Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Dofinansowanie wyprawki szkolnej. Komu przysługuje?
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 21.06.2022 16:40

Dofinansowanie wyprawki szkolnej. Komu przysługuje?

Pieniądze canva PRO
fot. Ihar Leichonak, canva.com

Wyprawka szkolna dla każdego rodzica wiąże się z ogromnymi kosztami. Ich pociechy muszą zostać zaopatrzone w zeszyty, podręczniki, plecaki, stroje na WF i wiele innych przedmiotów. W odciążeniu portfeli może pomóc świadczenie "Dobry Start", które dofinansowuje wyprawkę dzieci w wieku od 7 do 20 lat. Odkąd dofinansowanie z programu "Dobry Start" weszło w życie, wielu rodziców zastanawia się, jak je otrzymać. Okazuje się, że wcale nie jest trudne. Wystarczy spełnić tylko kilka warunków.

Komu przysługuje dofinansowanie na wyprawkę szkolną?

Chociaż młodzież dopiero rozpoczyna wakacje, to rodzice już głowią się, skąd zdobędą pieniądze na sfinansowanie podręczników na przyszły rok. Często przygotowanie dziecka do szkoły wiąże się z kosztami wynoszącymi setki złotych. Pomóc w wyprawce szkolnej mogą pieniądze z programu "Dobry Start". Kwota w wysokości 300 zł przyznawana jest na każde uczące się dziecko w przedziale od 7 do 20 lat. W przypadku uczniów z zaświadczeniem o niepełnosprawności wspomniana kwota wzrasta nawet do 445 zł. Wtedy górna granica wieku wynosi 24 lata. Co ważne, zarobki nie są brane pod uwagę podczas przyznawania świadczenia. Wniosek mogą złożyć:

- rodzice,

- opiekunowie prawni,

- opiekunowie faktyczni,

- rodzic zastępczy,

- osoba prowadząca rodzinny dom dziecka,

- dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej,

- pełnoletnie dziecko, które samodzielnie się utrzymuje.

Gdzie i kiedy złożyć wniosek o świadczenie?

Wnioski o świadczenie z programu "Dobry Start" są zwykle przyjmowane od 1 lipca do 30 listopada. Po złożeniu dokumentów czas oczekiwania na dofinansowanie wynosi średnio 2 miesiące. Zatem jeśli chcemy je otrzymać przed rozpoczęciem roku szkolnego, musimy się pośpieszyć. Obecnie wnioski można składać wyłącznie online za pośrednictwem poniższych stron:

- strony rządowej Empatia — empatia.mpips.gov.pl, - Platformy Usług Elektronicznych ZUS — www.zus.pl/portal/logowanie.npi, - bankowości elektronicznej banku, w którym konto ma rodzic, opiekun prawny bądź dorosły uczeń.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy: