Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Wychowanie

Wychowanie

Wychowanie dziecka – podstawowe informacje

Posiadanie dziecka wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Zadaniem rodziców jest bowiem nie tylko dbałość o zdrowie swojej pociechy, ale także wychowanie dziecka tak, by wyrosło na rozsądnego, dobrego człowieka. Nie jest to jednak proste zadanie.

Należy pamiętać, że nie wszystko da się przewidzieć, a niektórych spraw nie da się uniknąć. Rodzic nie jest jedyną osobą, która może wpłynąć na wychowanie dziecka, ponieważ wpływ na jego rozwój ma także w dużej mierze środowisko w jakim się wychowuje, oraz różne zdarzenia, które napotka w swoim życiu. Rolą opiekuna jest jednak przygotowanie dziecka również na te ciężkie chwile.

Jak dobrze wychować dziecko?

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko było dobrze wychowane. W tym celu najważniejsze jest pielęgnowanie zdrowych relacji ze swoją pociechą. Szczególnie istotne jest budowanie zaufania oraz poczucia bezpieczeństwa, dlatego też warto rozmawiać z dzieckiem, pokazując mu przy tym, że może przyjść do rodzica z każdym problemem.

Przy wychowywaniu dziecka powinno się także pamiętać o wpojeniu mu takich wartości jak uczynność, uczciwość oraz szacunek wobec innych ludzi oraz zwierząt. Ukazanie pewnych postaw moralnych pomoże dziecku w podejmowaniu właściwych decyzji w przyszłości. Bardzo istotna w wychowaniu dziecka jest także nauka odpowiedzialności. Dziecko powinno rozumieć dlaczego należy dbać o swoją higienę czy też porządek w pokoju, a także dlaczego ważna jest nauka.

Oczywiście nie każde dziecko od razu zacznie chętnie wykonywać zalecenia rodziców, dlatego też warto nagradzać je za dobre postępowanie. Nie jest tu mowa o przekupstwie, a raczej o budowaniu poczucia, że opłaca się starać. Ważne jest jednak, by nie przesadzać i nie wywierać na dziecku presji, przykładowo przelewając na nie swoje własne ambicje.

Najczęstsze błędy wychowawcze

W życiu nie da się odnosić samych sukcesów – często popełnia się także błędy, jednak istnieją takie, których nikt nie chce popełnić, ponieważ mogą nieść za sobą poważne konsekwencje. Największym błędem wychowawczym jest niewątpliwie zaniedbanie swojego dziecka. Okres dziecięcy jest szczególnie ważny dla rozwoju relacji dziecka z rodzicami. Jeśli na tym etapie dziecko spotka się z brakiem zrozumienia lub zainteresowania ze strony swoich opiekunów, to istnieje spora szansa, że zamknie się w sobie, a utracone zaufanie bardzo trudno będzie zbudować na nowo. Jest to szczególnie niebezpieczna sytuacja, ponieważ w tym czasie dziecko może zostać w jakiś sposób obarczone problemami, z którymi nie powinno musieć radzić sobie samodzielnie, a którymi nie będzie chciało już podzielić się z bliskimi.

Jednak brak zainteresowania nie jest jedynym błędem wychowawczym, ponieważ rodzice często popadają w drugą skrajność, nie dając dziecku chwili prywatności i swobody. Zdarza się, iż opiekunowie zbyt mocno kontrolują swoje dziecko, co może je bardzo przytłaczać i prowadzić do tragicznych konsekwencji. Często w takich przypadkach dochodzi także do przerostu oczekiwań wobec dziecka oraz odbierania mu prawa do bycia dzieckiem.

Zdarzają się także sytuacje, w których dziecko bywa świadkiem kłótni lub przemocy, albo co gorsza – jest ich ofiarą. Takie zachowania są absolutnie niedopuszczalne i bardzo drastycznie wpływają na psychikę dziecka. Dbając o dziecko należy dbać nie tylko o jego zdrowie fizyczne, ale także psychiczne, a szczególnie to drugie zdarza się często bagatelizować rodzicom, co niestety czasem kończy się tragicznie.

Pokaż więcej

matka i syn
25.02.2024 02:45 Tak wychowasz pewne siebie dziecko. 5 zasad dla rodziców

Brak pewności siebie rzutuje na całe nasze życie. Gdy poczucie własnej wartości jest zbyt niskie, nie walczymy o siebie, nie próbujemy nowych rzeczy, boimy się sięgać wyżej. Jesteśmy zalęknieni, a przez to nieszczęśliwi. Budowanie pewności siebie u dziecka już od najmłodszych lat jest niezwykle ważne dla jego przyszłości.Te 5 sposobów na to, jak wychować pewne siebie dziecko, nie wymaga od rodziców ani wielkich starań, ani wybitnej wiedzy. Wystarczy zwrócić uwagę na podstawowe komunikaty, jakie kierujemy do swojego kochanego malucha i popracować nad tym, aby nie niszczyły, tylko budowały jego wewnętrzną siłę, jaką jest właśnie pewność siebie.

Mania z Na Wspólnej ma już 18 lat
23.02.2024 11:02 Mania z "Na Wspólnej" ma już 18 lat! Serialowa mama złożyła jej życzenia

Serialowe dzieci dorastają na oczach widzów. Wiele z nich od urodzenia ma dwie rodziny - prawdziwą i serialową. Więzi, które oglądamy na ekranie, wcale nierzadko są prawdziwe, bo serialowa mama staje się dla nich prawdziwą przyjaciółką.Tak jest właśnie w przypadku Zuzi Kaszuby, która od urodzenia wciela się w postać Mani Zięby w “Na Wspólnej” i Anny Guzik - serialowej Żanety. W dniu 18. urodzin Zuzy Guzik złożyła jej życzenia.

Obowiązki domowe dziecka z podziałem na wiek
22.02.2024 10:16 Nie czekaj, aż podrośnie! Obowiązki domowe z podziałem na wiek [LISTA]

Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał - wszyscy znamy to powiedzonko, a z drugiej strony nagminnie wyręczamy dzieci. Tłumaczymy sobie, że są za małe, jeszcze się w życiu napracują, a poza tym zrobią wolniej i gorzej niż rodzic. Tylko jeśli dziecku nie pozwolisz, to nie dość, że nie dasz mu cennych lekcji, to jeszcze dodajesz sobie obowiązków, a także powodów do frustracji, bo wszystko jest na twojej głowie.Dziecko ma naturalną ciekawość, kiedy ma kilka miesięcy, zaczyna naśladować twoją mimikę. Maluch uczy się czy się przez naśladownictwo rzucać piłkę, czesać i wiele innych rzeczy. Chce robić to co mama i tata, dlatego, jeśli bierze do ręki ścierkę - pozwól mu, niech sprząta z tobą. Mało tego - już trzylatek powinien mieć swoje obowiązki domowe!

Rekolekcje w szkole
21.02.2024 12:36 Proboszcz każe, szkoła musi. Uczniowie pójdą do szkoły w sobotę?

Wielki Post nieodzownie łączy się z rekolekcjami. A te, szczególnie w kontekście młodzieży szkolnej wzbudzają sporo emocji. Są tacy, którzy uważają, że powinny się odbywać po południu, żeby dzieci nie traciły lekcji, są i tacy, którzy uważają, że młodzież sama do kościoła nie pójdzie w czasie wolnym, więc obowiązkiem nauczycieli jest zaprowadzić ich, aby spełnili powinność.Dla młodzieży rekolekcje to często okazja na legalne wolne, choć niekonieczne spędzone na modlitwie. Gorzowska aktywistka Alina Czyżewska opublikowała obszerny wpis, w którym wyjaśnia, co prawo mówi o odprowadzaniu młodzieży szkolnej na rekolekcje. Czy nauczyciele mają taki obowiązek? Czy szkoła musi zwalniać uczniów na spowiedź, jeśli większość dzieci na religię nie chodzi?

Montessori a spektrum autyzmu i ADHD
20.02.2024 09:32 Wszyscy kochają metodę Montessori. Dla tych dzieci jest fatalna

Edukacja w nurcie Montessori brzmi dla wielu dzieci kusząco, jednak trzeba pamiętać, zanim wybierzesz dla dziecka taką placówkę, że nie dla każdego będzie ona odpowiednia. Warto tu wspomnieć choćby o dzieciach w spektrum autyzmu i tych z ADHD. Owszem, część z nich doskonale odnajdzie się w takiej formule, ale nie wszystkie.Montessori w znacznym stopniu podąża za dzieckiem, pozostawia mu wiele swobody, a to w niektórych przypadkach może być szkodliwe. Bywa, że przeniesienie dziecka do tego systemu edukacji przekreśla wcześniejsze lata terapii i powoduje regres. 

Dziecko odporne na krytykę
18.02.2024 15:47 Tak wychowasz dziecko odporne na krytykę. 5 zasad dla rodziców

Kochasz je, wspierasz, motywujesz i patrzysz, jak pięknie rośnie, uśmiecha się, jest szczęśliwe. Twoje dziecko. Pewnego dnia idzie do przedszkola, potem do szkoły. Czasem słyszy od innych, że jest brzydkie, źle ubrane, kiepsko kopie piłkę, albo ma krzywe zęby. Widzisz, jak zaczyna się kulić, jak zamyka się w sobie. Czy można coś z tym zrobić?Brak tolerancji jest na porządku dziennym. Hejt czyha na dzieci w placówkach edukacyjnych, na placach zabaw, w internecie. Boli. Ale ten świat właśnie taki jest i trzeba zrobić wszystko, by uzbroić tego małego człowieka najlepiej, jak tylko się da.

Zawstydzanie dzieci
16.02.2024 13:54 Akceptowane w latach 90. teraz nie do pomyślenia. Nie rób tego dziecku

Strach, radość, złość, smutek, zaskoczenie i wstręt — to sześć emocji pierwotnych. Tych, z którymi się rodzimy. Nie ma wśród nich wstydu, bo tego uczucia uczymy się w toku życia. Czasami bardzo wcześnie, bo już w pierwszych dwóch, trzech latach.A raczej uczą nas tego dorośli, którzy z jakiegoś powodu uważają, że zawstydzanie to najlepsza metoda wychowawcza. Cóż, na pewno jest skuteczna. Można mieć pewność, że dziecko zrobi wszystko, by znów nie powtórzyć tego samego błędu. Ale wspomnienie o tej sytuacji zostanie z nim na zawsze. Jak blizna.

Wychowanie po duńsku
16.02.2024 09:48 Najszczęśliwsi rodzice na świecie do piaskownicy nie wchodzą

Od lat Duńczycy królują w rankingach najszczęśliwszych ludzi na świecie. Choć w tym kraju jest niewiele słońca i jest znacznie chłodniej niż w Polsce, to oni, a nie my, uśmiechają się najczęściej. Jak stać się szczęśliwym jak Duńczyk? Sekret podobno tkwi w wychowaniu.Przyglądamy się zasadom, którymi kierują się duńscy rodzice, żeby wychować szczęśliwych ludzi. Warto, bo ten styl znacznie różni się od polskiego wychowania. Duńczycy skupiają się na tworzeniu z dziećmi długotrwałych relacji, a nie tylko pilnowaniu ładu i porządku w domu w okresie ich dzieciństwie. Jak to robią? Wyjaśniamy!

obowiązki domowe
15.02.2024 08:53 Przestań go przeganiać! Już przedszkolak powinien pomagać w domu

Spójrzmy prawdziwe w oczy: nie lubimy obowiązków domowych. Odkurzanie, sprzątanie, ścieranie kurzu, mycie podłóg, ogarnianie zmywarki... no nie są to nasze ulubione czynności. Dlatego szukamy sposobów, by jak najszybciej sobie z nimi poradzić.Zaoszczędzony czas chcemy przeznaczyć na zabawę z dziećmi i robienie bardziej wartościowych rzeczy. Okazuje się jednak, że właśnie wspólne wykonywanie obowiązków domowych z maluchami jest niezwykle cenne. Nawet jeśli trwa trzy razy dłużej niż zazwyczaj.

Walentynki w szkole
14.02.2024 09:49 Festiwal pogardy. Mało popularne dzieciaki w takie dni mają przekichane

Walentynki - święto komercji, tandetnych gadżetów z “chińskiego sklepu” i niemożliwych kolejek do restauracji. Dziś wiele dzieciaków po prostu nie poszło do szkoły. Bo i po co? Żeby zobaczyć, jak ci popularni się z nich śmieją?“Ile dostałaś kartek?” - dziś to pytanie będzie wybrzmiewać echem na wielu szkolnych korytarzach. Zadadzą je tylko ci, którzy są bezpieczni, bo dostali dużo, ci uczniowie, a zwłaszcza uczennice, które nie dostaną żadnej, są narażeni na kpiny.

Pięcioraczki z Horyńca kończą rok
12.02.2024 08:53 Pierwsze urodziny Pięcioraczków z Horyńca! To był ciężki rok

12 lutego 2023 roku w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie przyszły na świat PIĘCIORACZKI. Taki cud zdarza się niezwykle rzadko, zaledwie raz na 52 miliony porodów. Dziś dzieci państwa Clarke kończą rok.O rodzinie zrobiło się głośno, kiedy media obiegła wiadomość o narodzinach pięcioraczków. Jednak polsko-brytyjskie małżeństwo miało już wtedy w domu siedmioro dzieci. Ten rok był dla nich pełen radości, ale i dramatów. Zdecydowanie Dominika i Vincent nigdy go nie zapomną.

dziecko maluje farbami
11.02.2024 15:17 Pozwól dziecku na tę jedną rzecz, a wychowasz pewnego siebie dorosłego

Wszyscy popełniamy błędy. Mieszają nam się daty i pojęcia ze szkoły. Słowa wypadają nam z głowy. Upieramy się przy czymś, chociaż nie mamy racji. Czegoś nie zauważamy, coś przeoczymy. I bardzo się tego wstydzimy.Nikt nam nie powiedział, że popełnianie błędów jest w porządku i każdy ma do nich prawo. My jednak możemy to powiedzieć naszym dzieciom. Dzięki temu dowiedzą się, że błędy mogą być dobrą nauką na przyszłość.

Jak wychować temperamentne dziecko
11.02.2024 10:00 Nieznośne do bólu. Czy dziecko może być cholerykiem?

“Jedna matka, jeden ojciec, a on tacy różni” - pewnie nie raz słyszeliście to zdanie w kontekście rodzeństw. I coś w tym jest. Bo mimo tej samej puli genów i takiego samego wychowania zwykle mocno różnimy się od rodzeństwa, a i nasze dzieci miewają różne temperamenty. Czemu się tak dzieje?Choć naukowcy są przekonani, że temperament zależy od wychowania i cech osobniczych, to zwykle jet tak, że jedno dziecko w domu jest znacznie bardziej ekstrawertyczne, niż reszta. Ba, można powiedzieć, że wielu z nas wychowuje choleryków. Tylko czy to jest możliwe w przypadku 3-, czy nawet 10-latka?

Emocje dziecka jak sobie radzić
07.02.2024 15:03 3 emocje dziecka, których nie możesz zignorować. Zaniedbane wrócą z podwójną siłą

Bycie rodzicem to nie jest najłatwiejsza "robota" na świecie. Przeciwnie. Jeśli zdamy sobie sprawę z tego, jak walka odpowiedzialność, nie tylko za wyżywienie i zapewnienie bezpieczeństwa, na nas ciąży, to można złapać się za głowę. Mamy wychować dorosłego, samodzielnego człowieka, który będzie umiał poradzić sobie z własnymi emocjami. To bywa trudne do uświadomienia, kiedy przed nami stoi (albo leży na podłodze) zanoszący się trzylatek, którego do histerii doprowadziło, że tosty są pokrojone w trójkąty, a on akurat chciał kwadraty. Jak się zachować, kiedy maluch doświadcza ataku złości i czy po przejść nad nim do porządku dziennego, czy może jednak spróbować porozmawiać? 

