Dziecko
Dr.max (CC0 Domena publiczna)
Jessika Piechocka - 11 Stycznia 2021

Co zrobić, kiedy dziecko się oparzy? Błąd, który popełnia prawie każdy rodzic

Twoje dziecko się oparzyło, a ty nie wiesz co zrobić? Bardzo często rodzice w pośpiechu popełniają jeden znaczący błąd.

Dzieci są bardzo żywiołowe, przez co wielokrotnie zdarza się, że wpadają one w tarapaty. Jedną z rzeczy, której wolałby uniknąć każdy rodzic, są poparzenia.

Oparzenie się dziecka gorącą herbatą, kuchenką, czy świeczką to realne zagrożenie. Jak w przypadku oparzenia się dziecka powinien zareagować rodzic?

Dziecko się oparzyło - co zrobić?

Kiedy dziecko się oparzy rodzice bardzo często pod wpływem emocji - panikują, przez co podejmują złe decyzje.

Najczęstszym błędem, jaki robią opiekunowie to polanie rany bardzo zimną lub lodowatą wodą. Wówczas może dojść głębszego uszkodzenia tkanek.

Warto pamiętać, że to, co należy zrobić, gdy dziecko zostanie poparzone, zależy od tego, jak poważne jest to oparzenie. Istnieją trzy stopnie oparzeń:

  • pierwszy stopień - s kóra staje się czerwona, ale nie tworzą się na niej pęcherze. Rana boli podobnie do oparzenia słonecznego;
  • drugi stopień - z ewnętrzna warstwa skóry jest spalona, ​​a część skóry właściwej jest uszkodzona. Oparzenie będzie bardzo bolesne i prawdopodobnie pojawią się pęcherze;
  • trzeci stopień - s kóra będzie zwęglona lub biała. Naskórek i skóra właściwa staną się nieodwracalnie uszkodzone.

Każde oparzenie elektryczne lub oparzenie, w którym skóra jest zwęglona, ​​wypalona lub dziecko w tym miejscu nie ma uczucia, jest bardzo poważne i należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Kiedy pęcherze i opuchlizna obejmująca obszar większy niż rozmiar dłoni dziecka również należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.

Dziecko ma niewielkie oparzenia

Większość niewielkich oparzeń można leczyć w domu. Należy natomiast pamiętać, że jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, niezwłocznie należy udać się do lekarza.

Oto co należy zrobić jeżeli oparzenie jest niewielkie:

  1. Ochłodź oparzenie - p olewaj oparzenie chłodną bieżącą wodą przez około pięć minut. Pomaga to zatrzymać proces pieczenia oraz zmniejsza ból i obrzęk. Nie lej na ranę bardzo zimnej wody, nie pocieraj oparzenia, ponieważ może to pogorszyć obrażenia;
  2. Chroń oparzenie - u trzymuj miejsce oparzenia w czystości, delikatnie myjąc je mydłem i wodą. Nie nakładaj maści na miejsce oparzenia, chyba że zaleci to lekarz.

Według Światowej Organizacji Zdrowia prawie 75% poparzeń u małych dzieci jest spowodowanych przez gorącą wodę z kranu lub gorące napoje. Kolejne 20% to oparzenia "kontaktowe" spowodowane dotknięciem gorącego przedmiotu, takiego jak żelazko do ubrań lub urządzenie do włosów.

Źródło: Healthychildren.org

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News