Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie Psychiczne

Zdrowie Psychiczne

Zdrowie psychiczne – podstawowe informacje

Zdrowie psychiczne poziom naszego ogólnego dobrostanu emocjonalnego, ale również nieobecność w naszym życiu wszelkiego rodzaju zaburzeń psychicznych, które często mają podłoże hormonalne lub w innym sensie fizyczne (na przykład guz mózgu). Co ważne, brak zaburzeń psychicznych wcale nie oznacza, że możemy cieszyć się pełnią zdrowia psychicznego.

Współczesna psychiatria rozpoznaje nie tylko szereg chorób psychicznych, których rozpoznanie jest stosunkowo proste (leczenie niekoniecznie), ale także rozmaite zaburzenia i choroby, które przez wzgląd na swoją naturę nie są proste w rozpoznaniu nawet przez samych chorych. 

Przykładem może być chociażby jedna z najczęściej występujących psychicznych chorób cywilizacyjnych jaką jest depresja – wielu osobom wydaje się, że po prostu cierpią na chwilowo obniżony nastrój, którego powodem jest stres czy problemy w pracy. W rzeczywistości jednak wymagają oni pilnej pomocy specjalisty.

Co jest dobre na zdrowie psychiczne? Domowe sposoby

Jeżeli podejrzewamy, że cierpimy na jakiekolwiek zaburzenia psychiczne – na przykład na depresję – to powinniśmy niezwłocznie udać się do właściwego specjalisty. Niemniej, gorsza kondycja zdrowia psychicznego nie zawsze musi oznaczać występowanie jakichkolwiek chorób czy zaburzeń psychicznych. Co więcej, o zdrowie psychiczne możemy skutecznie zadbać również w warunkach domowych.

Absolutną podstawą w kwestii dbania o zdrowie psychiczne jest odpowiednia zbilansowana dieta, połączona niekiedy z suplementacją ukierunkowaną na przykład przeciwdepresyjnie. Wiele takich suplementów to naturalne kompleksy roślinne, których zadaniem jest na przykład wspomaganie odpowiedniej pracy mózgu. Dużą rolę w tym zakresie odgrywa jednak również witamina D i witamina B.

W walce o zdrowie psychiczne należy również dostarczać sobie jak największej dawki aktywności fizycznej i dbać o właściwą higienę snu. Kluczowe dla równowagi psychicznej jest także nastawienie z którym co dzień stawiamy czoła nowym wyzwaniom. To ważne by wierzyć w siebie, dostrzegać swoją wartość i mieć ambitne plany. Przy okazji, od czasu do czasu, bez względu na natłok zadań, warto oddać się rekreacji.

Kiedy udać się do psychologa a kiedy do psychiatry?

Niestety, nie ma jednego, złotego środka, w ramach którego moglibyśmy określić w czasie moment najwłaściwszy ku temu, by udać się do psychologa czy do psychiatry. Co do zasady po pomoc powinniśmy sięgać zawsze wtedy, gdy czujemy się źle, ale nie rozumiemy powodów złego samopoczucia – lub wydaje nam się, że mogą one wynikać z trawiącej nas depresji czy innego zaburzenia równowagi psychicznej.

Warto przede wszystkim wiedzieć, jaka jest różnica między psychologiem, a psychiatrą. Przede wszystkim psycholog nie jest lekarzem, jednak stawiana przez niego diagnoza może stanowić podstawę dla konsultacji z psychiatrą, który już lekarzem jest. O ile psycholog może zapewnić nam jedynie terapię, o tyle wyłącznie psychiatra może przepisać nam odpowiednie środki farmakologiczne. 

Pokaż więcej

kobieta z telefonem
20.02.2024 14:35 To nie jest zwykłe zmęczenie. Tych objawów nie wolno ci ignorować

Przemęczenie to nie jest zwykłe zmęczenie. Nie wystarczy dodatkowa kawa czy nawet jeden spokojny weekend, by się z nim uporać. To poważniejsze, niż może ci się wydawać.Nasz organizm wysyła sygnały, że jesteśmy przemęczeni. Czasami je bagatelizujemy, czasami nie potrafimy właściwie odczytać. A przemęczenie ma wpływ na cały organizm i potrafi być tragiczne w skutkach.

Do psychologa bez skierowania
10.02.2024 16:29 Wielkie zmiany w skierowaniach do specjalistów. Na takie przepisy czekali pacjenci

W sytuacji, gdy dopada nas kryzys emocjonalny, potrzebujemy wsparcia i pomocy. Powinno być tak, że dzwonimy do psychologa i umawiamy się na wizytę. To, że wcześniej trzeba jeszcze: wykonać telefon do przychodni i pójść do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie, naprawdę może zniechęcić.Ale to się może zmienić. Resort zdrowia chce znieść skierowania do psychologa. Wcześniej zrobi próbę w niektórych centrach zdrowia psychicznego.

kolejki do lekarzy
04.09.2023 16:36 Padł rekord! Na wizytę u tego specjalisty trzeba czekać 6 lat

Średni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty to 238 dni. Ale oby to było „tylko” tyle. Rekordzistą jest ośrodek w Będzinie. Tu, jeśli wpiszemy się na listę oczekujących, może w międzyczasie dorosnąć, o ile w ogóle dożyjemy…Fundacja GrowSPACE przyjrzała się listom oczekujących na konsultację psychiatry dziecięcego. Dane, które zebrała, są fatalne. Wynika z nich, że lepiej nie musieć się leczyć psychiatrycznie w tym kraju.

Smutny chłopiec rysuje
02.03.2022 01:00 Gdy wybuchła wojna, zamknął się w pokoju i zaczął rysować. Obrazek 8-latka mrozi krew w żyłach

Nie ulega wątpliwości, że wojna szczególnie mocno odbija się na psychice małych dzieci. Dotyczy to nawet tych, które są tylko obserwatorami drastycznych wydarzeń. Za przykład może posłużyć 8-letni Henryk, który mieszka w Polsce. Chłopiec jest z pochodzenia pół-Ukraińcem. Na co dzień jednak chodzi do szkoły w Polsce. Wydawałoby się zatem, że sceny za wschodnią granicą nie powinny na niego w żaden sposób wpłynąć. Niestety, obrazek opublikowany w sieci wskazuje na coś innego.

Kartka papieru
10.02.2022 01:00 W pokoju dziecka znalazła zwiniętą kartkę. Jej córka „chciała umrzeć"

Naomi O'Neill była przekonana, że zapewnia swoim córkom szczęśliwe i pełne radości dzieciństwo. Ani trochę nie spodziewała się, że jedna z nich potwornie cierpi. Dowiedziała się o tym dopiero wtedy, gdy znalazła w pokoju dziewczynki tajemniczą kartkę.Matka u swojej 8-letniej córki Millie zaczęła zauważać niepokojące zachowania. Dziewczynka nie chciała jeść i pragnęła zmienić swój wygląd. Mimo to Naomi była przekonana, że to tylko nic nieznaczący etap dorastania. Okazało się jednak, że jej dziecko zmaga się z poważnymi problemami.

Toksyczna matka
16.01.2022 01:00 Nie daj się! 3 metody toksycznych matek i jak z nimi walczyć

Relacja z matką ma na nas wpływ nie tylko, kiedy jesteśmy dziećmi, ale także rzutuje na całą naszą przyszłość. Ciepła i kochająca matka, która potrafi stworzyć zdrowe relacje z dzieckiem, wychowa szczęśliwego i znającego swoją wartość człowieka. Zdarza się niestety także, że relacje z matką są toksyczne. Wtedy niestety także ma to znaczenie w dorosłym życiu.Toksyczne matki często doskonale wiedzą, że swoim zachowaniem krzywdzą dzieci, ale nie potrafią się do tego przyznać. Kiedy usłyszą taki zarzut w swoją stronę, natychmiast temu zaprzeczą, wpadając w złość. Przedstawiamy trzy najgorsze błędy, jakie popełniają matki.

