portalparentingowy.pl
Dziecko, kary za krycie alimentarzy

unsplash.com / Kelly Sikkema (CC0 Domena Publiczna)

Nawet 45 tys. kary za pomoc w unikaniu płacenia alimentów. Na kogo może zostać nałożona?

12 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Weronika Wasiak

Udostępnij:

Rodzic nie płaci na dziecko alimentów? Nawet 45 tys. kary, ale nie dla niego. Za pomoc w unikaniu płacenia obowiązku alimentacyjnego może surowo zapłacić.

Gdy dziecko, zgodnie z decyzją sądu, trafia pod opiekę jednego z rodziców, na drugiego najczęściej zostają nałożone alimenty. Nierzadko jednak zdarza się, że ojciec lub matka stara się uniknąć ich wypłacania. Osoba, która również do tego się przyczynia, może ponieść surowe konsekwencje.

Dziecko bez wsparcia 

Jak podaje Money.pl, z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że rocznie liczba dłużników prawomocnie skazanych za uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego to ok. 30 tys. osób.

Co więcej, wyłącznie do końca czerwca tego roku komornicy przeprowadzili aż 600 tys. dochodzeń alimentacyjnych, a co roku jest to około 700 tys. postępowań egzekucyjnych dotyczących około miliona dzieci.

Liczby są zatrważające. Gdyby tego było mało, z dalej przytaczanych przez Money.pl informacji wynika, że według komorników, w Polsce wciąż panuje bardzo duża tolerancja  dla dłużników alimentacyjnych.

Nierzadko to pracodawcy zatają unikanie płacenia alimentów przez pracownika, a w niektórych przypadkach również utrudniają postępowanie. Chodzi w szczególności o właścicieli małych, rodzinnych firm. Mało kto zdaje sobie sprawę z kar, jakie obowiązują za takie zachowanie.

Nawet 45 tys. kary

Jak przytacza Money.pl, zgodnie z "nowym przepisem Kodeksu pracy, pracodawca, który zatrudniania "na czarno" dłużników alimentacyjnych zalegających ze spłatą swoich należności za okres dłuższy niż 3 miesiące lub wypłaca im wynagrodzenie wyższe od wynikającego z treści umowy bez dokonania potrącenia na poczet alimentów, podlega grzywnie od 1,5 do 45 tys. zł".

Serwis podkreśla jednak, że z przepisu wynika, iż podwyższona kara może zostać nałożona tylko na tych pracodawców, którzy zatajają dochody swoich pracowników, wobec których toczy się jednocześnie egzekucja świadczeń alimentacyjnych oraz egzekucja należności budżetu państwa.

Wskutek wyżej przedstawionych informacji, pracodawcy zostali podzieleni na tych, wypłacają "pod stołem" pieniądze dłużnikom, których ściga komornik (na nich może zostać nałożona kara od 1 do 30 tys. zł.), a także tych, którzy również są dłużnikami państwa (na nich może zostać nałożona kara od 1,5 do 45 tys. zł).

Ustawa o Krajowym Rejestrze Zadłużonych wejdzie w życie 1 lipca 2021 r., a do tego momentu pracodawca nie będzie miał możliwości zweryfikowania ryzyka, które wiąże się z wypłatą "pod stołem" pracownikowi będącemu dłużnikiem alimentacyjnym - mówi w rozmowie z Money.pl Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert ds. prawa pracy w Pracodawcach RP i dodaje, że Państwowa Inspekcja Pracy również nie będzie miała dostępu do takich danych.

Źródło: Money

Podobne artykuły

Mama powiedziała dość

Życie rodzinne

Mama stwierdziła, że ma dosyć. W prosty sposób pokazała rodzinie ile rzeczy ma na głowie

Czytaj więcej >
Tata: córki go nie poznały

Życie rodzinne

Bliźniaczki po raz pierwszy zobaczyły swojego tatę bez brody i włosów. Ich reakcja zachwyciła internautów

Czytaj więcej >
Mama i córka podbijają internet

Życie rodzinne

Mama i córka podbijają internet. Ich wspólne zdjęcia zachwyciły tysiące internautów

Czytaj więcej >
Mama karmi 4-latkę

Życie rodzinne

Mama pokazała jak karmi piersią 4-latkę. Na jej wpis odpowiedziały setki internautów

Czytaj więcej >
pies: 6-latek uratował siostrzyczkę przed agresywnym zwierzęciem

Życie rodzinne

Agresywny pies zaatakował małą dziewczynkę. Na pomoc ruszył jej 6-letni braciszek

Czytaj więcej >
Mama karmiła dziecko w sklepie

Życie rodzinne

Zaczęła karmić dziecko w czasie zakupów. Reakcja klientów zaskoczyła kobietę

Czytaj więcej >