania więzi społecznych) oraz zdrowie duchowe – wyrażające się zarówno w praktyce religijnej, jak i zgodności swego postępowania z niereligijnymi wzorcami moralnymi.

Jak dbać o zdrowie?

Bez względu jednak na to w jaki sposób zdrowie będziemy definiować, prawdą jest, że o swoje zdrowie i dobre samopoczucie trzeba dbać – najlepiej nie tylko w sytuacji, w której czujemy się źle. Naturalnie, wizyta u lekarza w przypadku choroby to rzecz oczywista, jednak warto postawić również na odpowiednią profilaktykę.

Podstawę dbałości o zdrowie stanowić zatem będzie zachowanie zbilansowanej diety, bogatej we wszystkie substancje odżywcze, składniki mineralne i witaminy. Niekiedy warto postawić także na odpowiednią suplementację, pamiętając jednak, że nie może ona zastąpić zdrowego odżywiania.

Niezbędna dla zachowania zdrowia jest również aktywność fizyczna – szczególnie wówczas, gdy na ogół prowadzimy siedzący tryb życia – oraz odpowiednia higiena snu. Nie wolno zapominać również o tym, że przecież „śmiech to zdrowie”, więc należy zapewniać sobie jak największą dawkę pozytywnych emocji, realizować swoje pasje, oddawać się rekreacji i stronić od jakiegokolwiek stresu.

Służba zdrowia w Polsce – kiedy iść do lekarza?

Służba Zdrowia w Polsce działa w modelu hybrydowym, świadcząc usługi zarówno w wymiarze państwowym (dla osób ubezpieczonych w ramach NFZ), jak i prywatnym. Choć sporom dotyczącym przewagi jednego systemu nad drugim nie ma końca, to co do zasady prawdą po prostu jest to, że do lekarza chodzić trzeba. Kiedy?

Nie ma jednej recepty na to, kiedy warto udać się do lekarza – co do zasady nie powinniśmy bagatelizować żadnych objawów które mogłyby sugerować, że z naszym zdrowiem dzieje się coś niedobrego. Jeżeli odczuwamy jakiekolwiek dolegliwości bólowe, mamy problemy ze snem, czy jakiekolwiek trudności w codziennym funkcjonowaniu, to po prostu skonsultujmy je ze specjalistą. Pamiętajmy również o regularnych wizytach kontrolnych.

Pokaż więcej

ciastko
19.05.2024 17:43 Dietetyk radzi jak łatwo ograniczyć cukier w diecie dziecka

Statystyczny Polak zjada nawet 42 kg cukru rocznie. To daje 3,5 torebki na miesiąc. Trudno to sobie wyobrazić, a jeszcze trudniej uwierzyć. Jednak tu nie chodzi tylko o ten cukier, który sypiemy łyżeczką. Najgorszy jest ten, którego nie widać.Każde ciastko, każda czekoladka, to może być dodatkowa łyżeczka lub dwie. W pączku "siedzą” 3 lub 4. Nawet w pozornie zdrowych produktach, jak jogurty czy soki, też jest mnóstwo cukru. A jest to wielki wróg naszego zdrowia. Jak zatem wyeliminować go z diety? Jest na to sposób.

kobieta zaznacza datę
17.05.2024 15:59 Nie daj plamy! Tak przesuniesz miesiączkę przed weselem czy wakacjami

Niby wszystkie wiemy, że cykl miesiączkowy tylko teoretycznie trwa 28 dni. Jedne z nas mają dłuższe, inne krótsze cykle i to jest całkowicie w porządku, tak samo jak drobne różnice między cyklami. Chciałybyśmy, żeby wszystko było jak w zegarku, a z drugiej strony, gdy miesiączka wypada na czas urlopu czy wesela, zastanawiamy się jak ją przesunąć. Jak wydłużyć cykl miesiączkowy? Czy to w ogóle da się bezpiecznie zrobić?Trudno o bardziej indywidualną sprawę. Miesiączki regularne prawie co do godziny można mieć tylko w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Bez antykoncepcji okres podlega wielu czynnikom i może go przyspieszyć, chociażby, zbyt mała ilość snu. Żeby wydłużyć swój cykl miesiączkowy, trzeba przede wszystkim o siebie zadbać. A opóźnienie okresu na czas ważnego wydarzenia jest możliwe, ale tylko pod pewnymi warunkami.

kleszcz
16.05.2024 17:35 Sprytny (choć trochę dziwny) sposób na kleszcze. Warto spróbować!

Gdy kleszcze atakują, poszukujemy skutecznych metod na ochronę przed tymi zjadliwymi pajęczakami. Nie każdy chce się psikać repelentami, bo to silne, chemiczne środki, nie każdy też może. Składniki niektórych z nich, jak wszystko, mogą uczulać.Dlatego szukamy innych metod, bo jakoś bronić się trzeba. Tu z pomocą przyjść nam może banalny, choć w swej prostocie aż genialny, trik. Wiele nie kosztuje, a zwykle i tak mamy go w domu.

kwas chlebowy
16.05.2024 10:11 Gasi pragnienie i wspomaga odchudzanie. Kwas chlebowy z przepisu babci Mani

Kwas chlebowy nazywany jest wiejską lemoniadą, niektórym jego smak przypomina colę. Różni się od niej tym, że jest znacznie zdrowszy, w pełni naturalny. Kwas chlebowy gasi też pragnienie i pomaga walczyć z nadprogramowymi kilogramami. No i nie psuje tak zębów, jak inne napoje gazowane!Dawniej kwas chlebowy przyrządzano latem nieomal w każdym gospodarstwie domowym. Szczególnie kiedy pracy w polu było najwięcej. Pracujący ciężko fizycznie w polu, gdy z nieba lał się żar, doceniali jego izotoniczne właściwości, pomagało to uniknąć groźnego dla zdrowia odwodnienia.

kobieta
15.05.2024 15:00 Dokuczają ci korzonki? Ta maść to hit, dostępna jest bez recepty

Wielu z nas tego doświadczyło nie raz. Ból, który przeszywa, powoduje drętwienia, nie daje w nocy spać. Tak objawiać się mogą korzonki nerwowe. To potoczne określenie na grupę bólów pochodzących z różnych nerwów i lokalizujących się w różnych miejscach ciała.Jak można sobie z tym radzić? Na pomoc przychodzą nam różne maści dostępne w aptekach. Niektóre z nich można kupić nawet bez recepty. Ale która jest najlepsza?

dziewczynka w łazience
15.05.2024 07:54 Czy można się podmywać żelem pod prysznic? Lekarka nie ma wątpliwości

Higiena intymna to bardzo ważna część życia każdej kobiety. Od tego, jak dbamy o nasze części intymne, w dużej mierze zależy przecież ich zdrowie. Niestety, jak podkreślają specjaliści, wiedza na "te” tematy szwankuje w społeczeństwie. Wiele błędów popełniają już nastolatki, a potem kontynuują je w dorosłym życiu.Weźmy choćby tak podstawową rzecz, jak środki do mycia. Jak się okazuje, wiele kobiet części intymne myje po prostu żelem pod prysznic, razem z całym ciałem. A jakie to może mieć konsekwencje? 

truskawki
14.05.2024 15:06 Ta część truskawki zwykle trafia do kosza. Możesz z niej zrobić coś dobrego

Sezon na truskawki rozpocznie się już za momencik. Będziemy pić koktajle truskawkowe, podawać dzieciom na obiad makaron z truskawkowym musem i oczywiście jeść truskawki prosto z łubianki. Ewentualnie maczane w cukrze.Łapiemy za ogonek, myk w cukier i do buzi. A szypułka do śmietnika. To błąd! W tej części owocu kryje się mnóstwo cennych wartości odżywczych. Nie warto wyrzucać ogonków. 

kleszcz
14.05.2024 11:28 Kiedy wyjmiesz ze skóry kleszcza, zaznacz to miejsce długopisem. Lekarz ci podziękuje

Podczas wiosennych spacerów, wizyt na placach zabawach, czy nawet pracy w ogrodzie, narażeni jesteśmy na ukąszenia różnych owadów. Szczególnie obawiamy się kleszczy, ponieważ roznoszą groźne choroby. Choć używamy różnych środków ochronnych, takich jak repelenty, czy odpowiednia odzież, nie nad wszystkim jesteśmy w stanie zapanować. Bywa, że znajdujemy wbitego w skórę kleszcza. Co wtedy robić? Po pierwsze – nie panikować. Po drugie – wyjąć owada. Po trzecie – iść po długopis.

miętus ryba
14.05.2024 10:04 Jeśli zobaczysz tę rybę w sklepie, bierz w ciemno. Jest tania, zdrowa i pyszna

Powinniśmy jeść więcej ryb. Wiemy o tym wszyscy, bo ryby są zdrowe i smaczne. Jednak nie da się nie zauważyć, że są także dość drogie. Za łososia trzeba zapłacić co najmniej 50 zł za kilogram. Kogo na to stać? Na pewno większość z nich nie może sobie pozwolić na taki wydatek zbyt często, ale to nie oznacza, że jedzenia ryb mamy rezygnować.Na szczęście wraz ze wzrostem świadomości konsumentów, rośnie także wybór w sklepach. Gatunków ryb jest wiele, nie wszystkie jednak są warte naszej uwagi. Są takie, których nawet za darmo nie powinniśmy jeść. Jednak nie każda tania ryba jest zła. Jest taka, która jest tania, bardzo zdrowa i wyjątkowo smaczna, a do tego - nasza polska, prosto z Mazur.

niemowlę
12.05.2024 11:43 Zaślinione niemowlę. Czy tak to powinno wyglądać?

Lśniąca broda u niemowlęcia to standard. Maluszki ślinią się obficie i to normalne, fizjologiczne zjawisko. Czasem wywołują je rosnące zęby, ale przyczyny są też inne. A kiedy ślinienie powinno wreszcie ustać? Rodzice dzieci, które mają już ponad roczek i wciąż się ślinią, zastanawiają się, czy przypadkiem ich dziecko nie ma obniżonego napięcia mięśniowego.

ludzie na grillu
11.05.2024 09:20 Ciężarna sąsiadka popija na grillu. Czy można to gdzieś zgłosić?

Chociaż mówi się to wszem wobec, wszyscy dobrze o tym wiedzą, a lekarze przestrzegają i grzmią, i tak ciągle się zdarza. Chodzi oczywiście o alkohol w ciąży. Nawet minimalna ilość może mieć wpływ na rozwój płodu. A jednak ciągle można spotkać się z sytuacją, że przyszła mama sięga po drinka.Niektórzy wręcz uważają, że nie ma w tym nic złego, a mama może wypić odrobinę alkoholu. Wiele osób nie widzi zagrożenia w niskoprocentowych napojach. A jednak nie ma dawki alkoholu, którą w ciąży można by uznać za bezpieczną.

pędy sosny
10.05.2024 16:52 Już teraz zetnij pędy sosny, zimą sobie podziękujesz. Zrobisz z nich pyszny syrop na przeziębienie

Młode pędy sosny są idealnym surowcem na lecznicze nalewki i syropy. Zawierają bogactwo olejków eterycznych o prozdrowotnych właściwościach. Warto skorzystać z tej siły natury, ale trzeba się śpieszyć, bo teraz właśnie jest na to odpowiedni moment.Domowe mikstury na przeziębienie cieszą się wielką popularnością. Są naprawdę skuteczne, a do tego pozbawione sztucznych barwników, konserwantów i innych podejrzanych składników, w które obfitują apteczne preparaty.

JONI Teens cała linia
10.05.2024 15:34 Ten pierwszy raz. O miesiączce bez tabu opowiedziała nowa marka JONI Teens

Na wiosnę odbyła się niezwykle interesująca premiera nowej polskiej, naturalnej marki dla młodych osób - JONI Teens. Spotkanie miało charakter edukacyjny.Doświadczona ginekolożka Katarzyna Pietuch oraz edukatorka seksualna z grupy Ponton – Katarzyna Banasiak-Marszałek, a także twórczyni nowej marki Magdalena Szymanowska poruszały tematy związane z dojrzewaniem, miesiączką i odpowiednią, najbezpieczniejszą dla zdrowia higieną intymną. 

ryż
10.05.2024 14:22 W ten sposób gotujesz ryż? Możesz zaszkodzić całej rodzinie

Jak należy gotować ryż? Zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu? Choć wydaje się, że to najprostszy sposób, jeśli chcemy uzyskać ryż w odpowiedniej konsystencji. Jak się jednak okazuje, trzeba uważać, zwłaszcza na ryż w torebkach.Mają służyć naszej wygodzie, ale czy przypadkiem nam nie szkodzą? Gotowany przez długi czas plastik może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Specjaliści nie mają wątpliwości.

mizeria
10.05.2024 09:15 Polska mizeria wśród najlepszych sałatek na świecie. Pokonała zagraniczne frykasy

Co do obiadu? Zielone ogórki, śmietana albo jogurt, przyprawy i już! Okazuje się, że mizeria, w swej prostocie, zachwyciła krytyków kulinarnych. Zajęła bardzo wysokie miejsce w rankingu najsmaczniejszych sałatek świata.Pokonała kilkadziesiąt o wiele bardziej wyrafinowanych i bogatych przysmaków. A wiesz w ogóle, co to znaczy "mizeria”?

szerszeń
09.05.2024 18:15 Nie sadź tych roślin na działce! Ich zapach przyciąga szerszenie!

Wiosna w pełni, a praca w ogrodach wrze. Na etapie planowania nasadzeń i projektowania rabat warto wiedzieć, że nie wszystkie rośliny nadają się do ogrodu, w którym przebywają dzieci.I to nie dlatego, że same w sobie są trujące albo toksyczne. Przede wszystkim dlatego, że są bardzo kuszące dla owadów, w tym tych najbardziej niebezpiecznych: szerszeni. Tych roślin nie sadź w swoim ogrodzie!

wędrowny kleszcz afrykański
09.05.2024 17:02 Inwazja nowego gatunku kleszczy. Są trzy razy większe od tych, które znamy

Kleszcza nie da się porównać z żadnym innym stworzeniem. Są małe i potrafią zniszczyć życie. Dosłownie. Borelioza, którą przenoszą, to nie przelewki. Tym bardziej niepokoi, że w Europie pojawił się nowy gatunek: afrykański kleszcz wędrowny. Mówi się, że można je spotkać w Niemczech. Niestety, w Polsce też już są, na Mazowszu przyniósł takiego mój pies.Afrykański kleszcz wędrowny (Hyalomma marginatum) jest większy od tego, który występuje u nas od dawna, ale też znacznie bardziej niebezpieczny. Pajęczak przenosi egzotyczne choroby. Skąd wzięły się w naszym rejonie, gdzie występują i jak je rozpoznać?

konwalie
09.05.2024 09:49 Rodzice nie wiedzą, co robią. Trujące kwiaty w rączkach dzieci idących do Pierwszej Komunii

Są skromne, a zarazem wyrafinowane. Białe, delikatne, subtelnie pachnące. Nie potrzebują żadnej ozdoby. Wystarczy, że otulają je własne liście. Konwalie – to bardzo popularny wybór, jeśli chodzi o komunijne bukiety.Mało kto wie, że te kwiatki nie są wcale tak niewinne, jak wyglądają. Zawierają glikozydy i saponiny, które mogą być szkodliwe.

gęsia skórka
08.05.2024 21:00 Dreszczy i gęsiej skórki w ciąży nie wolno ignorować. Może oznaczać poważne komplikacje

Objawy ciąży to nie tylko mdłości i większa senność. Są takie, które mogą przyszłą mamę zaskoczyć. Niektóre pojawiają się, kiedy już wiesz o maleństwie rosnącym z twoim łonie, wtedy można się przestraszyć. Np. dreszcze w ciąży. Czy należy się nimi martwić i co mogą oznaczać?Pewnie nie raz słyszałaś, że ciężarnej, z racji na zwiększoną objętość krwi w organizmie, ciągle jest gorąco. Tym bardziej może więc zdziwić, kiedy tobie, przeciwnie, jest zimno i masz dreszcze. Czyżbyś się przeziębiła? Skąd bierze się uczucie chłodu w ciąży?

kobieta w łóżku
08.05.2024 15:29 Sprawdź, czy nie śpisz w pozycji nieboszczyka. To ściągnie na ciebie choroby i nieszczęście

Zdrowy sen to podstawa. Aby się dobrze wyspać, trzeba ograniczyć czas przed ekranem, zrezygnować z obfitych kolacji i zadbać o prawidłową temperaturę w sypialni. Ale ogromne znaczenie ma też pozycja, w której śpimy. I nie chodzi tutaj tylko o to, czy kładziemy się na plecach, czy na brzuchu. Istotne jest także ustawienie naszego łóżka.Pozycja "nieboszczyka" albo "trumny" – już sama nazwa źle nam się kojarzy. W ten sposób nazywane jest konkretne ustawienie łóżka w sypialni, które jest wyjątkowo niekorzystne dla naszego zdrowia i szczęścia. Sprawdź, czy powodem twoich problemów nie jest źle umeblowana sypialnia.

Dieta dla osób z tarczycą
08.05.2024 12:04 Dieta na problemy z tarczycą. Tych ziaren nie powinnaś jeść

Tarczyca to maleńki gruczoł usadowiony u nasady szyi. Zwykle nie przejmujemy się nią, póki nie zacznie sprawiać problemów. Warto o nią zadbać, bo chora tarczyca wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale też na jakość życia.Dieta dobra dla tarczycy pozwala nie tylko zatroszczyć się o zdrowie tego gruczołu, ale też przedłużyć jego młodość. Dzięki czemu możemy lepiej kontrolować np. masę ciała, a nawet zmniejszyć stany depresyjne. Co jeść, a czego unikać, żeby zadbać o tarczycę?

Pięcioraczki z Horyńca
07.05.2024 10:03 Czaruś wciąż nie dogonił sióstr. Nowe zdjęcie Pięcioraczków z Horyńca łamie serca

Pięcioraczki z Horyńca już od ponad miesiąca mieszkają w Tajlandii. Pani Dominika Clarke nieomal codziennie relacjonuje życie swojej rodziny w egzotycznych okolicznościach przyrody. Jednak to, co najbardziej ciekawi jej obserwatorów w mediach społecznościowych, to wcale nie egzotyczne widoki, a najmłodsi członkowie rodziny."Maluszki są coraz bardziej aktywne i wszędzie ich pełno - bardzo trudno zrobić wspólne zdjęcie, dziewczyny są szybkie i ciche jak ninja" - czytamy pod jednym z ostatnich filmików. Jednak co innego zwraca uwagę: Czaruś potrzebuje czasu, by dogonić siostry.

pieluszka na wózku dziecka
05.05.2024 11:27 Zaczęło się narodowe przegrzewanie dzieci. Za chwilę dojdzie do tragedii

