Od dzisiaj zamknięte przedszkola i żłobki. Co z zasiłkiem opiekuńczym?
Właśnie weszło w życie rozporządzenie ministra edukacji i nauki dotyczące czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty . Jak w tej sytuacji wygląda kwestia zasiłku opiekuńczego?
Zasiłek opiekuńczy dla rodziców
W związku z nowym rozporządzeniem od 29 marca do 11 kwietnia przedszkola, żłobki, szkoły i kluby dziecięce zostają zamknięte lub działają na wyjątkowych zasadach . Od dziś zajęcia w większości przypadków będą realizowane zdalnie.
- Z uwagi na trudną sytuację epidemiczną w kraju i rozszerzenie obowiązujących obostrzeń Rada Ministrów zdecydowała o wydłużeniu prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego o kolejne dwa tygodnie - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Jak podaje portal money.pl, zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 11 kwietnia i będzie on przysługiwał na tych samych zasadach jak dotychczas .
- Rodzice i opiekunowie nie muszą się o nic martwić, nic się w tym zakresie nie zmienia - mówiła Marlena Maląg.
Komu przysługuje zasiłek?
Rodzice mają prawo do zasiłku w przypadku zamknięcia szkoły, przedszkola, żłobka lub klubu dziecięcego, jeśli zamknięcie to miało związek z COVID-19.
Zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał także w przypadku, gdy żłobek, przedszkole, klub dziecięcy czy inna placówka nie będzie mogła zapewnić dziennej opieki dziecku z powodu pandemii .
Zarówno zasiłek przyznawany na zasadach ogólnych, jak i ten z powodu COVID-19, wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Jest wypłacany za każdy dzień sprawowanej opieki, nawet jeśli przypada ona w dni ustawowo wolne od pracy.
Trzeba pamiętać, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie jest wliczany do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, który jest przyznawany na tzw. zasadach ogólnych .
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
-
Rodzice ostrzegają przed maseczkami dla niemowląt. Mogą być niebezpieczne dla zdrowia
-
Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Przemysław Czarnek podał termin
-
Produkty zakazane w czasie ciąży. Lepiej całkowicie z nich zrezygnować
źródło: money.pl / polsatnews.pl