portalparentingowy.pl
Dziecko: wybór kołyski

pixabay

Jak wybrać kołyskę, aby dziecko miało z niej pożytek?

25 Lutego 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Małe dziecko, które ma wkrótce pojawić się w naszym domu, sprawia, że chcemy wyposażyć go jak najlepiej. Jednym z naturalnych wyborów jest między innymi kołyska. Doradzamy, jak wybrać najlepszą

Gdy w domu pojawia się dziecko, razem z nim przybywa z reguły bardzo dużo przedmiotów. Rodzice chcą jak najlepiej przygotować mieszkanie na przybycie nowego członka familii. Jedną z podstawowych rzeczy, którą wtedy kupują, jest kołyska. Radzimy, jak wybrać najlepszą.

W domu pojawiło się dziecko? Doradzamy, jak wybrać najlepszą kołyskę

Łagodne bujanie, które zapewnia kołyska, jest dla dzieci wspaniałym wsparciem. Wiele maluchów uspokaja się przy nim i wycisza, co ułatwia zasypianie. Na rynku pojawia się coraz więcej kołysek, które odzyskują swoją dawną popularność. W sklepach znajdziemy klasyczne drewniane modele, produkty wyposażone w baldachimy, a także te, które garściami czerpią z osiągnięć współczesnej technologii. 

O zaletach kołysania dzieci wypowiadali się szerzej neurologowie, którzy udowodnili, że rytmiczne ruchy podczas bujania stymulują układ przedsionkowy mózgu malucha. Jest on odpowiedzialny za wiele ważnych funkcji organizmu, do których zaliczyć możemy regulację napięcia mięśniowego, wspieranie zdolności postrzegania wzrokowego i słuchowego, a także wzmacnianie koncentracji.

Z uwagi na powyższe warto zainteresować się kupnem kołyski. Wybierając jedną z wielu możliwości dla naszego malucha, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych rzeczy. Pierwszą jest materiał, z którego została wykonana. Drewno wydaje się najlepszym wyborem, ale musimy się upewnić, że jest pokryte farbą bezpieczną dla dzieci.

Dobrym pomysłem będzie wybór kołyski na kółkach, dzięki którym będzie nam ją łatwiej przemieszczać. Świetnym rozwiązaniem jest też blokada montowana w niektórych kołyskach. Dzięki niej możemy dosłownie w jednej chwili zamienić kołyskę w statyczne łyżeczko.

Wybierając kołyskę, zwróćmy uwagę, czy jest ona stabilna. Po wprawieniu w ruch powinna kołysać się miarowo i łagodnie. Nie może być również zbyt płytka, aby po włożeniu do niej materaca i pościeli, nie powstało ryzyko, iż dziecko wypadnie. 

Niektórzy rodzice cenią sobie również szelki montowanie w niektórych kołyskach. Pozwalają przypiąć dziecko, co przydaje się szczególnie w przypadku maluchów, które zaczynają już samodzielnie siadać.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Prezenty na chrzest

Dziecko

Jakie prezenty na chrzest?

Czytaj więcej >
Basen dla dziecka

Dziecko

Basen ogrodowy dla dzieci - jaki wybrać?

Czytaj więcej >
Pierwszy spacer

Dziecko

Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?

Czytaj więcej >
psychiatria dziecięca

Dziecko

Z jakimi problemami mierzą się dziś dzieci? Rozmowa z Sarą Romską, autorką książki "Dzieci Psychiatryka"

Czytaj więcej >
pytanie na śniadanie

Dziecko

"Pytanie na śniadanie": wpadka programu w temacie o dzieciach

Czytaj więcej >
Huśtawka zarwała się pod 10-latką

Dziecko

Niebezpieczny wypadek w Nysie. Huśtawka zerwała się pod 10-latką

Czytaj więcej >