portalparentingowy.pl
Maseczki dla niemowląt

fot. facebook.com/Pendle Family Zone

Rodzice ostrzegają przed maseczkami dla niemowląt. Mogą być niebezpieczne dla zdrowia

26 Marca 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Dla wielu osób noszenie maseczki poza domem stało się już codzienną rutyną. Trzeba jednak pamiętać, że małe dzieci w są w pełni zwolnione z tego zalecenia. Niestety mimo to, niektórzy rodzice zakładają maski nawet niemowlętom.

Na facebookowej grupce o nawie Pendle Family Zone opublikowano wpis ostrzegający rodziców przed maseczkami dla niemowląt. Na zdjęciu widać materiałową maseczkę, do której przyczepiony jest smoczek, tak aby materiał zasłaniał usta oraz nosek dziecka.

Trzeba zaznaczyć, że nie ma żadnych wytycznych mówiących o zasłanianiu ust oraz nosa u tak małych dzieci. Zarówno w Polsce, jak i Wielkiej Brytanii, skąd pochodzi to zdjęcie. W przypadku Wielkiej Brytanii dzieci do 11 roku życia są całkowicie zwolnione z obowiązku noszenia maseczki, a mimo to najwidoczniej niektórzy rodzice decydują się na używanie maseczek dla małych dzieci, które niestety mogą być niebezpieczne.

Maseczki dla niemowląt

Noszenie maseczek w dobie pandemii jest istotne, ponieważ zmniejszają ryzyko, że osoba zakażona, przekaże wirusa kolejnym ludziom. Oczywiście, jeżeli maseczka, którą nosi, jest założona poprawnie.

Co warto zaznaczyć, maseczki nie sprawiają, że ludzie są podtruwani przez wydychany przez nich dwutlenek węgla. Trzeba też pamiętać, aby maseczki regularnie wymieniać lub prać, ponieważ przez wilgoć, która się na nich osadza, mogą się na nich rozwijać bakterie i grzyby.

Jednak absolutnie nie powinny być one stosowane w przypadku małych dzieci. Wynika to z faktu, że ich drogi oddechowe są o wiele węższe niż u osób dorosłych. Przez co materiał zasłaniający ich nos oraz usta, może powodować poważne problemy z oddychaniem.

 - Jedna z niesamowitych położnych środowiskowych ELHT zwróciła na to naszą uwagę. Takie maseczki są promowane jako słodki pomysł dla niemowląt - czytamy w opisie.

We wpisie zamieszczony jest również komentarz pracownika fundacji The Lullaby Trust, która zajmuje się uświadamianiem ludzi na temat zespołu nagłej śmierci niemowląt nazywanego też SIDS.

 - Nie dysponujemy żadnymi wytycznymi, które mówiłyby, że dzieci powinny nosić maski, niezależnie od tego, czy są w grupie ryzyka, czy nie - czytamy.

Wiadome jest, że każdy rodzic chce chronić swoje dziecko, tak aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko ewentualnego zakażenia. Trzeba jednak pamiętać o zdrowym rozsądku i przestrzeganiu panujących zaleceń. W przeciwnym razie nasze działania mogą przynieść więcej szkód niż korzyści.

**Warning***One of ELHT's amazing Community Midwives has brought this to our attention, after seeing this promoted as...

Opublikowany przez Pendle Family Zone Czwartek, 16 lipca 2020

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Mała dziewczynka przerwała ślub. Oczy wszystkich gości były skupione na niej

  • Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Zamknięcie żłobków i przedszkoli

  • Choroba, która może prowadzić do bezpłodności. Pierwszym objawem może być bardzo bolesna miesiączka

źródło: Parenting.pl

Tagi:

Karol ZaborowskiAutor

Redaktor portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Niemowlę

Czy dziecko może być uczulone na mleko matki? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >

Niemowlę

Czy niemowlę może odczuwać żałobę? Lista objawów

Czytaj więcej >

Niemowlę

Niebezpieczne wydarzenie podczas chrztu dziecka

Czytaj więcej >
Imię dla dziewczynki

Niemowlę

Nadała córce niepolskie imię. Przykre, wyśmiali ją "oryginalnie, ale nadal żenująco"

Czytaj więcej >
Kiedy chrzcić dziecko

Niemowlę

Kiedy najlepiej ochrzcić dziecko?

Czytaj więcej >
Jak ubierać niemowlę latem?

Niemowlę

Jak ubierać niemowlę w upalne dni?

Czytaj więcej >