Dziecko: dziwny nalot na języku
pixabay
Damian Witoń - 21 Lutego 2021

Twoje dziecko ma na języku dziwny nalot? Przyczyn może być kilka, niektóre wymagają pilnej interwencji

Jeśli nasze dziecko ma na języku dziwny nalot, powinniśmy w szczególny sposób zadbać o jego zdrowie. W pewnych przypadkach jest on bowiem objawem chorób. Niektóre z nich są bardzo niebezpieczne

Warto dokładnie obserwować swoje dziecko, ponieważ nawet z pozoru nic nieznaczące szczegóły, mogą powiedzieć nam wiele na temat stanu jego zdrowia. Przykładem może być, chociażby dziwny nalot, pojawiający się na języku. W niektórych przypadkach może ostrzegać przed poważnym zagrożeniem.

Biały nalot na języku może być ważnym ostrzeżeniem. Gdy zauważymy, że ma go nasze dziecko, nie bagatelizujmy sprawy

Chociaż najczęstszą przyczyną osadzania się białego nalotu na języku dziecka jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, bywa, że powody są znacznie groźniejsze. Symptom występuje bowiem przy niektórych schorzeniach.

Gdy zauważymy gruby nalot na języku dziecka, który przybiera barwę białą lub żółtą, możemy zacząć podejrzewać, że nasza pociecha zmaga się z grzybicą jamy ustnej lub stanem zapalnym.

Biały nalot na języku może być także spowodowany odwodnieniem organizmu, szczególnie jeśli towarzyszą mu wysuszony język. Niedobory płynów mogą mieć swoje źródło w ostrej biegunce lub wymiotach. Możliwe jest oczywiście również to, że dziecko po prostu zbyt mało pije.

Wiceminister Edukacji przekazał ważną wiadomość. Dotyczy powrotu dzieci do szkołyWiceminister Edukacji przekazał ważną wiadomość. Dotyczy powrotu dzieci do szkołyCzytaj dalej

Objaw może być widoczny również w przypadku przerostu migdałków, przy którym dochodzi do zaburzenia prawidłowego toru oddychania. Kolejnym ewentualnym powodem może być niedrożność nosa, która powstaje na przykład przy katarze alergicznym.

Charakterystyczne zmiany pojawiają się również przy szkarlatynie, która jest bardzo groźną chorobą. Na początku jej przebiegu obserwuje się biało-żółty nalot na języku, który po czasie zanika. Jego miejsca zastępują czerwone grudki i krostki na języku. Podczas szkarlatyny często chory zmaga się również z gorączką, wysypką oraz zapaleniem gardła.

Język może zdradzić nam również istnienie niektórych chorób dotykających poszczególnych narządów wewnętrznych. I tak, chociażby niebieska barwa pojawia się przy zaawansowanej niewydolności wątroby. Z kolei czarny język może ostrzegać przed chorobami nerek, które nie są w stanie w wystarczającym stopniu oczyszczać organizmu z toksyn.

W przypadku zauważenia powyższych objawów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Sami nie będziemy bowiem w stanie pomóc naszemu dziecku, a czas może odgrywać kluczową rolę.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Popularne.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News