Smutny uczeń
15.12.2021 01:00 Problemy psychiczne wśród młodzieży. "W szkole jest często jeden psycholog na 600 uczniów"

Dane są zatrważające. Coraz więcej dzieci i młodzieży zapada na choroby psychiczne. Co gorsza, polska psychiatria kuleje. Dr Konrad Maj z Uniwersytetu SWPS stwierdził, że przez pandemię znalazła się ona wręcz w agonii. Młodzi nie mają gdzie zasięgnąć pomocy. Cierpiący przez pandemię nie mają, gdzie szukać pomocy. Często na kilkuset uczniów w szkole przypada jeden psycholog czy pedagog. Kolejki do psychiatry są gigantyczne. Czy da się coś w tej sprawie zrobić?

NFZ
05.12.2021 01:00 Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. NFZ udostępnił biuletyn

Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca do zapoznania się z biuletynem Narodowego Funduszu Zdrowia "Ze zdrowiem". Najnowszy numer magazynu poświęcony jest zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży. Ministerstwo Edukacji i Nauki poleca rodzicom, nauczycielom oraz dyrektorom przedszkoli, szkół i placówek oświatowych zapoznanie się z biuletynem NFZ „Ze Zdrowiem”. Numer piąty magazynu jest poświęcony zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży.

Smutny chłopiec
02.12.2021 01:00 "Pierwsze objawy kryzysu psychicznego u dzieci". Rząd radzi, jak reagować

Dom powinien być bezpiecznym i pełnym zrozumienia miejscem. Niestety, nie zawsze się tak jest. Coraz więcej dzieci zapada na ciężkie choroby lub zaburzenia psychiczne. Narodowy Fundusz Zdrowia zaapelował do rodziców, aby szybko reagowali na pierwsze objawy. Na stronie pacjent.gov.pl pojawiła się lista objawów wskazujących na kryzys psychiczny u dziecka. NFZ zaproponował sposoby, jakimi można wspierać młodego człowieka, a także wytłumaczył gdzie szukać pomocy.

Zła dziewczynka
03.11.2021 01:00 Twoje dziecko bije się po głowie? Powodów może być kilka

Nie każde dziecko rozwija się w ten sam sposób. Czasem ten proces bywa wręcz niepokojący. Idealnym przykładem jest bicie się po głowie. U maluchów występuje ono niezwykle często. Rodzice zamartwiają się wtedy o zdrowie swojej pociechy. Czy słusznie?Bicie się po głowie w wykonaniu dorosłego to coś, co negatywnie świadczy o jego zdrowiu psychicznym. Jednak dzieci nie obejmują te same zasady, co dorosłych. Jeśli maluch bije się po głowie, może to oznaczać, że po prostu chce zwrócić na siebie czyjąś uwagę. Tylko w szczególnych przypadkach jest to objaw ciężkiej choroby.

Smutny chłopiec
25.10.2021 02:00 Zalecenia UNICEF. Chodzi o próby samobójcze wśród dzieci

Według danych opublikowanych przez UNICEF samobójstwo to drugi najczęstszy powód śmierci wśród młodzieży w wieku 15-19 lat. W ciągu tylko jednego miesiąca ponad siedem tysięcy dzieci w Polsce próbuje popełnić samobójstwo. UNICEF postanowił wydać w tej sprawie specjalne zalecenia.UNICEF szacuje, że ponad 9 milionów nastolatków w Europie żyje z zaburzeniami psychicznymi. W naszym kraju zdiagnozowanych jest 409 tys. osób w wieku 10-19 lat. Szacuje się jednak, że skala problemu jest znacznie większa.

Dzieci: medytacja
10.02.2021 01:00 Medytacja dla dzieci. Naukowcy wykazali, że daje wspaniałe rezultaty, doradzamy jak ją wprowadzić

