portalparentingowy.pl
Dieta w ciąży

fot. pixabay.com/StockSnap

Produkty zakazane w czasie ciąży. Lepiej całkowicie z nich zrezygnować

26 Marca 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Dieta odgrywa w naszym życiu niezwykle istotną rolę. W końcu jest to podstawa zdrowego trybu życia. Każdy powinien uważać na to, co ostatecznie ląduje na jego talerzu, jednak w przypadku przyszłych mam jest to szczególnie istotne.

W czasie ciąży dziecko pobiera wszystkie niezbędne substancje prosto z krwi swojej mamy, dzięki łożysku i pępowinie. W ten sam sposób do organizmu dziecka dochodzi również tlen. Jednak tą drogą do mogą się przedostać również substancje, które dla dziecka mogą być szkodliwe, dlatego niezwykle ważne jest, aby przyszła mama uważała na to, co ostatecznie trafia na jej talerz.

Wszyscy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że w czasie ciąży alkohol jest całkowicie zakazany. Nawet jego małe ilości mogą doprowadzić do komplikacji u dziecka, dlatego przyszła mama musi być gotowa na to, że napoje wyskokowe muszą zostać odstawione na bok, jeżeli decydujemy się na dziecko. Są jednak również inne produkty, które powinny zniknąć z diety kobiety w ciąży.

Produkty zakazane w czasie ciąży

Jednym z produktów, które powinny zniknąć z diety kobiet w ciąży, są surowe jajka. Oczywiście raczej nikt nie je samych surowych jajek niczym Rocky Balboa, jednak bywają one dodatkiem do niektórych dań. Wszystko dlatego, że jedzenie surowych jajek może prowadzić do salmonellozy oraz toksoplazmozy.

Z podobnych względów przyszłe mamy powinny zrezygnować z jedzenia surowego mięsa oraz ryb. Niestety potrawy takie jak tatar, sushi, czy też szynka parmeńska powinny również zniknąć z jadłospisu przyszłej mamy. Wynika to z faktu, że ich jedzenie również może przyczyniać się do zakażenia toksoplazmozą oraz listeriozą, które są niebezpieczne dla zdrowia zarówno matki, jak i dziecka.

Rozsądnym posunięciem będzie także zrezygnowanie z jedzenia serów pleśniowych oraz miękkich typu brie. Szczególnie uważać trzeba na sery z niepasteryzowanego mleka. Produkty tego typu mogą zawierać bakterie listeria monocytogenes, na którą kobiety w ciąży są, aż 20 razy bardziej podatne niż inni dorośli.

Co więcej, również niektóre zioła są niewskazane w czasie ciąży, na szczęście jest ich niewiele. Warto uważać na żeń-szeń, rozmaryn, tymianek, chmiel i cząber. Niestety mogą one negatywnie wpływać na sam płód, przez co nie są polecane w czasie trwania ciąży.

Oczywiście produktów, na które powinny uważać kobiety w ciąży, jest o wiele więcej, jednak przedstawiliśmy kilka tych, których należy szczególnie unikać. Inne takie jak, chociażby kawa, są dopuszczalne, ale nie wolno z nimi przesadzać. Warto też rozważyć zrezygnowanie z kolorowych napojów gazowanych, które mogą podrażniać żołądek i nie przynoszą niestety zarówno przyszłej mamie, jak i dziecku żadnych korzyści.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Mała dziewczynka przerwała ślub. Oczy wszystkich gości były skupione na niej

  • Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Zamknięcie żłobków i przedszkoli

  • Choroba, która może prowadzić do bezpłodności. Pierwszym objawem może być bardzo bolesna miesiączka

źródło: Mamotoja.pl

Karol ZaborowskiAutor

Redaktor portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Zdrowie

Lekarze ostrzegają: chrońmy małe dzieci przed słońcem!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Eko menstruacja? Koniec ery jednorazowych produktów higienicznych!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zdrowe nawyki żywieniowe — jak przekazywać je dziecku od najmłodszych lat?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Problemy z jedzeniem u dzieci w wieku przedszkolnym

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zanieczyszczenie toksynami dotyczy także organizmów naszych dzieci. Czas na rewolucję w myśleniu!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zbiórka dla opiekunów dzieci z niepełnosprawnością. "Madko Polko, przepuść na głupoty!"

Czytaj więcej >