portalparentingowy.pl
Dziecko próbuje cytryny

screen youtube.com/John Mueller

Dziecko pierwszy raz w życiu spróbowało cytryny. Jego wyraz twarzy mówi wszystko

17 Marca 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Smak jest jednym ze sposobów, w który dzieci poznają świat. W tym wypadku maluch po raz pierwszy w swoim życiu próbował cytryny. Choć początkowo dziecko zdaje się odporne na kwaśny smak, to po chwili dokładnie widać jego reakcje.

Po 6 miesiącu życia można rozszerzyć dietę dziecka o nowe pokarmy. Najlepiej nadają się do tego owoce. Dzięki temu maluch uczy się nowych smaków, a co za tym idzie, poznaje też otaczający go świat. Co więcej, małe dzieci często wkładają do buzi różne rzeczy, właśnie po to, aby je lepiej poznać. W tym wypadku rodzice postanowili trochę zażartować ze swojego dziecka i dali mu do spróbowania cytrynę.

Co ciekawe, preferencje smakowe dziecka zaczynają rozwijać się jeszcze w czasie trwania ciąży. Często zdarza się wręcz, że maluch pije wody płodowe, jednak raczej ciężko oczekiwać, że jakiś malec będzie się rozkoszował smakiem cytryny. Na nagraniu dokładnie widać, jak dziecko zareagowało na kwaśny owoc.

Dziecko próbuje cytryny

Każdy dorosły doskonale wie, jak smakuje cytryna, choć nie musi się w nią wgryzać. Sok z tego owocu stanowi częsty dodatek do wielu koktajli, jak i dań, jednak ugryzienie samego miąższu cytryny bez wątpienia wywoła nieprzyjemny grymas nawet na twarzy miłośnika kwaśnych rzeczy.

Na omawianym nagraniu widać, jak rodzice podsuwają niewielki kawałek cytryny. Co więcej, zachęcają nawet malca, aby spróbował dotąd nieznanego mu owocu. Kiedy malec chwyta swoimi ustami cytrynę początkowo nie widać po nim żadnej reakcji, jakby w ogóle nie odczuwał kwaśnego smaku.

Oczywiście jest to tylko chwilowe i po zaledwie kilku sekundach na twarzy dziecka widać wyraźny grymas niezadowolenia. Oczywiście zabawna mina malucha rozbawiła jego rodziców i ciężko się im dziwić. Jednocześnie słyszymy, że osoba za kamerą pyta malucha, czy chce jeszcze trochę, ale dziecko wyraźnie zaprzecza, kręcąc swoją głową.

Rzecz jasna tego typu żarty rodziców nie są niczym złym, chociaż dla dziecka raczej jest to mało przyjemne. Oczywiście trzeba uważać, ponieważ cytryna tak jak i inne pokarmy mogą uczulać naszego malucha, dlatego też za każdym razem jak damy dziecku do spróbowania nowy pokarm, to powinniśmy sprawdzić, czy nie pojawiła się u niego reakcja alergiczna.

Miejmy nadzieję, że rodzice malucha wynagrodzili mu ten nieprzyjemny żart i zaraz po cytrynie dostał od nich coś naprawdę smacznego.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Podobne artykuły

Prezenty na chrzest

Dziecko

Jakie prezenty na chrzest?

Czytaj więcej >
Basen dla dziecka

Dziecko

Basen ogrodowy dla dzieci - jaki wybrać?

Czytaj więcej >
Pierwszy spacer

Dziecko

Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?

Czytaj więcej >
psychiatria dziecięca

Dziecko

Z jakimi problemami mierzą się dziś dzieci? Rozmowa z Sarą Romską, autorką książki "Dzieci Psychiatryka"

Czytaj więcej >
pytanie na śniadanie

Dziecko

"Pytanie na śniadanie": wpadka programu w temacie o dzieciach

Czytaj więcej >
Huśtawka zarwała się pod 10-latką

Dziecko

Niebezpieczny wypadek w Nysie. Huśtawka zerwała się pod 10-latką

Czytaj więcej >