Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Wychowanie

Wychowanie

Wychowanie dziecka – podstawowe informacje

Posiadanie dziecka wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Zadaniem rodziców jest bowiem nie tylko dbałość o zdrowie swojej pociechy, ale także wychowanie dziecka tak, by wyrosło na rozsądnego, dobrego człowieka. Nie jest to jednak proste zadanie.

Należy pamiętać, że nie wszystko da się przewidzieć, a niektórych spraw nie da się uniknąć. Rodzic nie jest jedyną osobą, która może wpłynąć na wychowanie dziecka, ponieważ wpływ na jego rozwój ma także w dużej mierze środowisko w jakim się wychowuje, oraz różne zdarzenia, które napotka w swoim życiu. Rolą opiekuna jest jednak przygotowanie dziecka również na te ciężkie chwile.

Jak dobrze wychować dziecko?

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko było dobrze wychowane. W tym celu najważniejsze jest pielęgnowanie zdrowych relacji ze swoją pociechą. Szczególnie istotne jest budowanie zaufania oraz poczucia bezpieczeństwa, dlatego też warto rozmawiać z dzieckiem, pokazując mu przy tym, że może przyjść do rodzica z każdym problemem.

Przy wychowywaniu dziecka powinno się także pamiętać o wpojeniu mu takich wartości jak uczynność, uczciwość oraz szacunek wobec innych ludzi oraz zwierząt. Ukazanie pewnych postaw moralnych pomoże dziecku w podejmowaniu właściwych decyzji w przyszłości. Bardzo istotna w wychowaniu dziecka jest także nauka odpowiedzialności. Dziecko powinno rozumieć dlaczego należy dbać o swoją higienę czy też porządek w pokoju, a także dlaczego ważna jest nauka.

Oczywiście nie każde dziecko od razu zacznie chętnie wykonywać zalecenia rodziców, dlatego też warto nagradzać je za dobre postępowanie. Nie jest tu mowa o przekupstwie, a raczej o budowaniu poczucia, że opłaca się starać. Ważne jest jednak, by nie przesadzać i nie wywierać na dziecku presji, przykładowo przelewając na nie swoje własne ambicje.

Najczęstsze błędy wychowawcze

W życiu nie da się odnosić samych sukcesów – często popełnia się także błędy, jednak istnieją takie, których nikt nie chce popełnić, ponieważ mogą nieść za sobą poważne konsekwencje. Największym błędem wychowawczym jest niewątpliwie zaniedbanie swojego dziecka. Okres dziecięcy jest szczególnie ważny dla rozwoju relacji dziecka z rodzicami. Jeśli na tym etapie dziecko spotka się z brakiem zrozumienia lub zainteresowania ze strony swoich opiekunów, to istnieje spora szansa, że zamknie się w sobie, a utracone zaufanie bardzo trudno będzie zbudować na nowo. Jest to szczególnie niebezpieczna sytuacja, ponieważ w tym czasie dziecko może zostać w jakiś sposób obarczone problemami, z którymi nie powinno musieć radzić sobie samodzielnie, a którymi nie będzie chciało już podzielić się z bliskimi.

Jednak brak zainteresowania nie jest jedynym błędem wychowawczym, ponieważ rodzice często popadają w drugą skrajność, nie dając dziecku chwili prywatności i swobody. Zdarza się, iż opiekunowie zbyt mocno kontrolują swoje dziecko, co może je bardzo przytłaczać i prowadzić do tragicznych konsekwencji. Często w takich przypadkach dochodzi także do przerostu oczekiwań wobec dziecka oraz odbierania mu prawa do bycia dzieckiem.

Zdarzają się także sytuacje, w których dziecko bywa świadkiem kłótni lub przemocy, albo co gorsza – jest ich ofiarą. Takie zachowania są absolutnie niedopuszczalne i bardzo drastycznie wpływają na psychikę dziecka. Dbając o dziecko należy dbać nie tylko o jego zdrowie fizyczne, ale także psychiczne, a szczególnie to drugie zdarza się często bagatelizować rodzicom, co niestety czasem kończy się tragicznie.

Pokaż więcej

pakowanie walizki
23.06.2024 12:30 "Jeszcze na kolonie z nim pojedź". Ci rodzice robią z dzieci nieszczęścia

Każdy z nas zastanawia się, czy dziecko jest już dość duże, żeby w różnych sytuacjach poradzić sobie samo. Tyle że niektórych rodziców strach paraliżuje tak bardzo, że najchętniej nigdy by tego nie sprawdzali. Wyręczają dzieci i trzymają je na krótkiej smyczy. Byle się nie sparzyły.Teraz w sezonie wakacyjnym, gdy okazji do budowana samodzielności i pewności siebie jest więcej, rodzice przechodzą samych siebie. Planują każdą minutę życia dzieci, żeby aby się nie nudziły, nie były same. Nie próbowały swoich sił.

Dzieci Barbary Sienkiewicz
21.06.2024 16:14 Udostępnili zdjęcie dzieci Barbary Sienkiewicz i proszą o pomoc. "Udało się zapewnić tymczasowo opiekę"

Dzieci Barbary Sienkiewicz zostały same na świecie. 7 czerwca 2024 roku niespodziewanie zmarła ich mama. Nie jest znana tożsamość ich taty. Aktorka nie miała żadnej rodziny, więc dzieci trafiły pod opiekę państwa.Kto się nimi zajmie, czy sąd przychyli się do woli mamy, która zostawiła testament? Czas pokaże. Dziś wiemy, że Ania i Piotruś wcale nie są sami na świecie. Fundacja im. Darii Trafankowskiej pochyliła się nad ich losem. 

dziewczynka
21.06.2024 06:32 Relacja z matką ma wpływ na całe życie. Tak wychowasz zakompleksione dziecko

Z niektórymi cechami się rodzimy, innych nabieramy w trakcie całego naszego życia. A najbardziej intensywnym czasem kształtowania się charakteru jest dzieciństwo. Większość dorosłych, którzy cierpią dzisiaj z powodu kompleksów, było wychowywanych w podobny sposób. Najgorsze jest to, że ich rodzice nawet nie wiedzieli, że robią im krzywdę. Wyłączając patologiczne przypadki, oni robili to, co uważali za najlepsze dla dziecka.Okres przedszkolny i pierwsze lata szkoły podstawowej to czas, w którym w dzieciach kształtuje się poczucie własnej wartości. Wtedy też nabierają, lub nie, wiary we własne siły. Dobrze traktowane  przez rodziców, będą pewne siebie. Wychowywane w nieodpowiedni sposób, wyrosną na dorosłych przekonanych, że do niczego się nie nadają. Oto 9 błędów, przez które wychowasz zakompleksione dziecko.

stare zdjęcie ojciec
20.06.2024 14:49 To było gorsze niż najgorsza obelga. Wielu zna to zachowanie ojców wobec córek

Starałaś się, jak mogłaś, ale to nie wystarczało. Zbierałaś najlepsze oceny i kolekcjonowałaś wyróżnienia we wszystkich konkursach. Próbowałaś nie sprawiać problemów, albo wręcz przeciwnie – broiłaś, tylko po to, żeby zostać zauważoną. To też nie działało. Twój ojciec, chociaż był obok, zachowywał się, jakby wcale cię nie zauważał. A ty, mała dziewczynka, czułaś się niewidzialna.Brak miłości, akceptacji lub kompletny brak więzi z ojcem kładzie się cieniem na twoje dorosłe życie, a ty pewnie nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Tak jak w dzieciństwie obwiniałaś siebie za brak zainteresowania ze strony ojca, tak samo dzisiaj czujesz się odpowiedzialna za wszystkie niepowodzenia i nieudane związki. Co gorsza, tak bardzo boisz się odrzucenia, że starasz się nie angażować. Nawet jeśli masz męża, możesz nie nawiązywać z nim głębokiej więzi, bo pierwszy mężczyzna w twoim życiu, twój ojciec, nigdy cię tego nie nauczył.

prezent dla nauczyciela
20.06.2024 11:57 Przestańcie wciskać nauczycielom prezenty. Strażakom przecież nikt nie daje

"Dziękuję" - to takie piękne słowo, które w najbliższych dniach będzie dźwięczeć na szkolnych korytarzach. Dzieci odbiorą swoje świadectwa za kończący się rok szkolny. Nieważne z paskiem, czy bez. Odbiorą je z rąk wychowawców i powiedzą: dziękuję. Wielu uczniów "na wymianę" wręczy nauczycielom prezenty. Kwestia obdarowywania nauczycieli na zakończenie roku szkolnego zawsze budzi kontrowersje. Jedni uważają, że trzeba, inni, że praca, jak każda inna i nauczyciele... to mają i tak za dobrze. Co do tego ostatniego mamy wątpliwości, ale czy kupujemy prezent pani z poczty, albo policjantowi? Im dalibyśmy łapówkę, a nauczycielowi?

matka krzycząca na dziecko
19.06.2024 09:40 "Nie rozumie, dopóki nie krzyknę". Rodzice sami wpędzają się w tę pułapkę

"Mówię, mówię, i nic". "Dopiero jak krzyknę, to zrobi, o co proszę". "Ja mogę gadać i gadać, a oni w ogóle na to nie reagują!" Znasz te słowa? Nie jesteś sama. Mamy często zmagają się z tym problemem. Mają wrażenie, że dzieci nie stosują się do poleceń, o ile rodzic nie podniesie głosu.I chociaż wcale nie chcemy, każdemu z nas to się zdarza. Puszczają nerwy, spieszymy się, bardzo nam na czymś zależy, a dzieco tego nie robi. W końcu krzyczymy i osiągamy upragniony efekt: maluch przyspiesza ruchy, odrywa się od komputera, przestaje paplać i zaczyna działać. Łatwo wpaść w blędne koło.

wychowanie w szwajcarii
17.06.2024 11:45 Tu 3-miesięczne dzieci chodzą do żłobka, a 5-latków nie odprowadza się do przedszkola. Zgadniesz co to za kraj?

Tu do żłobka zapisuje się 3-miesięczne dziecko, albo mama rezygnuje z pracy. Zanim jednak urodzi, to wcale nierzadko na porodówkę jedzie prosto z biura. 5-latki same idą do przedszkola, a uczniowie ze szkoły biegną do domu na obiad. Już wiesz o jakim kraju mowa?Polska wbrew temu, co często mówią młodzi rodzice, ma bardzo przyjazną im politykę prorodzinną. U nas nikogo nie dziwi mama, która idzie na zwolnienie w ciąży, bo zwyczajnie jest jej ciężko. Dzieci często odprowadzamy do szkoły jeszcze w 4 klasie, a od września do kwietnia wkładamy im na głowy czapki. Ten kraj, choć uchodzi za bardzo wysokorozwinięty, aż tak z dziećmi się nie pieści.

dziewczynka na plaży
16.06.2024 10:31 Najgorsze, co można zrobić, to założyć dziecku bikini. Rodzice, nie wstyd wam?

Bardzo kolorowe, skąpe, wysoko wycięte. Najlepiej wiązane na sznureczki. Właśnie takie stroje bikini znajdziesz w każdym sklepie dziecięcym. Zaczynają się już od rozmiaru 92. Ale ubrać dziewczynkę na plażę w skąpe bikini to jedna z najgorszych rzeczy, jakie możemy jej zafundować w wakacje.Czas na planowanie wakacji. W tym roku znowu tłumy Polaków ruszą nad polskie, albo nie polskie, morze. Wakacje nad morzem to głównie plażowanie. A jak plażowanie to nie inaczej niż w stroju kąpielowym. Ale zanim pobiegniesz do sklepu po nowy strój kąpielowy dla swojej córki, koniecznie to przeczytaj.

starsza kobieta
15.06.2024 13:30 Te słowa matki są jak klątwa na całe życie. Wiele z nas je zna

Mają dzisiaj po 30 lub 40 lat i jeśli nie są same, to ich związkom daleko do doskonałości. Gdy w końcu z kimś udało im się związać, kurczowo się go trzymały i codziennie drżały o to, czy mozolnie budowana przyszłość, nie rozpadnie się jak domek z kart. Te kobiety do dzisiaj słyszą słowa matek, które na każdym kroku je krytykowały, bo nigdy nie były wystarczająco mądre, ładne i dobrze ubrane. A ten jeden zwrot do dzisiaj jest dla nich jak klątwa."Żaden cię nie zechce!" Co sobie młoda dziewczyna, która słyszy od swojej matki, że nie jest wystarczająco dobra dla żadnego chłopaka? Myśli, dokładnie to, co słyszy i – co gorsza – z dnia na dzień coraz bardziej w to wierzy. Przekonanie o tym, że jest bezwartościowa, pozostaje w niej na całe życie, co sprawia, że ma ogromne problemy z zawiązaniem zdrowej relacji.

mama i córka
12.06.2024 12:49 Prosisz, grozisz i jak grochem o ścianę. Tych 9 zasad sprawi, że dziecko w końcu zacznie cię słuchać

Mówisz jeden raz, drugi, trzeci – i jak grochem o ścianę. W końcu puszczają ci nerwy i zaczynasz krzyczeć. Wtedy ze strachu, dziecko w końcu robi to, o co je prosisz. Albo wpada w złość lub zaczyna szlochać — bo w końcu nikt nie lubi, jak się na niego wrzeszczy. A wystarczy wprowadzić w życie 9 prostych zasad, aby twoje dziecko w końcu zaczęło cię słuchać.Być może myślisz czasami: "Moje dziecko kompletnie mnie nie słucha, co jest z nim nie tak?!". Tymczasem w wielu przypadkach z dzieckiem wszystko jest w porządku, a coś nie tak jest z nami, rodzicami.  A konkretniej z tym, w jaki sposób do naszych pociech mówimy. I nie chodzi tutaj tylko o słowa.

Pokolenie Z
11.06.2024 14:18 Wymagania z kosmosu, a chęci do roboty brak. Pokolenie Z nie radzi sobie w pracy

Milenialsi już dobrze osadzili się na rynku pracy, chociaż początki były ciężkie. Teraz w dorosłość weszło nowe pokolenie — tak zwane Zetki. Oni także, jak i poprzednicy, spotkali się z całą falą krytyki.Przełożonym nie podoba się to, jak przedstawiciele pokolenia Z zachowują się w stosunku do starszych. Nie ma dla nich autorytetów, a sami są zbyt leniwi i roszczeniowi, by pracować dobrze i zajmować samodzielne stanowiska. A jednocześnie są niezwykle roszczeniowi. Chcą coraz więcej i więcej.

dziewczynka wieś
08.06.2024 11:53 W latach 90. nie mieliśmy zegarków i byliśmy wolni. A dziś, jakie wakacje dasz dziecku?

Porównuję nasz letni grafik ze wspomnieniami z własnego dzieciństwa i myślę sobie: Jak myśmy przeżyli? Przecież nad nami nikt się nie pieścił, nie organizował nam każdej minuty życia, nawet dyżurów w przedszkolu nie było. Latem, my, dzieci lat 80. i 90. całymi dniami chodziliśmy samopas, z kluczem na szyi.Wypełniam skrupulatnie tabelkę na przedszkolny dyżur. Syn trochę będzie chodził, ale nie więcej, niż to konieczne. Jak co roku zrobimy mu wolny każdy dzień, w którym choć jedno z nas ma wolne, do tego wspólny urlop, no i co najmniej tydzień u dziadów. Byle się nie nudził, ale i był bezpieczny.

małe dziecko
07.06.2024 12:58 Tu 4-miesięczne dzieci chodzą do żłobka, a rząd płaci za opiekunkę. Zgadniesz, co to za kraj?

