portalparentingowy.pl
dziecko: jak zachęcić do nauki

unsplash

Jak zachęcić dziecko do nauki? Psycholog podpowiada

4 Lutego 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Nauka jest bardzo ważna, dla rozwoju młodego człowieka. Aby jednak dziecko wykazywało chęć do przyswajania nowej wiedzy, rodzic powinien zadbać o kilka podstawowych rzeczy. Warto zaznajomić się z radami psychologa

Wielu rodziców marzy o tym, żeby ich dzieci uwielbiały się uczyć i były najlepsze w klasie ze wszystkich przedmiotów. Niestety sprawa nie jest taka prosta, a zmuszanie do maksymalnego wysiłku we wszystkich dziedzinach, może dać opłakane skutki w przyszłości. Psycholog radzi, jak w prawidłowy sposób zachęcić dziecko do nauki.

undefined

Co zrobić, aby dziecko chętniej się uczyło? Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach 

undefined

Brak jakiejkolwiek chęci do nauki u dziecka z pewnością może być powodem ogromnego niepokoju u rodzica. Gdy nasza pociecha za wszelką cenę unika przedmiotów szkolnych, możemy czuć się źli lub przestraszeni. Przede wszystkim warto jednak zachować wtedy zdrowy rozsądek, który jest niezbędny do wprowadzenia zmian, dających nadzieję na lepszą przyszłość.

Zanim wyjaśnimy, co należy zrobić, aby zachęcić dziecko do nauki, najpierw przedstawimy działania, których absolutnie należy unikać. To właśnie na nie decydują się zrozpaczeni rodzice, którzy dają ponieść się emocjom. 

Według ekspertów absolutnie nie powinno się porównywać dziecka do rówieśników. Komentarze typu “Karolina ma o wiele lepsze oceny od Ciebie i ładniej maluje” mogą bardzo negatywnie odbić się na psychice dziecka. Istnieje duże ryzyko, że zniszczy jego samoocenę i podkopie poczucie własnej wartości, co tylko utrudni prawidłowy rozwój i z pewnością nie da zdrowej motywacji do nauki. 

Kolejną rzeczą, której należy unikać, jest straszenie dziecka, że nic nie osiągnie, jeżeli natychmiast nie zacznie się uczyć. Ciągle dawanie tego typu komunikatów może sprawić, że nasz potomek zacznie postrzegać siebie jako osobę skazaną na porażkę i podda się, przytłoczony negatywnymi emocjami. 

Nie wolno też na dzieci krzyczeć oraz ich bić, ponieważ poza oczywiście byciem nieetycznymi, takie zachowania są źródłem ogromnej traumy dla dziecka, które skojarzy naukę z czymś bardzo stresującym.

Na szczęście istnieje dużo o wiele lepszych sposobów, które pomogą zachęcić dziecko do nauki. I właśnie słowo “zachęcić” jest tutaj kluczowe, ponieważ do edukacji nie można zmuszać. Rodzic powinien sprawić, aby jego pociechy kojarzyły naukę z czymś bardzo pozytywnym i dającym ogromne możliwości. 

Po pierwsze należy pokazać dziecku, że nauka sama w sobie jest bardzo ciekawa. Pomóc mogą w tym wspólne wypady do interaktywnego muzeum, czy zapisanie go na praktyczne zajęcia opierające się na ogromnym skarbie, jakim niewątpliwie jest dorobek naukowy ludzkości.

Rodzic powinien uważnie obserwować swoje dziecko i obserwować, do których dziedzin wykazuje naturalne skłonności. Warto zainwestować dodatkowy czas i zaangażowanie właśnie w nie. Chociaż oczywiście każdy człowiek powinien mieć elementarną wiedzę z szerokiego zakresu, bycie ekspertem w każdej dziedzinie jest praktycznie niemożliwe. Nie próbujmy zatem zmuszać dziecka, aby było najlepsze ze wszystkich przedmiotów.

Ważne jest również wydzielenie odpowiedniego miejsca do nauki w domu. Powinno być ciche i odosobnione. Pozbawione przedmiotów, które łatwo odwracają uwagę, czyli na przykład telewizora lub konsoli do gier, która tylko zachęca, aby ją odpalić.

Warto rozmawiać z dzieckiem na temat tego, jak ogromne możliwości daje nauka oraz o tym, jak będzie mogło wykorzystać ją w przyszłości. Maluch jak najszybciej powinien zyskać świadomość odpowiedzialności za kierowanie swoim losem i możliwości kreowania swojej ścieżki życiowej. Tutaj jednak przypominany wspomnianą wcześniej zasadę, która jasno mówi, aby nie straszyć dziecka. Skupmy się raczej na pokazywaniu pozytywnych i motywujących perspektyw związanych z edukacją.

Nie bez znaczenia jest również odpowiedni balans pomiędzy nauką a zabawą i wolnym czasem. Nauka wymaga wypoczętego, wolnego i pozytywnie nastawionego umysłu, aby była efektywna. Pozwólmy dziecku rozwijać dodatkowe pasje, niekoniecznie związane z przedmiotami szkolnymi, a także zawierać przyjaźnie i utrzymywać stały kontakt z rówieśnikami. 

Nie można jeszcze nie wspomnieć o ogromnej roli snu we wspomaganiu nauki. Ważna jest również zbilansowana dieta, która w ogromnym stopniu wpływa na rozwój młodego człowieka, o czym wielokrotnie już wspominaliśmy.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Powrót dzieci do szkół. Minister Zdrowia przekazał bardzo ważne informacje

  • Mama podczas brania prysznica usłyszała rozpaczliwe szczekanie psa. Gdy dotarła do pokoju dziecka, wryło ją w ziemię

  • Nie dawaj ich swoim dzieciom. Produkty reklamowane są jako zdrowe, rzeczywistość jest zupełnie inna

Źródło: parenting.pl

Damian WitońAutor

Wydawca portalu portalparentingowy.pl, z wykształcenia psycholog, absolwent Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Myślę, że zdrowie jest często kwestią wyboru. Aby się nim cieszyć, trzeba jednak wiedzieć, jak dokonać go właściwie. Mam nadzieję, że dzięki swojej pracy, będę w stanie w tym Państwu pomóc.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Szkoła

Prezenty na zakończenie roku szkolnego. Co kupić nauczycielowi?

Czytaj więcej >

Szkoła

Egzamin ósmoklasisty 2022. Przekazano, z czym musieli mierzyć się uczniowie

Czytaj więcej >

Szkoła

Ministerstwo edukacji o European Language Label 2022. Kto może wziąć udział?

Czytaj więcej >

Szkoła

Kiedy zaczynają się wakacje 2022? Za chwilę uczniowie zakończą rok szkolny

Czytaj więcej >

Szkoła

Matura 2022: czy doszło do wycieku? Prawie cały arkusz pojawił się w sieci

Czytaj więcej >

Szkoła

Nowe święto państwowe w czerwcu. Uczniowie będą mieli dodatkowy dzień wolny? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >