Dziecko, kary za krycie alimentarzy
unsplash.com / Kelly Sikkema (CC0 Domena Publiczna)
Weronika Wasiak - 12 Grudnia 2020

Nawet 45 tys. kary za pomoc w unikaniu płacenia alimentów. Na kogo może zostać nałożona?

Rodzic nie płaci na dziecko alimentów? Nawet 45 tys. kary, ale nie dla niego. Za pomoc w unikaniu płacenia obowiązku alimentacyjnego może surowo zapłacić.

Gdy dziecko, zgodnie z decyzją sądu, trafia pod opiekę jednego z rodziców, na drugiego najczęściej zostają nałożone alimenty. Nierzadko jednak zdarza się, że ojciec lub matka stara się uniknąć ich wypłacania. Osoba, która również do tego się przyczynia, może ponieść surowe konsekwencje.

Dziecko bez wsparcia

Jak podaje Money.pl, z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że rocznie liczba dłużników prawomocnie skazanych za uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego to ok. 30 tys. osób.

Zobacz także: Tragiczne wieści o śmierci aktorki potwierdził jej mąż. Przegrała z chorobą

Co więcej, wyłącznie do końca czerwca tego roku komornicy przeprowadzili aż 600 tys. dochodzeń alimentacyjnych, a co roku jest to około 700 tys. postępowań egzekucyjnych dotyczących około miliona dzieci.

Karolina wyszła na spotkanie z chłopakiem i ślad po niej zaginął. Bliscy proszą o pomoc, podejrzewają rodzinę nastolatkaKarolina wyszła na spotkanie z chłopakiem i ślad po niej zaginął. Bliscy proszą o pomoc, podejrzewają rodzinę nastolatkaCzytaj dalej

Liczby są zatrważające. Gdyby tego było mało, z dalej przytaczanych przez Money.pl informacji wynika, że według komorników, w Polsce wciąż panuje bardzo duża tolerancja dla dłużników alimentacyjnych.

Zobacz także: Patrycja Markowska ma syna z gwiazdorem ”M jak miłość”. ”Cały tatuś”

Nierzadko to pracodawcy zatają unikanie płacenia alimentów przez pracownika, a w niektórych przypadkach również utrudniają postępowanie. Chodzi w szczególności o właścicieli małych, rodzinnych firm. Mało kto zdaje sobie sprawę z kar, jakie obowiązują za takie zachowanie.

Nawet 45 tys. kary

Jak przytacza Money.pl, zgodnie z "nowym przepisem Kodeksu pracy, pracodawca, który zatrudniania "na czarno" dłużników alimentacyjnych zalegających ze spłatą swoich należności za okres dłuższy niż 3 miesiące lub wypłaca im wynagrodzenie wyższe od wynikającego z treści umowy bez dokonania potrącenia na poczet alimentów, podlega grzywnie od 1,5 do 45 tys. zł".

Serwis podkreśla jednak, że z przepisu wynika, iż podwyższona kara może zostać nałożona tylko na tych pracodawców, którzy zatajają dochody swoich pracowników, wobec których toczy się jednocześnie egzekucja świadczeń alimentacyjnych oraz egzekucja należności budżetu państwa.

Wskutek wyżej przedstawionych informacji, pracodawcy zostali podzieleni na tych, wypłacają "pod stołem" pieniądze dłużnikom, których ściga komornik (na nich może zostać nałożona kara od 1 do 30 tys. zł.), a także tych, którzy również są dłużnikami państwa (na nich może zostać nałożona kara od 1,5 do 45 tys. zł).

Ustawa o Krajowym Rejestrze Zadłużonych wejdzie w życie 1 lipca 2021 r., a do tego momentu pracodawca nie będzie miał możliwości zweryfikowania ryzyka, które wiąże się z wypłatą "pod stołem" pracownikowi będącemu dłużnikiem alimentacyjnym - mówi w rozmowie z Money.pl Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert ds. prawa pracy w Pracodawcach RP i dodaje, że Państwowa Inspekcja Pracy również nie będzie miała dostępu do takich danych.

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: Money

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News