portalparentingowy.pl
dzieci: objawy depresji

pixabay

Jak rozpoznać depresję u dzieci? Zadanie nie jest proste, ale bardzo ważne

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Depresja u dzieci bywa lekceważona przez rodziców. To bardzo poważny błąd, ponieważ w ogromnym stopniu wpływa na ich teraźniejsze życie oraz przyszłość. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, aby nie przegapić jej objawów

Depresja u dzieci to problem, który jest zdecydowanie zbyt rzadko poruszany w debacie publicznej. Choroba w młodym wieku może mieć bardzo poważne konsekwencje w dorosłym życiu. Ponadto wielu rodziców ma kłopoty z tym, aby zauważyć, że dzieje się coś złego. Tłumaczymy, na co zwrócić szczególną uwagę.

Depresja dzieci to problem, którego nie wolno bagatelizować. Jakie sygnały powinny nas zaalarmować?

undefined

W depresji nie każdy dzień jest zły. Dziecko łapie oddech, ma chwile, kiedy wydaje mu się, że wychodzi na prostą. Potem znowu jest gorzej, potem znowu odrobinę lepiej i w tym sensie ta depresja może być naprawdę niewidzialna - tłumaczy psychiatra dziecięcy Agnieszka Dąbrowska

Charakterystyka choroby polegająca na tym, że objawy nie muszą występować stale sprawia, że rodzicom ciężko jest zauważyć, iż dzieje się coś złego. Pomocna z pewnością będzie znajomość sygnałów alarmowych, które mogą wskazywać na depresję.

Pierwszym z nich jest pogorszenie przystosowania społecznego, które manifestuje się poprzez brak chęci lub umiejętności nawiązania pozytywnego kontaktu z rówieśnikami. Przy depresji mogą pojawić się też problemy z nauką, ponieważ dziecko nie będzie w stanie wystarczająco się na niej skupić. 

Dziecko, które zmaga się z tą potworną chorobą, często odczuwa obezwładniający smutek, rezygnuje z aktywności, które wcześniej sprawiały mu dużo radości i zmaga się z nieuzasadnionym poczuciem winy.

Depresja może wywoływać również zaburzenia apetytu, nadmierną męczliwość i spadek energii, a także obniżać poczucie własnej wartości u dziecka. Mały człowiek zmagający się z chorobą może zmagać się z brakiem nadziei na poprawę swojego losu, a także brakiem poczucia sensu życia.

Nieleczona depresja może prowadzić nawet do próby samobójczej. Absolutnie nie wolno jej lekceważyć. Jeżeli choćby przez chwilę będzie nam się wydawać, że problem może dotyczyć naszego dziecka, powinniśmy bezzwłocznie skonsultować się ze specjalistą.

Leczenie depresji u dzieci jest podobne do tego, które stosuje się u dorosłych. Metody dobiera się indywidualnie. Specjaliści opierają się na technikach psychoterapeutycznych, które niekiedy łączone są z farmakoterapią, czyli stosowaniem leków. U najmłodszych istotna jest też edukacja rodziców, którzy powinni wiedzieć, jak wspierać swoje pociechy, aby odzyskały radość i chęć do życia.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Niepokojące praktyki podczas nauki zdalnej. Zrozpaczona mama wysłała wstrząsający list

  • Dieta w ciąży. Co jeść, aby wspomóc rozwój dziecka?

  • Jesteś w ciąży i dopadło Cię przeziębienie? Pamiętaj o kilku, arcyważnych rzeczach

Źródło: parenting.pl

Damian WitońAutor

Wydawca portalu portalparentingowy.pl, z wykształcenia psycholog, absolwent Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Myślę, że zdrowie jest często kwestią wyboru. Aby się nim cieszyć, trzeba jednak wiedzieć, jak dokonać go właściwie. Mam nadzieję, że dzięki swojej pracy, będę w stanie w tym Państwu pomóc.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Dziecko

Lista popularnych 100 lat temu imion, które wciąż są modne

Czytaj więcej >

Dziecko

Studenci nagrali audiobooki dla dzieci z Ukrainy. Poruszający gest

Czytaj więcej >

Dziecko

Kim jest gwiezdne dziecko? Tajemnicze określenie skrywa wielką tragedię

Czytaj więcej >

Dziecko

Wyjątkowo inteligentne dziecko rozpoznasz po 5 cechach

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak oswoić dziecko z tematem niepełnosprawności? Praktyczny savoir-vivre

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak nazywano dzieci 100 lat temu? Niektóre wybory mogą zaskoczyć

Czytaj więcej >