portalparentingowy.pl
szkoła

EastNews - Piotr Molecki

Nauka zdalna do 8 listopada. Kiedy starsze dzieci wrócą do szkół? Nowy scenariusz

4 Listopada 2020

Autor tekstu:

Jessika Piechocka

Udostępnij:

Od 26 października starsze dzieci uczą się w trybie zdalnym. Premier Mateusz Morawiecki informował, że nauka zdalna ma obowiązywać do 8 listopada 2020 r. Czy dzieci za parę dni wrócą do placówek edukacyjnych?

Z powodu panującej pandemii wiele osób pozostaje w domach. Wiąże się to z tak zwaną pracą i nauką zdalną, która polega na tym, że uczeń i nauczyciel nie są fizycznie obecni w placówce edukacyjnej. Lekcje prowadzone za pomocą technologii, takich jak wideokonferencje.

Nauka zdalna to działania edukacyjne, które mają różnorodne formaty i metody. Większość z nich odbywa się online. Możemy wyodrębnić wiele opcji online, które umożliwiają i ułatwiają skuteczną komunikację ucznia z nauczycielem, przekazywania zadań i materiałów edukacyjnych oraz przeprowadzanie testów sprawdzających wiedzę.

Czy dzieci wrócą do szkół?

Nauka zdalna dla dzieci powyżej klas czwartych została wprowadzona od 26 października. Premier Mateusz Morawiecki na konferencji zapowiedział, że taki tryb ma obowiązywać do 8 listopada 2020 r. Będzie jednak zależało to od sytuacji pandemicznej w kraju.

Termin 8 listopada zbliża się wielkimi krokami, a rodzice zastanawiają się, czy ich pociechy wrócą do szkół i czy byłoby to bezpieczne? A może dzieci pozostaną w domach? Rodzice nie wiedzą również, co z dziećmi z klas I-III szkół podstawowych oraz do przedszkoli? Sytuacja powinna być znana już niedługo.

Aktualnie Minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiedział, że do placówek edukacyjnych najszybciej wrócą maturzyści i ósmoklasiści. Na razie są to jedynie prognozy, ponieważ sytuacja w kraju związana z panowaniem koronawirusa jest bardzo dynamiczna.

Co z dziećmi w przedszkolach?

Nauka w placówkach cały czas realizowana jest w przedszkolach i najmłodszych klasach szkół podstawowych. Jak mówił na wcześniejszych konferencjach, premier Morawiecki nie wyklucza wprowadzenia lekcji zdalnych także dla najmłodszych dzieci.

U naszych sąsiadów w Niemczech celem obecnej polityki w pandemii koronowej jest unikanie zamykania żłobków, przedszkoli i szkół. Jednak sytuacja jak wszędzie bardzo się zmieniła. W przeszłości dzieci mogły uczęszczać do przedszkola i szkoły nawet z łagodnymi objawami przeziębienia. Aktualnie zbyt mała ilość personelu na obecną sytuację pandemiczną jest niewystarczająca.

Ciężko jest bezpiecznie wykluczyć zakażenie SARS-CoV-2. Jednak choroby, których objawy mogą również wskazywać na zakażenie SARS-CoV-2, występują częściej u dzieci niż u dorosłych. Dlatego też wiele dzieci, prawdopodobnie musiałoby pozostać w domu w ciągu najbliższych miesięcy, jeśli głównym celem jest zapobieganie zakażeniom.

Źródło: gloswielkopolski.pl

Podobne artykuły

Dziecko

Szkoła

Darmowa pomoc dla tysięcy dzieciaków. 10 maja rozpocznie się akcja "Szkoła z Gigantami"

Czytaj więcej >
Uczniowie wrócą do szkół w maju

Szkoła

Tylko u nas. Prof. Włodzimierz Gut skomentował powrót uczniów do szkół. Czy rodzice mają powody do obaw?

Czytaj więcej >
Minister edukacji przekazał nowe zasady dot. egzaminów

Szkoła

Minister edukacji przekazał nowe zasady dot. egzaminów

Czytaj więcej >
Wiemy kiedy ucznowie wrócą do szkół

Szkoła

Premier ogłosił harmonogram powrotu uczniów do szkół. ,,29 maja uczniowie wszystkich klas wrócą do szkoły w trybie stacjonarnym''

Czytaj więcej >

Szkoła

Powrót do nauki stacjonarnej. W Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie

Czytaj więcej >
Powrót do szkół

Szkoła

Minister edukacji: ,,mamy nadzieję, że w maju nastąpi powrót wszystkich uczniów do szkół'' minister edukacji

Czytaj więcej >