Maciej Zakościelny o relacjach z dziećmi
06.02.2024 16:12 Syn chciał mówić do Zakościelnego po imieniu. Nie uwierzysz, jak mu odpowiedział

Maciej Zakościelny był niedawno gościem podcastu "Kanapa Knapa". Aktor opowiedział m.in. o relacjach z synami. Wśród poruszonych tematów znalazł się także ten, jak zwracają się do niego dzieci. A to zmieniło się jakiś czas temu.Aktor jest tatą dwóch chłopców, 7-letniego Borysa i 5-letniego Aleksa. Choć Zakościelny rozstał się kilka miesięcy temu z ich mamą, pozostaje zaangażowanym ojcem. Z Pauliną Wyką sprawują nad chłopcami opiekę naprzemienną.

Barbara Sienkiewicz
05.02.2024 15:57 "Był mężczyzną, który chciał mieć dzieci". Barbara Sienkiewicz szczerze o ojcu bliźniąt

W 2014 roku aktorka Barbara Sienkiewicz została okrzyknięta najstarszą matką w Polsce. 60-letnia wówczas aktorka powitała na świecie bliźnięta: Anię i Piotrusia. Choć dzieci urodziły się zdrowe, na kobietę wylała się fala hejtu, krytyki, a także lawina pytań, na które odpowiadać nie chciała.Dziś bliźnięta mają już prawie 10 lat, a ich mama 69. Aktorka znana głównie z epizodycznych ról w serialach była gościnią "Wieczornego Expressu". W programie opowiedziała m.in. o tym, kto zajmie się dziećmi w razie jej przedwczesnej śmierci, a także, co odpowiada, gdy rezolutna parka pyta o tatę.

Leniwe rodzicielstwo
05.02.2024 13:25 Nie uwierzysz, jak to zmieni wasze relacje. 7 zasad leniwego wychowania

Nic ci się nie chce? Bywa. W zapędzonym świecie czasem przychodzi taki moment, że opadamy z sił. Wtedy z kolei do świadomości zaczynają przebijać się wyrzuty sumienia: “Nic nie robię!”, ”Trzeba zająć się dzieckiem”, "Powinnam wymyślić jakąś kreatywną zabawę”. No to dźwigamy się z kanapy, wyciągamy niegłupią planszówkę, zarządzamy spacer w ramach dotlenienia się i przeprowadzenia inteligentnej rozmowy, wieziemy pociechę na zajęcia dodatkowe. Chociaż najchętniej posiedziałoby się na kanapie i porysowało maluchowi po pleckach...

płaczące dziecko
03.02.2024 09:54 Najlepszy sposób na histerię u malucha. Te 3 zdania zadziałają cuda

To chyba największy koszmar każdego rodzica: dziecko zaczyna płakać, krzyczeć i rzuca się na ziemię na środku placu zabaw lub alejki w supermarkecie. Z jednej strony chcemy uszanować emocje dziecka. Z drugiej wszyscy wokół zdają się patrzeć oceniająco, więc próbujemy jak najszybciej je uspokoić.A do tego te wszystkie emocje, które kumulują się w nas. Frustracja, wstyd, napięcie, czasami złość i wyrzuty sumienia. Mamy ochotę dołączyć do malucha i zacząć krzyczeć. Bardzo głośno. Zamiast tego warto się na chwilę zatrzymać. I powiedzieć do siebie te trzy proste zdania.

Dzieci Borsuki, jakie to pokolenie
30.01.2024 09:57 Już nie płatki śniegu, a borsuki. Pojawiło się nowe pokolenie dzieci

Oficjalnie dzieci urodzone po 2010 roku nazywa się pokoleniem Alfa, ich poprzednicy to Zetki, a rodzice - Milenialsi. Milenialsi wchodzili w dorosłość na przełomie wieków, dla nich świat otworzył się szeroko, również za sprawą postępującej technologii. Zetki rosły w przekonaniu, że wszystko im się należy, to wtedy triumfy święciło bezstresowe wychowanie, ale Alfy, czyli Borsuki dorastają już w zupełnie innym świecie.Ratel miodożerny to zwierzę, które nie boi się ani kobry, ani lwa. Żyje w Afryce, nie wyróżnia się szczególnie urodziwym wyglądem, nie jest też szczególnie duży. Cecha, dzięki której zasłynął to jego niespotykana wręcz odporność i wola walki. Nic więc dziwnego, że dorastające właśnie pokolenie właśnie od borsuków miodnych bierze swój przydomek. Alfa - też zobowiązuje.

płaczące dziecko
29.01.2024 14:07 Dość krzyku, złości i płaczu. Te 3 zasady Montessori zmienią wasze życie

Wstajesz rano, licząc na miły poranek. Niestety twoje dziecko znowu się złości. Nie chce się ubrać, marudzi przy jedzeniu... Zanim wyjdziecie z domu, rozkręca się prawdziwa awantura. Czy coś można z tym zrobić?Można i to dużo. Wystarczy zastosować te 3 zasady zaczerpnięte z metody Montessori. Z tym stylem wychowania i nauki nie każdy musi się zgadzać, ale trzeba przyznać, że te reguły potrafią w cudowny sposób zmniejszyć liczbę dziecięcych wybuchów złości. Przekonaj się sama.

Dzieci z Francji
28.01.2024 09:17 Francuskie dzieci nie grymaszą i nie płaczą, do rodziców zawsze zwracają się z szacunkiem. Jak Francuzi to robią?

We Francji słońca jest więcej, niż w Polsce, natomiast mniej jest zajęć w szkole. To powinno już wystarczyć, by dzieci mogły czuć się wspaniale, bo dla maluchów najbardziej liczy się dobra zabawa. Francuskie dzieci mają na to zarówno więcej czasu jak i lepsze warunki.Ale czy to znaczy, że mali Polacy powinni zazdrościć Francuzom? Cóż, niekoniecznie. Są takie obszary życia, których nie da się im zazdrościć. 

Dlaczego dzieci biją?
27.01.2024 10:30 Z tego się nie wyrasta! Dziecko bije, bo ma ważne powody

Maluchy często biją rówieśników, rodzeństwo, rodziców. Kiedy coś się nie podoba, kiedy czegoś nie chcą, kiedy czują jakikolwiek sprzeciw. Dlaczego? Choćby dlatego, że nie umieją jeszcze mówić. Ale to wyjaśnienie dotyczy tylko samego mechanizmu akcja-reakcja.A co leży głębiej? U źródła tego zachowania znajdziemy ważne potrzeby, które nie zostały u dziecka zaspokojone. Opowiada o nich psycholożka Justyna Bejmert.

Tomasz Kot z żoną Agnieszką
21.01.2024 13:46 "Obrączka jest spoko, fajna rzecz". Historia miłości Tomka Kota i Agnieszki Olczyk

Pierwsze słowa, jakie do niej wypowiedział, brzmiały "Cześć, jestem Tomek, wyjdziesz za mnie?". "Dobrze, ale nie dziś, ok?" - odparła. Tomasz Kot znów jest a ustach wszystkich, a to za sprawą nowej ekranizacji "Pana Kleksa", w której wciela się w ekscentrycznego profesora. Fenomenalny aktor, prawdziwy profesjonalista, najwyższych lotów artysta z doskonałym warsztatem - tak mówią o Tomaszu Kocie ci, którzy z nim współpracowali. Kot jest ceniony nie tylko na polskim podwórku. Kot zagrał m.in. w "A Perfect Enemy", czy głośnym serialu "Świat w ogniu. Początki". Jednak choć upomina się o niego Hollywood, nadal nie odbiła mu sodówka. A z planu, choćby najdalszego, wraca zawsze w ramiona żony.

babcia z wnukiem
21.01.2024 11:54 Opieka nad wnukami prawie jak cały etat. Tak podziękujesz jej za pomoc przy dzieciach

Widuje je codziennie. Zaprowadzają i odbierają z przedszkola. Spacerują z wózkami i przesiadują na placach zabaw. Babcie przejmują opiekę nad wnukami, gdy ich rodzice pracują. Taka pomoc jest bezcenna. Ale czy jest doceniana?Babcia to nie jest darmowa niania. Niektóre mamy zdają się o tym zapominać. Dziadkowie nie mają obowiązku opiekować się swoimi wnukami, chociaż wiele z nich robi to z radością. Rodzice muszą pamiętać, że nadal mają prawo odmówić. Mają przecież własne życie.

pokolenie płatków śniegu
20.01.2024 12:15 Myślą, że są wyjątkowi, ale w życiu kompletnie sobie nie radzą. Oto pokolenie płatków śniegu

Urodzeni w latach 90. lub tuż po 2000 roku. Ich nadopiekuńczy rodzice wpoili im, że są wyjątkowi. Teraz gdy wkroczyli w dorosłość, kompletnie sobie nie radzą. Ani ze sobą, ani w kontaktach z innymi ludźmi.Oto pokolenie płatków śniegu. Charakteryzuje ich wiele cech, które w dorosłym życiu zdecydowanie nie pomagają. Śnieżynki są ofiarami rodziców-helikopterów. Ukształtowały ich także media społecznościowe.

Matka przytulająca dziecko
20.01.2024 09:52 Każdego dnia powtarzaj dziecku te słowa. Nie uwierzysz, jak wpłyną na waszą relację

Pewność siebie nie jest jedną z cech charakteru, które można wylosować na genetycznej loterii. To rodzaj wewnętrznej siły. Można ją wzmacniać, karmiąc dobrymi słowami i myślami.Za budowanie pewności siebie u dzieci są odpowiedzialni rodzice. To oni muszą zadbać o to, by pociecha nabrała przekonania o swojej wartości, sprawczości i potencjale. Warto zacząć od tych kilku prostych zdań. Powtarzane codziennie mogą zdziałać cuda! 

Marcin Turski
16.01.2024 15:24 Grał w "Ojcu Mateuszu" i "Na Wspólnej". Dziś sprzedaje swoje zdjęcia w serwisie dla dorosłych

Marcin Turski urodził się w 1995 roku w RPA, jednak to w Polsce stawiał pierwsze kroki, jako młody aktor. Miał potencjał, by zostać gwiazdą seriali, los jednak rzucił go w zupełnie innym kierunku.Młody mężczyzna dziś mieszka w USA i żyje z... pokazywania swojego ciała. Za drobną opłatą można kupić jego pikantne fotki na serwisie dla dorosłych.

rada od cioci 9 minut dziennie dla dziecka
15.01.2024 11:32 Ciocia spod Lublina dała mi najlepszą radę rodzicielską. Ty też powinnaś ją usłyszeć

Młodzi rodzice często kręcą nosem, kiedy starsze pokolenie daje im rady dotyczące wychowywania dzieci. Niesłusznie. Warto zatrzymać się na chwilę i zamiast zarzucać złą wolę, czy wtrącanie się, po prostu spokojnie posłuchać.Ciocia, przyglądając się porannemu pośpiechowi w moim domu, zapytała, ile czasu mamy do wyjścia. - Pół godziny, to masa czasu - powiedziała. Nie podzielałam jej optymizmu, dziecko wciąż nie chciało wyjść z łóżka, a przecież jeszcze zęby, śniadanie, ubieranie... Jeśli spóźni się do przedszkola, nie przygotują dla niego posiłków, a to oznacza, że do placówki nie dotrze. A przecież ja musiałam jechać do pracy!