Co zrobić, kiedy dziecko się oparzy? Błąd, który popełnia prawie każdy rodzic
Dzieci są bardzo żywiołowe, przez co wielokrotnie zdarza się, że wpadają one w tarapaty. Jedną z rzeczy, której wolałby uniknąć każdy rodzic, są poparzenia.
Oparzenie się dziecka gorącą herbatą, kuchenką, czy świeczką to realne zagrożenie. Jak w przypadku oparzenia się dziecka powinien zareagować rodzic?
Dziecko się oparzyło - co zrobić?
Kiedy dziecko się oparzy rodzice bardzo często pod wpływem emocji - panikują, przez co podejmują złe decyzje.
Najczęstszym błędem, jaki robią opiekunowie to polanie rany bardzo zimną lub lodowatą wodą. Wówczas może dojść głębszego uszkodzenia tkanek.
Warto pamiętać, że t o, co należy zrobić, gdy dziecko zostanie poparzone, zależy od tego, jak poważne jest to oparzenie. Istnieją trzy stopnie oparzeń:
-
pierwszy stopień - s kóra staje się czerwona, ale nie tworzą się na niej pęcherze. Rana boli podobnie do oparzenia słonecznego;
-
drugi stopień - z ewnętrzna warstwa skóry jest spalona, a część skóry właściwej jest uszkodzona. Oparzenie będzie bardzo bolesne i prawdopodobnie pojawią się pęcherze;
-
trzeci stopień - s kóra będzie zwęglona lub biała. Naskórek i skóra właściwa staną się nieodwracalnie uszkodzone.
Każde oparzenie elektryczne lub oparzenie, w którym skóra jest zwęglona, wypalona lub dziecko w tym miejscu nie ma uczucia, jest bardzo poważne i należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Kiedy pęcherze i opuchlizna obejmująca obszar większy niż rozmiar dłoni dziecka również należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.
Dziecko ma niewielkie oparzenia
Większość niewielkich oparzeń można leczyć w domu. Należy natomiast pamiętać, że jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, niezwłocznie należy udać się do lekarza.
Oto co należy zrobić jeżeli oparzenie jest niewielkie:
-
Ochłodź oparzenie - p olewaj oparzenie chłodną bieżącą wodą przez około pięć minut. Pomaga to zatrzymać proces pieczenia oraz zmniejsza ból i obrzęk. Nie lej na ranę bardzo zimnej wody, nie pocieraj oparzenia, ponieważ może to pogorszyć obrażenia;
-
Chroń oparzenie - u trzymuj miejsce oparzenia w czystości, delikatnie myjąc je mydłem i wodą. Nie nakładaj maści na miejsce oparzenia, chyba że zaleci to lekarz.
Według Światowej Organizacji Zdrowia prawie 75% poparzeń u małych dzieci jest spowodowanych przez gorącą wodę z kranu lub gorące napoje. Kolejne 20% to oparzenia "kontaktowe" spowodowane dotknięciem gorącego przedmiotu, takiego jak żelazko do ubrań lub urządzenie do włosów.
Źródło: Healthychildren.org