portalparentingowy.pl Ciąża i poród Drętwienie rąk w ciąży
pixabay.com

Drętwienie rąk w ciąży

23 marca 2022

Drętwienie rąk w ciąży - przyczyny

Podczas ciąży pojawia się wiele dokuczliwych symptomów, których przyszła mama nawet się nie spodziewa. U kobiety oczekującej przyjścia dziecka na świat często pojawiają się obrzęki. Zazwyczaj zauważa się je na kostkach i podudziach, ale mogą pojawić się wszędzie. Te występujące w okolicy nadgarstków wywołują zespół cieśni nadgarstka i to właśnie schorzenie odpowiedzialne jest za drętwienie rąk w ciąży.

Sam zespół cieśni nadgarstka występuje dość często, a najbardziej narażone na niego są osoby otyłe, cierpiące na cukrzycę, problemy z tarczycą, uwarunkowane genetycznie, dużo pracujące przy komputerze, oraz właśnie kobiety w ciąży.

Drętwienie rąk w ciąży nie zawsze jest jednak powodowane zespołem cieśni nadgarstka. Czasami wywołują je kłopoty z krążeniem, jednak tutaj zazwyczaj natychmiastową ulgę przynosi zmiana pozycji i trochę ruchu w postaci spaceru.

Sam zespół cieśni nadgarstka najczęściej pojawia się w drugim lub trzecim trymestrze. Wtedy to w organizmie kobiety gromadzi się woda, co powoduje obrzęki. Na szczęście bardzo prawdopodobnym jest, że wszelkie objawy ustąpią samoczynnie do trzech miesięcy po porodzie, ponieważ wtedy poziom hormonów i płynów ustrojowych w ciele osiąga stabilizację.

Jak się objawia drętwienie rąk w ciąży?

Bardzo często odczuwa się drętwienie, mrowienie, pieczenie, niekiedy nawet tępy ból w dłoniach i palcach. Czasami traci się też sprawność w dłoniach, co dotyczy szczególnie uścisku, możemy być wtedy bardziej niezdarni ze względu na mniejszą ruchliwość palców. Wszystkie te objawy mogą się nasilać zwłaszcza po przebudzeniu, kiedy to całą noc nasze ręce były unieruchomione. W ostrzejszych przypadkach ból związany z zespołem cieśni nadgarstka może nie pozwalać zasnąć. W takim przypadku zauważymy, że ulgę przynosi ułożenie ręki niżej od reszty ciała (na przykład opuszczając ją na podłogę).

Domowe sposoby na drętwienie rąk w ciąży

Przede wszystkim dobrze będzie unikać wszelkich czynności, które wymagają długotrwałej pracy dłońmi. Jeśli już jest to konieczne, na przykład ze względu na pracę przy komputerze, zaleca się stosowanie ochraniaczy na nadgarstki i dłonie, które usztywniają i zapobiegają przeciążeniom. Ważna jest też odpowiednia pozycja, najlepiej, żeby podczas pisania na klawiaturze nasze nadgarstki nie były zbyt mocno wygięte. Pamiętajmy też o częstych przerwach, by dać dłoniom odpocząć.

W nocy unikajmy spania na dłoniach, do tego postarajmy się o zdrową dietę, która nie zawiera zbyt dużej ilości cukru i soli. Szczególnie dobrym pomysłem byłoby ograniczenie używek, nie tylko ze względu na to, że zazwyczaj wypłukują z organizmu witaminy, ale także na dziecko. Ważne jest też odpowiednie nawodnienie organizmu. Dużo dają ćwiczenia rozciągające palce lub masaże. Możemy je sobie wykonać sami, masując dłoń i paliczki okrężnymi ruchami, lub poprosić o to partnera.

W przypadku nawracających objawów, zaleca się też wypróbowanie zimnych okładów. Może być po prostu wykonany za pomocą lodu, ale dobrze działają też liście kapusty. Najpierw należy je opłukać i schłodzić w lodówce, by potem owinąć wokół nadgarstka.

Jeśli mimo starań, drętwienie rąk w ciąży nie chce ustąpić, a zamiast tego boleśnie daje się we znaki, warto skonsultować się ze specjalistą.

Obserwuj nas w
autor
Grzegorz Piórkowski

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy