Ważna witamina potrzebna dzieciom i dorosłym. Jej niedobór może doprowadzić do krwotoku
Witamina K2 odgrywa ważną rolę w zdrowiu dzieci i dorosłych, w tym wspiera krzepnięcie krwi, hamuje zwapnienie naczyń i mineralizację kości. Niestety badania pokazują, że wśród niemowląt i dzieci występuje wysoki poziom niedoboru witaminy K.
Niski poziom witaminy K jest powszechny przede wszystkim u noworodków. Przyczyną jest ograniczony transport witaminy K przez barierę łożyskową i niską zawartość witaminy K w mleku matki.
Zapotrzebowanie na witaminę K u dzieci
Zapotrzebowanie na witaminę K jest zależne od czynników takich jak: wiek, waga i płeć.
Odpowiednie spożycie dla dzieci:
0-6 miesięcy: 2,0 mikrogramy/ dzień;
7-12 miesięcy: 2,5 mikrograma/ dzień;
1-3 lata: 30 mikrogramów/ dzień;
4-8 lat: 55 mikrogramów/ dzień;
Chłopcy i dziewczęta, 9-13 lat: 60 mikrogramów/ dzień;
Chłopcy i dziewczęta, 14-18 lat: 75 mikrogramów/ dzień.
Źródło witaminy K
Najlepszym źródłem witaminy K w diecie jest szpinak, brokuły, sałata lodowa, oraz tłuszcze i oleje, zwłaszcza olej sojowy i rzepakowy. Witamina K jest obecna w większości suplementów multiwitaminowych. Aby dieta była bogata w witaminę K, warto wprowadzić do niej:
owoce i warzywa;
nabiał;
produkty pełnoziarniste;
tłuszcze;
soję;
orzechy.
Niedobór witaminy K
Niedobór witaminy K może prowadzić do krwotoków, może także zmniejszać mineralizację kości i przyczyniać się do osteoporozy. Występuje w pierwszych tygodniach życia niemowlęctwa ze względu na niski transfer filochinonu przez łożysko, niski poziom czynnika krzepnięcia oraz niską zawartość witaminy K w mleku mamy.
Podanie dziecku witaminy K w ciągu pierwszych sześciu godzin po urodzeniu chroni je przed groźnymi krwawieniami. Schorzenie to zostało nazwane chorobą krwotoczną noworodków albo krwawieniem z niedoboru witaminy K.
Niedobór witaminy K u dorosłych występuje bardzo rzadko i zwykle dotyczy osób z zaburzeniami wchłaniania lub przyjmujących leki zaburzające metabolizm witaminy K.
Źródło: jillcastle.com, naturalproductsinsider.com