Rodzice masowo ruszyli na spacery z dziećmi. Piękna pogoda zachęca do wychodzenia na zewnątrz i dania niemowlakom okazji do zażycia świeżego powietrza. A przynajmniej w teorii, bo w praktyce dzieci okryte kocami i pieluchami, duszą się we własnych wózkach. 

wędlina
03.05.2024 19:19 Co oznacza tęczowy nalot na wędlinie? Dowiedz się, czy można ją bezpiecznie zjeść

Tęczowy nalot na wędlinie możemy zaobserwować i w mięsie na wagę, i w paczkowanych skrawkach. Co jednak oznacza? I czy wędlinę z takim odblaskiem można bezpiecznie spożywać. Odpowiadamy.Wędliny zawierają nie tylko mięso (oby było go jak najwięcej), ale również sól, przyprawy, azotan sodu oraz inne konserwanty. Czy wszystkie z nich są bezpieczne dla zdrowia? Sprawdzamy, czy to one tworzą tęczowy nalot na plastrach szynki. 

kiszone ogórki
03.05.2024 12:46 Co oznacza biały nalot na ogórkach kiszonych? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Kiszonki mają wyjątkowy smak, dlatego często po nie sięgamy. W dodatku – korzysta na tym nasze zdrowie. W ogórkach kiszonych znajduje się bogactwo witamin, jak również ważnych dla naszej odporności probiotyków. Zalecają je specjaliści od żywienia, a także lekarze. Ogórki kiszone poleca się już małym dzieciom. Bywa jednak, że po otwarciu słoika, naszym oczom ukazuje się biały nalot, zarówno na wodzie, jak i samych warzywach. Wiele osób wyrzuca takie ogórki, ponieważ wyglądają, jakby się zepsuły.

rodzina w lesie
03.05.2024 11:44 Bierzesz to ze sobą do lasu? Nic dziwnego, że nie możesz opędzić się od kleszczy. One to uwielbiają

Pogoda coraz bardziej zachęca do rodzinnych wypadów na łono natury. Nasze ulubione kierunki, to łąki, lasy i parki. Choć jest tam bardzo przyjemnie, może też być niebezpiecznie. A to za sprawą czających się na nas maleńkich stworzeń – kleszczy.Kleszcze atakują teraz z całą swoją mocą. Wiosna to bowiem czas, kiedy są najbardziej "żarłoczne”. Jak się okazuje, często robimy niestety coś, co wręcz zwabia do nas te pajęczaki.

ukąszenie komara
02.05.2024 09:25 Jak zabezpieczyć dziecko od ukąszeń? Lepiej nie popełniać tych błędów

Ukąszenia owadów skutecznie potrafią odebrać przyjemność z korzystania uroków pięknej wiosny. Siebie możemy popsikać sprayem, który odstrasza insekty, a co z niemowlakiem?Środki, które kupujemy w drogeriach czy aptekach i którymi sami chronimy się przed ukąszeniami komarów, meszek i kleszczy najczęściej nie nadają się dla małych dzieci. 

chore dziecko
01.05.2024 14:19 Infekcje na majówce. Lekarz wymienia TOP5 chorób dzieci

- Zawsze, gdy na horyzoncie widać dłuższe wolne, dzieci zaczynają chorować - mawia moja przyjaciółka. Niestety ma rację, tak to już bywa, że na dłuższy weekend problemy zdrowotne potrafią zweryfikować nasze plany. Tata Pediatra, czyli lekarz, Łukasz Grzywacz regularnie informuje, z jakimi chorobami mierzą się mali pacjenci w danym okresie.Teraz dowiadujemy się, jakie przypadłości dominują w jego gabinecie tuż przed majówką. Choroby zakaźne, ale nie tylko one, cechują się pewną sezonowością. Teraz kiedy wróciły do nas letnie temperatury, nie możemy tracić czujności. Warto znać charakterystyczne objawy, żeby możliwie szybko zareagować, zwłaszcza że w wolne dni zostaje nam do dyspozycji tylko nocna i świąteczna pomoc medyczna.