Dziecko
Balk.hu (CC0 Domena publiczna)
Jessika Piechocka - 30 Stycznia 2021

Pomysł 1500 plus na niepełnosprawne dzieci. Plany posłów

Zostały ostatnie dni, aby złożyć wniosek o 500 plus na kolejny okres zasiłkowy. Dokumenty można składać do 1 lutego. Posłowie zaproponowali, aby świadczenie zostało podniesione. Podwyżka nie będzie dotyczyła wszystkich rodzin.

Program Rodzina 500 plus działa już od pięciu lat. W 2021 roku rodziny nadal będą mogły dostać 500 zł, na każde dziecko do 18. roku życia. Zmieni się jedynie okres rozliczeniowy programu.

Świadczenie 500 plus na dzieci

Wniosek o świadczenie wychowawcze należy składać co roku. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, 500 złotych przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia, bez względu na comiesięczny dochód rodziny.

Co to oznacza dla świadczeniobiorcy? Aby pieniądze z programu zostały przelane na konto, należy złożyć nowy wniosek o wypłatę świadczenia. Wnioski będzie można składać od:

  • 1 lutego 2021 r. drogą elektroniczną;
  • 1 kwietnia 2021 r. drogą tradycyjną.
Dziewczynka od urodzenia ma siwe włosy. Powodem jest choroba genetycznaDziewczynka od urodzenia ma siwe włosy. Powodem jest choroba genetycznaCzytaj dalej

Wypłata świadczenia jest zależna od terminu złożenia wniosku. Terminy wypłat wyglądają następująco:

  • osoby, które złożą wniosek do 30 kwietnia 2021 roku, pieniądze otrzymają do 30 czerwca;
  • osoby, które złożą wniosek od 1 do 31 maja, pieniądze otrzymają 2021 do 31 lipca 2021;
  • osoby, które złożą wniosek od 1 do 30 czerwca, pieniądze otrzymają 2021 do 31 sierpnia 2021;
  • osoby, które złożą wniosek od 1 do 31 lipca, pieniądze otrzymają 2021 do 30 września 2021;
  • osoby, które złożą wniosek od 1 do 31 sierpnia, pieniądze otrzymają 2021 do 31 października 2021.

Wniosek o wypłatę świadczenia drogą elektroniczną będzie można złożyć za pomocą bankowości elektronicznej oraz platformy ePUAP i emp@tia.

1500 plus dla kogo?

Posłowie z Parlamentarnego Zespołu ds. Planowania Rodziny postulują, by świadczenie podnieść do 1500 zł miesięcznie na dziecko. W ten sposób państwo miałoby pomóc rodzinom z niepełnosprawnym dzieckiem - pisze Fakt, który dotarł do oficjalnego pisma w tej sprawie.

Jak poinformowało DzieńDobryTVN, miałaby to być odpowiedź na wyrok TK, który uniemożliwia aborcję także w sytuacji znacznych wad płodu.

W kontekście wyroku Trybunału należy zwiększyć zaangażowanie państwa w zakresie wsparcia rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci. Proponujemy rozważenie podwyższenia wysokości świadczenia Rodzina 500+ na rzecz dzieci niepełnosprawnych do kwoty 1500 zł lub alternatywnie zwiększyć wysokość zasiłku pielęgnacyjnego do wysokości 2000 zł - czytamy w stanowisku zespołu.

Aktualnie to tylko propozycje. Aby pomysły weszły w życie, muszą zostać opracowane jako projekt. Następnie projekt ustawy musi uzyskać akceptację rządu, Sejmu i Senatu.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: DzieńDobryTVN; Fakt.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News