portalparentingowy.pl Dziecko Jak chronić dziecko w sieci? Internet jest wspaniałym wynalazkiem, ale potrafi być również niebezpieczny
pixabay

Jak chronić dziecko w sieci? Internet jest wspaniałym wynalazkiem, ale potrafi być również niebezpieczny

26 lutego 2021
Autor tekstu: Damian Witoń

Jeśli pozwalamy na to, aby nasze dziecko korzystało z internetu, powinniśmy poświęcić bardzo dużo uwagi na to, aby zapewnić mu tam maksymalne bezpieczeństwo. Sieć jest pełna treści, które mogą we wspaniały sposób wspomagać jego rozwój. Niestety można znaleźć tam również rzeczy, których absolutnie nie powinien widzieć maluch. Tłumaczymy, na co zwrócić uwagę oraz jak chronić naszą pociechę przed niebezpieczeństwami czyhającymi w internecie.

Dziecko w sieci - zagrożenia i sposoby ochrony

Niestety na każde dziecko, które ma nieograniczony dostęp do internetu, czyha wiele potencjalnie szkodliwych treści. Nie wolno również zapominać, że przez sieć łatwo poznać nowych ludzi. Nie wszyscy mają dobre intencje. Poza tym internet sam w sobie jest dla dzieci, jak i zresztą również osób dorosłych na tyle ciekawy, że łatwo się od niego uzależnić.

Specjaliści zwracają uwagę na pięć podstawowych zagrożeń , przed którymi warto chronić dzieci korzystające z siebi. Pierwszym są szkodliwe treści , takie jak pornografia czy sceny pełne przemocy. Drugim niebezpieczne kontakty , które mogą tam zawierać. W sieci można natknąć się na pedofilów, oszustów, czy osoby zachęcające do nielegalnych działań.

Duże niebezpieczeństwo związane jest również z cyberprzemocą , której mogą doświadczać ze strony swoich rówieśników. Nie należy lekceważyć również sekstingu , który niestety jest coraz bardziej powszechny. Polega na dzieleniu się nagimi zdjęciami lub filmami przez członków społeczności internetowych, na które mogą natrafić dzieci.

Z uwagi na to, że internet oferuje mnóstwo aktywności, które potrafią pochłaniać ogromne ilości czasu, istnieje również ryzyko, że dziecko wycofa się z życia w świecie poza przestrzenią wirtualną.

Uświadamiając sobe, ile zagrożeń może czekać na dziecko w internecie, niektórzy rodzice mogą pomyśleć, że najlepiej w ogóle zakazać swoim pociechom korzystania z niego. Internet stał się jednak bardzo ważną częścią życia naszego społeczeństwa. Oferuje również wiele wspaniałych możliwości. Lepiej zatem zamiast całkowicie uniemożliwiać dziecku czerpanie z nich, zadbać o to, aby robiło to w kontrolowany i bezpieczny sposób.

Przede wszystkim powinniśmy, jak najczęściej jest to dla nas możliwe, towarzyszyć dziecku w przeglądaniu sieci . W trakcie aktywności powinniśmy uświadamiać dziecko , że internet jest pełen dobrych treści, ale również też takich, które mogą być dla niego złe.

Jeżeli nie mamy akurat czasu, aby zerkać na to, co robi nasze dziecko w sieci, bardzo dobrym pomysłem jest korzystanie z odpowiednich narzędzi przygotowanych przez ekspertów. Pozwalają one ograniczać dostęp do szkodliwych treści i stron. Za ich pomocą można także stworzyć listę sprawdzonych przez nas stron, a następnie wybrać opcję, która pozwoli dzieciom korzystać tylko z nich.

Bardzo dużo dobrego w kontekście walki z zagrożeniami płynącymi z sieci, ale nie tylko, będzie miało zbudowanie z dzieckiem relacji opartej na zaufaniu . Jeśli zapewnimy je, że może z nami rozmawiać o wszystkim, będziemy go uważnie słuchać i zapewnimy, że pomożemy z każdym problemem, prawdopodobnie przyjdzie do nas, gdy stanie się coś złego.

Nie powinniśmy również unikać trudnych tematów w rozmowie z dzieckiem . W szczególności dotyczy to seksualności, w której sferę wchodzi nastoletni człowiek. Jeżeli nie będzie mógł rozmawiać z nami, możliwe, że sięgnie po informacje do sieci, a tam niestety może trafić na treści, które go zranią i zakłócą prawidłowy rozwój.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

źródło: Mamadu.pl

Obserwuj nas w
autor
Damian Witoń

Wydawca portalu portalparentingowy.pl, z wykształcenia psycholog, absolwent Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Myślę, że zdrowie jest często kwestią wyboru. Aby się nim cieszyć, trzeba jednak wiedzieć, jak dokonać go właściwie. Mam nadzieję, że dzięki swojej pracy, będę w stanie w tym Państwu pomóc.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy