Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Mieszkanie z dziećmi zwiększa szansę na koronawirusa? Nowe badania
Jessika Piechocka
Jessika Piechocka 05.11.2020 01:00

Mieszkanie z dziećmi zwiększa szansę na koronawirusa? Nowe badania

Dzieci
EastNews/ ZOFIA I MAREK BAZAK

Naukowcy postanowili zbadać, czy mieszkanie z osobami poniżej 18 roku życia zwiększa ryzyko poważnych zachorować lub śmierci z powodu koronawirusa.

Koronawirus - badania

Naukowcy z London School of Hygiene and Tropical Medicine (LSHTM) i z Uniwersytu w Oxfordzie stwierdzili, że dorośli mieszkający z bardzo małymi dziećmi lub w wieku szkolnym nie mają zwiększonego ryzyka zakażenia Covid-19.

Wręcz przeciwnie prawdopodobieństwo śmierci z powodu Covid-19 się zmniejszyło. Było o około 25% mniejsze niż u osób żyjących bez dzieci. Naukowcy uważają, że działo się tak, ponieważ najprawdopodobniej ma to związek, z tym że osoby posiadające dzieci mają zdrowsze nawyki.

Osoby mieszkające z dziećmi w wieku do 9 lat, miały bardzo małe (8%) zwiększone ryzyko zakażenia Covid-19, ale nie było zwiększonego ryzyka hospitalizacji. Byli o 27% mniej narażeni na śmierć z powodu koronawirusa. Bardzo prawdopodobne jest to, że wydawali się zdrowsi, niż osoby w tym samym wieku bez dzieci.

Badanie, które nie zostało jeszcze opublikowane w czasopiśmie, dotyczyło okresu między lutym a sierpniem. Okres, w którym większość szkół była otwarta. Badania porównywały ten okres z czasem po 20 marca, kiedy szkoły były zamknięte.

Podczas badań zwrócono również uwagę na inne czynniki takie jak pochodzenie etniczne, problemy zdrowotne, palenie tytoniu.

Bezpieczeństwo dzieci i rodziców

Na temat badań dla portalu "BBC" wypowiedział się Liam Smeeth, profesor epidemiologii klinicznej w LSHTM.

"Wiemy, że ludzie mieszkający z dziećmi są generalnie zdrowsi i mają nieco mniejsze ryzyko śmierci na cokolwiek. Widzimy bardzo podobny wzorzec w przypadku złych wyników Covid, takich jak hospitalizacja i śmierć. Dlatego dzieci wracające ze szkoły do ​​domu nie zwiększają ryzyka zachorowania".

"Wiele osób chciałoby, aby szkoły były otwarte. To bardzo ważne dla tego pokolenia młodych ludzi, a niniejsze badanie wnosi jeden z elementów tego równania: że życie z dziećmi nie ma szkodliwego wpływu" - dodał specjalista.

Dr Ben Goldacre, dyrektor DataLab na Uniwersytecie Oksfordzkim, który również pracował nad badaniem, powiedział, że zespół będzie kontynuował analizę danych podczas drugiej blokady, w ramach której zamknięto wiele obszarów społeczeństwa, ale szkoły pozostały otwarte.

Źródło: BBC

Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?