portalparentingowy.pl
Dziecko

Dr.max (CC0 Domena publiczna)

Co zrobić, kiedy dziecko się oparzy? Błąd, który popełnia prawie każdy rodzic

11 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Jessika Piechocka

Udostępnij:

Twoje dziecko się oparzyło, a ty nie wiesz co zrobić? Bardzo często rodzice w pośpiechu popełniają jeden znaczący błąd.

Dzieci są bardzo żywiołowe, przez co wielokrotnie zdarza się, że wpadają one w tarapaty. Jedną z rzeczy, której wolałby uniknąć każdy rodzic, są poparzenia.

Oparzenie się dziecka gorącą herbatą, kuchenką, czy świeczką to realne zagrożenie. Jak w przypadku oparzenia się dziecka powinien zareagować rodzic?

Dziecko się oparzyło - co zrobić?

Kiedy dziecko się oparzy rodzice bardzo często pod wpływem emocji - panikują, przez co podejmują złe decyzje.

Najczęstszym błędem, jaki robią opiekunowie to polanie rany bardzo zimną lub lodowatą wodą. Wówczas może dojść głębszego uszkodzenia tkanek.

Warto pamiętać, że t o, co należy zrobić, gdy dziecko zostanie poparzone, zależy od tego, jak poważne jest to oparzenie. Istnieją trzy stopnie oparzeń:

  • pierwszy stopień - s kóra staje się czerwona, ale nie tworzą się na niej pęcherze. Rana boli podobnie do oparzenia słonecznego;

  • drugi stopień - z ewnętrzna warstwa skóry jest spalona, ​​a część skóry właściwej jest uszkodzona. Oparzenie będzie bardzo bolesne i prawdopodobnie pojawią się pęcherze;

  • trzeci stopień - s kóra będzie zwęglona lub biała. Naskórek i skóra właściwa staną się nieodwracalnie uszkodzone.

Każde oparzenie elektryczne lub oparzenie, w którym skóra jest zwęglona, ​​wypalona lub dziecko w tym miejscu nie ma uczucia, jest bardzo poważne i należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Kiedy pęcherze i opuchlizna obejmująca obszar większy niż rozmiar dłoni dziecka również należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.

Dziecko ma niewielkie oparzenia

Większość niewielkich oparzeń można leczyć w domu. Należy natomiast pamiętać, że jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, niezwłocznie należy udać się do lekarza.

Oto co należy zrobić jeżeli oparzenie jest niewielkie:

  1. Ochłodź oparzenie - p olewaj oparzenie chłodną bieżącą wodą przez około pięć minut. Pomaga to zatrzymać proces pieczenia oraz zmniejsza ból i obrzęk. Nie lej na ranę bardzo zimnej wody, nie pocieraj oparzenia, ponieważ może to pogorszyć obrażenia;

  2. Chroń oparzenie - u trzymuj miejsce oparzenia w czystości, delikatnie myjąc je mydłem i wodą. Nie nakładaj maści na miejsce oparzenia, chyba że zaleci to lekarz.

Według Światowej Organizacji Zdrowia prawie 75% poparzeń u małych dzieci jest spowodowanych przez gorącą wodę z kranu lub gorące napoje. Kolejne 20% to oparzenia "kontaktowe" spowodowane dotknięciem gorącego przedmiotu, takiego jak żelazko do ubrań lub urządzenie do włosów.

Źródło: Healthychildren.org

Tagi:

rodzicedziecko

Jessika PiechockaAutor

Wydawca portalu Portalparentingowy.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Wcześniej byłam związana z pracą w Agora S.A, gdzie pełniłam funkcję redaktora portalu Edziecko.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Zdrowie

Zdrowe nawyki żywieniowe — jak przekazywać je dziecku od najmłodszych lat?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Problemy z jedzeniem u dzieci w wieku przedszkolnym

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zanieczyszczenie toksynami dotyczy także organizmów naszych dzieci. Czas na rewolucję w myśleniu!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zbiórka dla opiekunów dzieci z niepełnosprawnością. "Madko Polko, przepuść na głupoty!"

Czytaj więcej >

Zdrowie

Na ciele chłopca pojawiła się dziwna wysypka. Kilka godzin później wylądował w szpitalu

Czytaj więcej >

Zdrowie

Food chaining — sprawdzona metoda na niejadka

Czytaj więcej >