Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Dodatkowe dwa dni opieki nad dzieckiem w 2024. Wyjaśniamy, jak je wziąć

Dodatkowe dwa dni opieki nad dzieckiem w 2024. Wyjaśniamy, jak je wziąć

dwa dni wolnego dla rodziców
Fot. Pexels

Od 1 stycznia pracujący rodzice mogą wziąć 2 dni opieki nad dzieckiem. Jest to pula dni wolnych przysługująca rodzicom dzieci do lat 14, które można wykorzystać do końca roku. Jeśli tego nie zrobisz, przepadną.

Dodatkowe dni można wykorzystać do opieki nad dzieckiem zdrowym, nie trzeba do tego żadnego zwolnienia od lekarza. By skorzystać z tego prawa, rodzice muszą złożyć tylko odpowiedni wniosek do pracodawcy. Dni wolne na opiekę może wziąć zarówno mama, jak i tata.

Dwa dni opieki nad dzieckiem dla pracowników

Kodeks pracy stanowi, że pracujący rodzice mają dodatkowe dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem w roku. Te dni można wykorzystać już od 1 stycznia jeśli nie zrobisz tego w roku kalendarzowym - przepadną. Nie można przenieść ich na kolejny rok, ani prosić pracodawcy o wypłacenie ekwiwalentu. Nie muszą to być całe 2 dni wolne od pracy. Dla pracowników zatrudnionych na części etatu jest to 16 godzin do wykorzystania w różne dni.

Prawo do dodatkowych 2 dni wolnych mają rodzice dzieci do lat 14. Są to dwa dni niezależnie od tego, ile dzieci wychowujemy. Przestają one nam przysługiwać w dniu 14. urodzin najmłodszej pociechy. Rodzice mogą podzielić się opieką, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by całą pulę wykorzystał jeden z nich. Jest to więc 16 godzin na rodzinę, niezależnie od tego, ile dzieci się w niej wychowuje. Opieka jest płatna 100 proc.

Kopia – Marta L - 2024-01-03T130746.649.jpg
Pexels

Jak dostać dodatkowe dni wolne na dziecko?

Rodzice mogą dostać dodatkowe dni opieki na dziecko na wniosek złożony do pracodawcy. Każdy z rodziców powinien napisać swoje oświadczenie, czy zamierza skorzystać z dni wolnych i w jakim wymiarze. Wniosek to prosty formularz, na którym wpisuje się podstawowe dane i termin planowanego wolnego.

Pracodawca co do zasady nie może odrzucić wniosku pracownika i musi przyznać mu dodatkowe dni wolne. Jednak jeśli ma ważne i obiektywne powody, może zaproponować inny termin zwolnienia. Warto ustalić to wcześniej. Dni wolne można wykorzystać niezależnie od powodu i nie trzeba się tłumaczyć. 

Wielu rodziców bierze je, by zajmować się dziećmi w dni wolne od szkoły, na przykład przed Wielkanocą, między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem czy 2 maja. To świetny sposób na przedłużenie sobie urlopu.

Wolne na opiekę nad dzieckiem a wynagrodzenie

W czasie opieki nad dzieckiem rodzic ma prawo do wynagrodzenia. Za te dwa dni otrzymuje dokładnie 100 proc. podstawowej wartości dniówki. Dla wielu osób jest to dokładnie taka sama kwota jak zawsze. Jeśli masz w pracy system prowizyjny lub inny sposób naliczania pensji, za dodatkowe dwa dni opieki nad dzieckiem otrzymasz podstawę.

Nie każdy wie o dodatkowych dniach wolnego na opiekę na dziecko, a jest to naprawdę duże ułatwienie dla rodziców. Nie trzeba szukać dla nich opieki w dni wolne od szkoły. Poza tym to świetna okazja, by spędzić trochę czasu razem, bez pośpiechu i napięcia, które towarzyszą nam na co dzień.

Zobacz także:

Jakie imiona dla dzieci będą modne w 2024 roku? Dużo zaskoczeń

Świadczenia dla rodziców w 2024 roku. Tak dużo jeszcze nie było

"Co się stało z Marysią?” Na nowych zdjęciach widzowie nie poznają aktorki