Medytacja absolutnie nie jest zajęciem przeznaczonym wyłącznie dla dorosłych. Jej wspaniałe efekty mogą odczuć również dzieci, co wykazały liczne badania naukowców z prestiżowych uczelni na całym świecie. Potwierdzają to również rodzice, którzy zachęcili swoje pociechy do przeżycia chwili wyciszenia. Doradzamy, jak wprowadzić medytację do życia naszych pociech oraz na co zwrócić szczególną uwagę.undefinedMedytacja nie jest zarezerwowane jedynie dla dorosłych. Wspaniałe rezultaty może przynieść także naszym dzieciomundefinedWiele osób twierdzi, że plagą czasów, w których przyszło żyć nam oraz naszych dzieciom jest stres. Ogrom zadań, które spadają na nasze głowy, bardzo szybkie tempo aktywności dnia codziennego, gigantyczna ilość informacji, które napływają z różnych źródeł oraz brak poczucia stabilności mogą odcisnąć piętno na zdrowiu i możliwości odczuwania szczęścia człowieka. Jednym z narzędzi, które we wspaniały sposób mogą zwiększyć jakość życia małego i dużego człowieka, jest medytacja.Badania przeprowadzone przez “Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry” wykazały, że wśród dzieci cierpiących na ADHD medytacja pomaga złagodzić objawy zaburzenia. Co więcej, medytujące dzieci lepiej radziły sobie w relacjach z rodzicami, miały większe poczucie własnej wartości, a 50% z nich mogło całkowicie zrezygnować z terapii farmakologicznej.Bardzo ciekawe są też badania przeprowadzone przez naukowców z Maharishi University of Managment. Eksperci przyjrzeli się dzieciom w wieku szkolnym. Aż 41% z nich poprawiło swoje wyniki w nauce dzięki medytacji. Oprócz tego poprawiła ona też ich ogólną zdolność koncentracji, relacje z rówieśnikami, a także pozwoliła się uspokoić i być szczęśliwszymi.Chcąc umożliwić naszym pociechom czerpanie wspaniałych rezultatów, jakie płyną z medytacji, warto poświęcić im nieco czasu i uwagi. Samo pojęcie jest bardzo szerokie, istnieje wiele technik medytacyjnych, podstawy są jednak dość proste i w zupełności wystarczą dzieciom.Najważniejsze jest wyciszenie. Zadbajmy o to, aby każdego dnia nasze dzieci przebywały w ciszy i spokoju, chociaż przez kilka chwil. Ważne, aby nic nie rozpraszało wtedy ich uwagi. Smartfony zostają w innym pomieszczeniu, telewizor i radio pozostają wyłączone. Bardzo fajnym pomysłem jest zaproponowanie dzieciom zabawy w “Kto będzie najciszej?” lub “Kto pierwszy się odezwie ten…”, co uczyni dla nich medytację bardziej atrakcyjną. Do podstaw medytacji należy także skupienie się na oddechu. Poproś swoje pociechy, aby spróbowały się na nim skoncentrować. Możesz pokazać im, jak bardzo powoli wdychasz i wydychasz powietrze i namawiać, aby spróbowały to powtórzyć.Praktyki medytacyjne warto połączyć z rozmawianiem o emocjach. Można więc zapytać dziecko o to, jak się czuje, co sprawia, że jest szczęśliwe lub nieszczęśliwe oraz kiedy się to dzieje. Można również opowiedzieć mu o swoich emocjach. Na koniec trzeba również zaznaczyć, że medytacja u dzieci absolutnie nie może być wymuszona. Naszym zadaniem jest zachęcenie dziecka do jej praktykowania. W przeciwnym wypadku może przynieść rezultaty odwrotne do oczekiwanych. Najlepszym sposobem na przekonanie młodego człowieka do czegokolwiek jest dawanie przykładu swoim zachowaniem. Jeśli więc będziemy traktować medytację, jako coś wyjątkowego i sami czerpać z niej korzyści, istnieje duża szansa, że dziecko zechce pójść w nasze ślady.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Zalety drewnianych zabawek. Jest ich więcej niż można się spodziewaćZabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży. Nie ze wszystkich można skorzystaćObjawy niedoboru magnezu u dziecka. Jak je rozpoznać i uzupełnić braki?Źródło: mamotoja.pl

dzieci: objawy depresji
06.02.2021 01:00 Jak rozpoznać depresję u dzieci? Zadanie nie jest proste, ale bardzo ważne

Depresja u dzieci to problem, który jest zdecydowanie zbyt rzadko poruszany w debacie publicznej. Choroba w młodym wieku może mieć bardzo poważne konsekwencje w dorosłym życiu. Ponadto wielu rodziców ma kłopoty z tym, aby zauważyć, że dzieje się coś złego. Tłumaczymy, na co zwrócić szczególną uwagę.