portalparentingowy.pl
Dieta w ciąży

fot. pixabay.com/StockSnap

Produkty zakazane w czasie ciąży. Lepiej całkowicie z nich zrezygnować

26 Marca 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Dieta odgrywa w naszym życiu niezwykle istotną rolę. W końcu jest to podstawa zdrowego trybu życia. Każdy powinien uważać na to, co ostatecznie ląduje na jego talerzu, jednak w przypadku przyszłych mam jest to szczególnie istotne.

W czasie ciąży dziecko pobiera wszystkie niezbędne substancje prosto z krwi swojej mamy, dzięki łożysku i pępowinie. W ten sam sposób do organizmu dziecka dochodzi również tlen. Jednak tą drogą do mogą się przedostać również substancje, które dla dziecka mogą być szkodliwe, dlatego niezwykle ważne jest, aby przyszła mama uważała na to, co ostatecznie trafia na jej talerz.

Wszyscy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że w czasie ciąży alkohol jest całkowicie zakazany. Nawet jego małe ilości mogą doprowadzić do komplikacji u dziecka, dlatego przyszła mama musi być gotowa na to, że napoje wyskokowe muszą zostać odstawione na bok, jeżeli decydujemy się na dziecko. Są jednak również inne produkty, które powinny zniknąć z diety kobiety w ciąży.

Produkty zakazane w czasie ciąży

Jednym z produktów, które powinny zniknąć z diety kobiet w ciąży, są surowe jajka. Oczywiście raczej nikt nie je samych surowych jajek niczym Rocky Balboa, jednak bywają one dodatkiem do niektórych dań. Wszystko dlatego, że jedzenie surowych jajek może prowadzić do salmonellozy oraz toksoplazmozy.

Z podobnych względów przyszłe mamy powinny zrezygnować z jedzenia surowego mięsa oraz ryb. Niestety potrawy takie jak tatar, sushi, czy też szynka parmeńska powinny również zniknąć z jadłospisu przyszłej mamy. Wynika to z faktu, że ich jedzenie również może przyczyniać się do zakażenia toksoplazmozą oraz listeriozą, które są niebezpieczne dla zdrowia zarówno matki, jak i dziecka.

Rozsądnym posunięciem będzie także zrezygnowanie z jedzenia serów pleśniowych oraz miękkich typu brie. Szczególnie uważać trzeba na sery z niepasteryzowanego mleka. Produkty tego typu mogą zawierać bakterie listeria monocytogenes, na którą kobiety w ciąży są, aż 20 razy bardziej podatne niż inni dorośli.

Co więcej, również niektóre zioła są niewskazane w czasie ciąży, na szczęście jest ich niewiele. Warto uważać na żeń-szeń, rozmaryn, tymianek, chmiel i cząber. Niestety mogą one negatywnie wpływać na sam płód, przez co nie są polecane w czasie trwania ciąży.

Oczywiście produktów, na które powinny uważać kobiety w ciąży, jest o wiele więcej, jednak przedstawiliśmy kilka tych, których należy szczególnie unikać. Inne takie jak, chociażby kawa, są dopuszczalne, ale nie wolno z nimi przesadzać. Warto też rozważyć zrezygnowanie z kolorowych napojów gazowanych, które mogą podrażniać żołądek i nie przynoszą niestety zarówno przyszłej mamie, jak i dziecku żadnych korzyści.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

źródło: Mamotoja.pl

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >