portalparentingowy.pl
Dziecko, kary za krycie alimentarzy

unsplash.com / Kelly Sikkema (CC0 Domena Publiczna)

Nawet 45 tys. kary za pomoc w unikaniu płacenia alimentów. Na kogo może zostać nałożona?

12 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Weronika Wasiak

Udostępnij:

Rodzic nie płaci na dziecko alimentów? Nawet 45 tys. kary, ale nie dla niego. Za pomoc w unikaniu płacenia obowiązku alimentacyjnego może surowo zapłacić.

Gdy dziecko, zgodnie z decyzją sądu, trafia pod opiekę jednego z rodziców, na drugiego najczęściej zostają nałożone alimenty. Nierzadko jednak zdarza się, że ojciec lub matka stara się uniknąć ich wypłacania. Osoba, która również do tego się przyczynia, może ponieść surowe konsekwencje.

Dziecko bez wsparcia 

Jak podaje Money.pl, z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że rocznie liczba dłużników prawomocnie skazanych za uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego to ok. 30 tys. osób.

Co więcej, wyłącznie do końca czerwca tego roku komornicy przeprowadzili aż 600 tys. dochodzeń alimentacyjnych, a co roku jest to około 700 tys. postępowań egzekucyjnych dotyczących około miliona dzieci.

Liczby są zatrważające. Gdyby tego było mało, z dalej przytaczanych przez Money.pl informacji wynika, że według komorników, w Polsce wciąż panuje bardzo duża tolerancja  dla dłużników alimentacyjnych.

Nierzadko to pracodawcy zatają unikanie płacenia alimentów przez pracownika, a w niektórych przypadkach również utrudniają postępowanie. Chodzi w szczególności o właścicieli małych, rodzinnych firm. Mało kto zdaje sobie sprawę z kar, jakie obowiązują za takie zachowanie.

Nawet 45 tys. kary

Jak przytacza Money.pl, zgodnie z "nowym przepisem Kodeksu pracy, pracodawca, który zatrudniania "na czarno" dłużników alimentacyjnych zalegających ze spłatą swoich należności za okres dłuższy niż 3 miesiące lub wypłaca im wynagrodzenie wyższe od wynikającego z treści umowy bez dokonania potrącenia na poczet alimentów, podlega grzywnie od 1,5 do 45 tys. zł".

Serwis podkreśla jednak, że z przepisu wynika, iż podwyższona kara może zostać nałożona tylko na tych pracodawców, którzy zatajają dochody swoich pracowników, wobec których toczy się jednocześnie egzekucja świadczeń alimentacyjnych oraz egzekucja należności budżetu państwa.

Wskutek wyżej przedstawionych informacji, pracodawcy zostali podzieleni na tych, wypłacają "pod stołem" pieniądze dłużnikom, których ściga komornik (na nich może zostać nałożona kara od 1 do 30 tys. zł.), a także tych, którzy również są dłużnikami państwa (na nich może zostać nałożona kara od 1,5 do 45 tys. zł).

Ustawa o Krajowym Rejestrze Zadłużonych wejdzie w życie 1 lipca 2021 r., a do tego momentu pracodawca nie będzie miał możliwości zweryfikowania ryzyka, które wiąże się z wypłatą "pod stołem" pracownikowi będącemu dłużnikiem alimentacyjnym - mówi w rozmowie z Money.pl Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert ds. prawa pracy w Pracodawcach RP i dodaje, że Państwowa Inspekcja Pracy również nie będzie miała dostępu do takich danych.

Źródło: Money

Weronika WasiakAutor

Redaktor portalu Portalparentingowy.pl. Wcześniej byłam związana z pracą w portalu Pikio.pl, gdzie pełniłam funkcję redaktora. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Życie rodzinne

Znaleźli na plaży butelkę z poruszającym listem ojca do córki

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Dzieci uważały, że w domu jest duch. Gdy matka została sama w domu odkryła ponurą prawdę

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Rodzice zauważyli, że ich córka jest podobna do ginekologa. W końcu poznali prawdę

Czytaj więcej >
materiały prasowe

Życie rodzinne

Tom & Jerry - uwielbiani bohaterowie powracają w pełnometrażowym filmie na DVD I BLU-RAY™!

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Kobiety o tym imieniu są najlepszymi matkami. Mają intuicję nie z tej ziemi, są niezastąpione

Czytaj więcej >
dziewczyna

Życie rodzinne

12-latka popełniła samobójstwo. Swoją śmierć transmitowała w internecie

Czytaj więcej >