Dziecięcy udar mózgu
Czym jest udar mózgu?
Udar mózgu, znany również jako apopleksja to zespół objawów, które związane są z nagłym wystąpieniem zaburzenia czynności mózgu. Powstaje w wyniku zaburzenia krążenia mózgowego i trwa przynajmniej 24 godziny. Udar może być wywołany wylewem krwi do mózgu lub zatrzymaniem jej dopływu tamże. W przypadku dzieci jest to niezwykle rzadkie schorzenie, ponieważ występuje ono w przypadku mniej niż 2,5/100 000 dzieci na rok. Najczęściej są to udary okołoporodowe, w dalszej kolejności żylne. Podział pomiędzy krwotocznymi a niedokrwiennymi przebiega mniej więcej w osi 50-50.
Przyczyny wystąpienia dziecięcego udaru mózgu
Dziecięcy udar mózgu to niezwykle rzadka dolegliwość, badania w tym kierunku nie są natomiast jeszcze dostatecznie rozwinięte i tylko w połowie przypadków, udaje się ustalić konkretną przyczynę. Do tych najczęściej występujących przyczyn zaliczane są:
-
Wady serca wrodzone i nabyte
-
Choroby zapalne takie jak zapalenie opon mózgowo rdzeniowych lub infekcje
-
Choroby metaboliczne
-
Skurcze naczyń
-
Choroby hematologiczne
-
Autoimmunologiczne zapalenia naczyń
-
Waskulopatie
-
Uszkodzenia naczyń
-
Układowe choroby naczyń
W przypadku nastolatków pod uwagę należy również wziąć możliwość zażycia substancji psychoaktywnych. Zażywanie narkotyków może spowodować obkurczenie naczyń krwionośnych i mózgowych. Szczególnie niebezpieczna dla młodych ludzi w tym zakresie jest kokaina.
Objawy dziecięcego udaru mózgu
Objawu dziecięcego udaru mózgu są praktycznie tożsame z tymi, jakie występują u dorosłych, a to oznacza, że możemy się spodziewać:
-
Napadów drgawek
-
Zaburzeń czynności połykania
-
Problemów z równowagą
-
Okresowych problemów ze wzrokiem
-
Zaburzeń równowagi
-
Zaburzeń mowy
-
Utraty przytomności
O ile te objawy są łatwe do zaobserwowania u dzieci starszych, tak u najmłodszych w toku obserwacji dziecka można zauważyć zwiększoną senność, drażliwość, ciężki do opanowania płacz dziecka. Typowe również u najmłodszych są drgawki idące w parze z zaburzeniami oddechowymi. Cechą typową jest nagłe pojawienie się objawów.
Diagnostyka potwierdzająca
Diagnostyka w kierunku udaru opiera się na obserwacji, badaniu neurologicznemu, wywiadowi z rodzicami, które to nakierowują lekarza na zlecenie właściwych badań potwierdzających lub wykluczających wystąpienie udaru.
Jeśli po zebraniu podstawowych informacji lekarz przypuszcza wystąpienie udaru, konieczne jest zlecenie tomografii komputerowej głowy w trybie natychmiastowym. Badanie to jest kluczowe, aby rozróżnić formę udaru (niedokrwienny lub krwotoczny). Następnie przeprowadzany jest szereg innych badań mających na celu ustalenie przyczyny i stanu dziecka. Zaliczane są do nich poza morfologią badania:
-
Echokardiograficzne
-
Glukozy we krwi
-
Poziomu lipidów
-
Elektrolitów
-
Parametrów układu krzepnięcia
-
Bakteriologiczne