portalparentingowy.pl
Dzieci

EastNews/ ZOFIA I MAREK BAZAK

Mieszkanie z dziećmi zwiększa szansę na koronawirusa? Nowe badania

5 Listopada 2020

Autor tekstu:

Jessika Piechocka

Udostępnij:

Naukowcy z London School of Hygiene and Tropical Medicine i Uniwersytu w Oxfordzie podali wyniki nowych badań dotyczące koronawirusa. Porównane zostały osoby żyjące z dziećmi i bez.

Naukowcy postanowili zbadać, czy mieszkanie z osobami poniżej 18 roku życia zwiększa ryzyko poważnych zachorować lub śmierci z powodu koronawirusa.

Koronawirus - badania

Naukowcy z London School of Hygiene and Tropical Medicine (LSHTM) i z Uniwersytu w Oxfordzie stwierdzili, że dorośli mieszkający z bardzo małymi dziećmi lub w wieku szkolnym nie mają zwiększonego ryzyka zakażenia Covid-19.

Wręcz przeciwnie prawdopodobieństwo śmierci z powodu Covid-19 się zmniejszyło. Było o około 25% mniejsze niż u osób żyjących bez dzieci. Naukowcy uważają, że działo się tak, ponieważ najprawdopodobniej ma to związek, z tym że osoby posiadające dzieci mają zdrowsze nawyki.

Osoby mieszkające z dziećmi w wieku do 9 lat, miały bardzo małe (8%) zwiększone ryzyko zakażenia Covid-19, ale nie było zwiększonego ryzyka hospitalizacji. Byli o 27% mniej narażeni na śmierć z powodu koronawirusa. Bardzo prawdopodobne jest to, że wydawali się zdrowsi, niż osoby w tym samym wieku bez dzieci.

Badanie, które nie zostało jeszcze opublikowane w czasopiśmie, dotyczyło okresu między lutym a sierpniem. Okres, w którym większość szkół była otwarta. Badania porównywały ten okres z czasem po 20 marca, kiedy szkoły były zamknięte.

Podczas badań zwrócono również uwagę na inne czynniki takie jak pochodzenie etniczne, problemy zdrowotne, palenie tytoniu.

Bezpieczeństwo dzieci i rodziców

Na temat badań dla portalu "BBC" wypowiedział się Liam Smeeth, profesor epidemiologii klinicznej w LSHTM.

"Wiemy, że ludzie mieszkający z dziećmi są generalnie zdrowsi i mają nieco mniejsze ryzyko śmierci na cokolwiek. Widzimy bardzo podobny wzorzec w przypadku złych wyników Covid, takich jak hospitalizacja i śmierć. Dlatego dzieci wracające ze szkoły do ​​domu nie zwiększają ryzyka zachorowania".

"Wiele osób chciałoby, aby szkoły były otwarte. To bardzo ważne dla tego pokolenia młodych ludzi, a niniejsze badanie wnosi jeden z elementów tego równania: że życie z dziećmi nie ma szkodliwego wpływu" - dodał specjalista.

Dr Ben Goldacre, dyrektor DataLab na Uniwersytecie Oksfordzkim, który również pracował nad badaniem, powiedział, że zespół będzie kontynuował analizę danych podczas drugiej blokady, w ramach której zamknięto wiele obszarów społeczeństwa, ale szkoły pozostały otwarte.

Źródło: BBC

Podobne artykuły

Szpital: dziewczynka ugryziona przez chomika

Zdrowie

9-latka trafiła do szpitala przez ugryzienie chomika. Do rany wdało się niebezpieczne zakażenie

Czytaj więcej >
Jajeczka wielkanocne mogą być niebezpieczne

Zdrowie

Dlaczego lepiej nie podawać dziecku jajeczek wielkanocnych?

Czytaj więcej >
Spożywanie kawy w ciąży

Zdrowie

Spożywanie kawy w czasie ciąży

Czytaj więcej >
Biegunka u dzieci

Zdrowie

Biegunka u niemowlęcia. Przyczyny i objawy

Czytaj więcej >
Choroba hashimoto u dzieci

Zdrowie

Cierpi na nią 2 procent dzieci i młodzieży. Objawy choroby Hashimoto u najmłodszych

Czytaj więcej >
Ciążą: druzgocząca diagnoza

Zdrowie

Małżeństwo przez lata starało się o dziecko. Podczas badania USG lekarz zauważył dużą zmianę na szyi dziecka

Czytaj więcej >