portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Wiemy, do jakiego wieku dziecko nie powinno dostawać antybiotyków. Eksperci ostrzegają
Pixnio/ CC0 Domena publiczna

Wiemy, do jakiego wieku dziecko nie powinno dostawać antybiotyków. Eksperci ostrzegają

16 listopada 2020
Autor tekstu: Jessika Piechocka

Temat brania antybiotyków wywołuje wiele skrajnych dyskusji, w szczególności jeżeli chodzi o podawanie leków dzieciom. Rodzice zastanawiają się, od jakiego wieku najlepiej zacząć podawać swoim pociechom leki. Nowe badania wykazał, że dzieci poniżej drugiego roku życia nie powinny mieć podawanych antybiotyków.

Do jakiego wieku dzieci nie powinny dostawać antybiotyków?

Z wyników badań przeprowadzonych w Mayo Clinic niemowlęta i małe dzieci, które otrzymały jedną dawkę antybiotyków, były bardziej narażone na astmę, egzemę, katar sienny, alergie pokarmowe, celiakię, problemy z nadwagą i zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi w późniejszym okresie dzieciństwa.

Badanie wykazało, że wielokrotne leczenie antybiotykami w wieku poniżej drugiego roku życia wywoływało kilka schorzeń u dzieci, które różniły się w zależności od płci dziecka, wieku i rodzaju podanych leków.

"Te odkrycia dają możliwość ukierunkowania przyszłych badań w celu określenia niezawodnych i bezpieczniejszych podejść do ustalania czasu, dawkowania i rodzajów antybiotyków dla dzieci w tej grupie wiekowej" - czytamy w opublikowanych badaniach.

Naukowcy przeanalizowali dane ponad 14 500 dzieci, które są częścią projektu Rochester Epidemiology Project.

"Około 70% dzieci biorących udział w badaniu otrzymało co najmniej jeden antybiotyk, a większość otrzymywała wiele antybiotyków" - poinformował autor badania Nathan LeBrasseur, badacz z Mayo Clinic's Center.

Badania dzieci dotyczące antybiotyków

Wśród dzieci, które otrzymały jedną lub dwie dawki antybiotyku, dziewczynki były najbardziej narażone na astmę i celiakię w porównaniu do dzieci, które nie dostały leków.

"Dla kontrastu, otrzymywanie trzech do czterech dawek wiązało się z większą częstością występowania astmy, atopowego zapalenia skóry i nadwagi u obu płci, ADHD i celiakii u dziewcząt oraz otyłości u chłopców" - dodał LeBrasseur.

Niemowlęta obu płci, które otrzymały pięć lub więcej dawek, miały wyższe ryzyko rozwoju astmy, alergicznego nieżytu nosa, nadwagi, otyłości i ADHD”. Dziewczęta były bardziej narażone na celiakię.

W analizach badań przedstawiono, że penicylina, jeden z najczęściej przepisywanych antybiotyków, była związana ze zwiększonym ryzykiem astmy i nadwagi u obu płci, celiakii i ADHD u dziewcząt oraz otyłości u chłopców, podczas gdy były one związane ze zmniejszonym ryzykiem autyzmu u dziewcząt.

Badanie wykazało, że inny powszechnie przepisywany antybiotyk, cefalosporyna, wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia największej liczby schorzeń oraz alergii pokarmowych.

Źródło: CNN.com

Obserwuj nas w
autor
Jessika Piechocka

Wydawca portalu Portalparentingowy.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Wcześniej byłam związana z pracą w Agora S.A, gdzie pełniłam funkcję redaktora portalu Edziecko.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy