kąpiel dzieci
Commons.wikimedia/ CC0 Domena publiczna
Jessika Piechocka - 14 Listopada 2020

Czy rodzice pownni kąpać się z dziećmi?

Jeśli jesteś rodzicem małych dzieci, prawdopodobnie napotkałeś pewne problemy, na które chciałeś konkretnej odpowiedzi, ale nie mogłeś jej znaleźć. Podczas rodzicielstwa pojawia się wiele trudnych pytań, na które nie ma konkretnych szablonowych odpowiedzi. Jedno z takich pytań brzmi: "Czy rodzic powinien kąpać się ze swoim dzieckiem"?

Kąpiesz się lub masz plan zacząć kąpać się ze swoich dzieckiem i zastanawiasz się, czy to aby na pewno dobry pomysł? Nie jesteś jedyny. Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy powinno kąpać się ze swoimi dziećmi, a jeżeli tak, to do jakiego wieku.

Czy rodzic powinien kąpać się z dzieckiem?

Kąpiel z dzieckiem na pozór wydaje się, czymś normalnym. Co dziwnego może być w spędzeniu czasu ze swoim dzieckiem? Portal Madeformums postanowił sprawdzić, jak do tego tematu podchodzą rodzice.

Zapytano 1427 rodziców na ten temat kąpieli z dziećmi. Rodzice dostali dwa konkretne pytania:

  • Kiedy powinno przestać kąpać się z dzieckiem tej samej płci?
  • Kiedy powinno przestać kąpać się z dzieckiem płci przeciwnej?

Najpopularniejszą odpowiedzią na oba te pytania było to, że respondenci (prawie 25% w obu przypadkach) nigdy nie kąpali się z dziećmi.

Ale spośród tych, którzy to robili, kiedy zostali zapytani, w jakim wieku przestali kąpać się z dzieckiem tej samej płci, najpopularniejsze odpowiedzi brzmiały:

  • 5 lat lub nie mam pewności (po 9%);
  • 4 lub 6 lat (po 6%);
  • 8 lat (5%).

A kiedy zapytano o kąpiel z dzieckiem płci przeciwnej, najpopularniejszymi odpowiedziami były:

  • 5 lat (10%);
  • 3 lub 4 lata (7%);
  • Poniżej 2 lat;

Komentarze rodziców w sprawie kąpieli z dzieckiem

Portal otrzymał wiele interesujących komentarzy w sprawie kąpieli z dzieckiem. Wielu ludzi mówiło, że oczywiste jest, że kiedy dziecko jest zawstydzone lub nieśmiałe, to prawdopodobnie czas przestać się z nimi kąpać, ale nie ma konkretnego wieku, który można ustalić.

"W naszej łazience obowiązuje zasada otwartych drzwi i wygoda dla ciała. Rzadko kąpiemy się razem, ale gdyby chcieli wskoczyć do naszej wanny, mogliby to zrobić" - wyznał jeden z rodziców, który ma troje dzieci, najstarszy syn ma 11 lat.

"Ponieważ nasze społeczeństwo jest tak przepełnione sprzecznościami dotyczącymi kobiecych i męskich ciał, utrudnia to rozważenie kwestii kąpieli jako jednej kwestii - skomentował psycholog Naomi Burgess.

"Chociaż każdy z nas ma swoje osobiste powody do podejmowania decyzji, moją motywacją jako psychologa jest to, że chcę, aby dzieci dorastały i akceptowały swoje ciała jako własne - aby wiedziały i rozumiały, co jest prywatne, a co nie, i aby nigdy się nie wstydzić własnego ciała, więc powiedziałbym, że zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, zastanów się, jak chciałbyś, aby twoje dziecko czuło się jako nastolatek w wirze dorastania i wczesnej dorosłości - a także, jak chciałbyś, aby postrzegało i szanowało ciała innych" - dodał psycholog.

Źródło: Madeformums.com

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News