W tym kraju do żłobka można zapisać już czteromiesięczne niemowlę, a niektóre przedszkola przyjmują dzieci nawet przed drugimi urodzinami. Działają też placówki, które łączą w sobie i żłobek i przedszkole, a dzieci bawią się tam w grupach bez podziału na wiek. Ale to jeszcze nie wszystko.Tutaj państwo pomoże opłacić opiekunkę, gdy dziecko do placówki się nie dostanie. A rodzice, którzy cenią sobie kontakt z naturą, mogą wysłać swoją pociechę do przedszkola pozbawionego budynku, które mieści się w środku lasu. Nie uwierzysz, o który kraj chodzi.

nastolatek
07.06.2024 11:38 Praca dla nastolatka na wakacje. Jakie dokumenty trzeba dostarczyć, jak zadbać o bezpieczeństwo?

Nastolatki marzą o różnych rzeczach, gadżetach, ale rodzice nie zawsze są w stanie wszystko sfinansować. Przychodzi więc taki moment w życiu młodego człowieka, w którym zaczyna się zastanawiać nad możliwością samodzielnego zarobku. Idealnym czasem na podjęcie pierwszej pracy są wakacje. Wtedy otwiera się przestrzeń na to nowe doświadczenie. A w jakim wieku nastolatek może już legalnie pracować? I jaką pracę można mu zlecić?

dziecko pracuje
06.06.2024 08:52 Jak nauczyć dzieci szacunku do pracy? Relacja z rodzicem ma kluczowe znaczenie

Jak nauczyć je szacunku do pracy i pieniędzy. Pokazać im, że żadna praca nie hańbi i każdy, niezależnie od tego, czy sprzedaje luksusowe auta, czy zamiata chodniki, zasługuje na nasz szacunek? Kluczowa jest to relacja dziecko - rodzic i to, jak my sami o pracy mówimy.Jako rodzice mamy ogromnie odpowiedzialną funkcję. Musimy wychować przyszłych dorosłych. Ludzi, którzy będą umieli znaleźć pracę, wykonywać ją zgodnie z przyjętymi standardami i zarobią w ten sposób na swoje utrzymanie. Nikt z nas nie zaczynał kariery zawodowej, nasze dzieci, też raczej nie będą. 

Irena Kamińska-Radomska
03.06.2024 22:24 Irena Kamińska-Radomska uczy Polaków, jak zachowywać się przy stole. Zdradziła, jak wychowuje wnuki

- Dla mnie to była piękna rola - bycie mamą - mówiła w podcaście "Mali Dorośli" Irena Kamińska-Radomska, znana z programu "Projekt Lady". Podobnie ciepło wypowiadała się o swoich wnukach. Czy ucząca Polaków etykiety ekspertka wychowywała swoje dzieci pod linijkę? 

dziecko wiąże buty
02.06.2024 12:57 Jak odpowiadać, gdy dziecko mówi "nie umiem”? Tę radę psycholożki warto wziąć sobie do serca

Często pierwszym i naturalnym odruchem dziecka, które musi się zmierzyć z jakimś nowym zadaniem, jest prośba o pomoc. Nic dziwnego, w dziecięcym świecie to rodzice są punktem odniesienia i pierwszym ratunkiem.Dobrze jest jednak próbować. Tylko tak można zdobywać poszczególne umiejętności. Jak więc delikatnie i umiejętnie "popchnąć” dziecko w kierunku nieznanego?

Niemowlę w wannie
01.06.2024 13:01 W czerwcu urodzisz... skąpca. Te dzieci mają węża w kieszeni

Dziecko urodzone w czerwcu to owoc wrześniowych uniesień. Często są to maluchy nieplanowane. Ich rodzice niekiedy konsumują swój wakacyjny romans. Choć oczywiście nie zawsze.W czerwcu rodzą się zodiakalne Bliźnięta i Raki. Wielką zaletą bycia urodzonym w czerwcu jest doskonałe zdrowie fizyczne. Niemowlęctwo przypadające na ciepłe miesiące przyczynia się do budowania odporności. 

rodzina
01.06.2024 10:02 Chcą zrekompensować własne braki. Jak wychowują swoje dzieci pokolenia X, Y, i Z?

Style wychowania dzieci zmieniają się wraz z pokoleniami. Kilkadziesiąt lat temu naturalne było, że mężczyźni nie wtrącali się w “te sprawy”. Dzieci to była kwestia kobiet. To, na szczęście, jest już przeszłość. Ale do historii odeszło też tzw. wychowanie ”bezstresowe” i kilka pomniejszych trendów.W ostatnich kilkunastu latach bezsprzecznie rządzi rodzicielstwo bliskości. Ono także ulega ewolucji i modyfikacjom, a wpływ na to ma w dużej mierze... wiek rodziców. To, w jakich latach sami się wychowywali, przekłada się na ich podejście do rodzicielstwa. Różnice w podejściu do dzieci przez pokolenie X, Y i Z są bardzo charakterystyczne oraz – ciekawe.

wakacje rodzina
30.05.2024 11:07 Największe grzechy rodziców na wakacjach. To, co odczyniają w głowie się nie mieści

Wakacje z dziećmi to nie wakacje. A właściwie: niekoniecznie odpoczynek dla rodziców. Wyjeżdżając z pociechami, czy to na jednodniowy wypad na kajaki, czy na dłuższy wypoczynek za granicę warto o tym pamiętać.Jestem matką od blisko 14 lat, każdego roku wyjeżdżamy z dziećmi nawet 10 razy na jakiś krótki odpoczynek. To, co w tym czasie widziałam, niejednokrotnie popsuło nam wypoczynek. Ba, trzeba powiedzieć głośno: rodzice na wakacjach z dziećmi popełniają dziesiątki błędów, które dla malucha mogą być śmiertelnie niebezpieczne. 

ruda dziewczynka z mamą
25.05.2024 13:04 Tak wychowasz dziecko z niesamowitą inteligencją. Przestrzegaj tej jednej zasady

Skupiamy się na rozwoju motoryki i inteligencji dziecka. Podsuwamy mu książki, zachęcamy do wspinania się na drabinki. Okazuje się jednak, że czasami jeden z kluczowych obszarów rozwoju jest nieco zaniedbany.Chodzi o inteligencję emocjonalną, czyli zdolność do rozumienia, rozpoznawania i wyrażania emocji. Z tymi umiejętnościami obecni dorośli mają ogromny problem. Jednak jest szansa, że nowe pokolenie może sobie dobrze radzić w tym obszarze. Wszystko zależy od tego, jak wyglądają relacje w domu.

mała gaduła
19.05.2024 11:17 Gadatliwi rodzice wychowują inteligentniejsze dzieci. To odkrycie to przełom

"Z dzieckiem trzeba rozmawiać normalnie" - mawiają ciocie i babcie i mają rację! W czasopiśmie "Developmental Psychology" opublikowano niedawno badania, w których naukowcom udało się dowieźć, że to, jak mówimy do dzieci już od pierwszych dni życia, ma realny wpływ na wykazywaną przez nie inteligencję.Często można usłyszeć, że powinniśmy więcej czytać, aby poszerzać swój zasób słownictwa. Jednak dziś już wiemy ponad wszelką wątpliwość, że elokwencja rozwija się znacznie wcześniej, niż nabieramy umiejętności czytania. Mało tego, to jak mówimy do dzieci, ma bezpośredni wpływ na rozwój ich umiejętności analitycznego myślenia i liczenia.

Mała Armia Janosika
16.05.2024 10:46 Koncertują nawet w Watykanie. O Małej Armii Janosika robi się coraz głośniej

Związani są z Podhalem i to właśnie kultura tego regionu wpisana jest w ich działalność artystyczną. Wykonują muzykę folkową i ludową, nierzadko śpiewają piosenki religijne. Mała Armia Janosika zyskuje coraz większą popularność.A wcale nie jest taka mała. Zrzesza 260 osób, głównie młodzież i dzieci. Wszyscy grają i śpiewają, i czuć, że zespół to ich wielka pasja. Ostatnio młodych muzyków docenił sam papież Franciszek.

tata i syn
15.05.2024 14:11 Wysłałam ten filmik koleżance. Jej reakcja mnie zachwyciła. Ty też musisz go zobaczyć

Jeśli koleżanka natychmiast odpowiada na pytanie: "Co robisz?", że bawi się z dzieckiem, wysyłam jej ten film. To proste nagranie to kompilacja, dzięki której ludzie uświadamiają sobie, dlaczego to takie ważne, żeby odłożyć telefon, gdy spędzamy czas z dzieckiem.Siedzimy, układamy puzzle, albo "budujemy" z klocków, ale jedną ręką, drugą scrollujemy Instagram, albo sprawdzamy przepis na zupę ogórkową na Smakoszach. Przecież jesteśmy z dzieckiem, spędzamy z nim czas, co w tym złego, że przy okazji... STOP!

Konfrontacje Agaty Młynarskiej
14.05.2024 16:02 Szokujące słowa uczestniczki "Konfrontacji Agaty". Czy program Młynarskiej zniknie z anteny?

Agata Młynarska w tym sezonie zaczęła prowadzić program “Konfrontacje Agaty” w TVN Style. Spotykają się w nim kobiety o różnych poglądach, które na wizji dyskutują o życiu, porodach, macierzyństwie.Dziennikarka poruszyła jak dotąd wiele kontrowersyjnych tematów. Niektóre odcinki odbiły się dużym echem. Wszystko dlatego, że zapraszane do programu gościnie mają bardzo mocne i bardzo skrajne poglądy. W ostatnim odcinku padły szokujące słowa.

chłopiec na rowerze
11.05.2024 14:18 Relacje z matką rzutują na całe życie. Tak wychowasz ambitne dziecko

Ambicja przejawia się u dzieci już w pierwszych latach życia, kiedy krzyczą: "ja sam!" i uparcie próbują zawiązać buty, albo zejść samodzielnie ze schodów. To kolejna cecha, z którą się rodzą i najważniejszym zadaniem rodzica jest tej dziecięcej ambicji nie tłumić. Z drugiej strony w wychowaniu ambitnego dziecka niezbędny jest też dobry przykład. Znowu więc musimy zacząć od nas samych.Chcemy, aby nasze dzieci wyrastały na ambitnych dorosłych. Chcemy, aby im się powiodło, aby osiągały sukcesy, nie poddawały się i radziły sobie w każdej sytuacji. Nie mamy wpływu na to, jak ułożą się ich losy, gdy dorosną, ale mamy ogromny wpływ na to, co wyniosą ze swojego dzieciństwa. Jak wychować ambitne dziecko?

dzieci w restauracji
11.05.2024 11:16 Jeśli dzieci przeszkadzają ci w restauracji, to przestań tam chodzić. Proste

"Wybraliśmy się z narzeczonym na niedzielny obiad do restauracji. Wyszliśmy przed deserem. Wszystko przez wrzeszczące bachory!" - pisze anonimowo na profilu jednej z popularnych restauracji w mediach społecznych niezadowolona klientka. Zostawiła jedną gwiazdkę.Anonimowo, bo tak łatwiej. Zadała sobie trud, żeby stworzyć fałszywe konto, tylko po to, żeby napisać, że w konsumpcji krewetek przeszkadzały jej dzieci innych gości. Rykoszetem obrywa lokal. Czy w naszym świecie jest miejsce dla dzieci w przestrzeni publicznej, czy maluchy naprawdę wszystkim przeszkadzają?

szczęśliwe dzieci
09.05.2024 10:48 Duński system wychowania chwalony jest na całym świecie. Jakie ma zasady?

Dania bije wszystkie rekordy w rankingach szczęścia. Wygląda na to, że właśnie tutaj od wielu lat żyją najszczęśliwsi ludzie na świecie. Duński system wychowania na w tym ogromne znaczenie, bo dzieciństwo ma ogromny wpływ na to, jakimi dorosłymi się stajemy. W końcu czym skorupka za młodu…Duńczycy wychowują swoje dzieci w poszanowaniu do ich emocji i indywidualności. Doceniają wartość swobodnej zabawy i spędzają razem dużo czasu. Mają nawet na to swoje specjalne określenie. To hygge, czyli w dosłownym tłumaczeniu "miło pobyć razem". Co jeszcze sprawia, że duńskie dzieci wyrastają na tak szczęśliwych dorosłych?