Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Jak wybrać kołyskę, aby dziecko miało z niej pożytek?
Damian Witoń
Damian Witoń 25.02.2021 01:00

Jak wybrać kołyskę, aby dziecko miało z niej pożytek?

Dziecko: wybór kołyski
pixabay

Gdy w domu pojawia się dziecko, razem z nim przybywa z reguły bardzo dużo przedmiotów. Rodzice chcą jak najlepiej przygotować mieszkanie na przybycie nowego członka familii. Jedną z podstawowych rzeczy, którą wtedy kupują, jest kołyska. Radzimy, jak wybrać najlepszą.

W domu pojawiło się dziecko? Doradzamy, jak wybrać najlepszą kołyskę

Łagodne bujanie, które zapewnia kołyska, jest dla dzieci wspaniałym wsparciem. Wiele maluchów uspokaja się przy nim i wycisza, co ułatwia zasypianie. Na rynku pojawia się coraz więcej kołysek, które odzyskują swoją dawną popularność. W sklepach znajdziemy klasyczne drewniane modele, produkty wyposażone w baldachimy, a także te, które garściami czerpią z osiągnięć współczesnej technologii. 

O zaletach kołysania dzieci wypowiadali się szerzej neurologowie, którzy udowodnili, że rytmiczne ruchy podczas bujania stymulują układ przedsionkowy mózgu malucha. Jest on odpowiedzialny za wiele ważnych funkcji organizmu, do których zaliczyć możemy regulację napięcia mięśniowego, wspieranie zdolności postrzegania wzrokowego i słuchowego, a także wzmacnianie koncentracji.

Z uwagi na powyższe warto zainteresować się kupnem kołyski. Wybierając jedną z wielu możliwości dla naszego malucha, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych rzeczy. Pierwszą jest materiał, z którego została wykonana. Drewno wydaje się najlepszym wyborem, ale musimy się upewnić, że jest pokryte farbą bezpieczną dla dzieci.

Dobrym pomysłem będzie wybór kołyski na kółkach, dzięki którym będzie nam ją łatwiej przemieszczać. Świetnym rozwiązaniem jest też blokada montowana w niektórych kołyskach. Dzięki niej możemy dosłownie w jednej chwili zamienić kołyskę w statyczne łyżeczko.

Wybierając kołyskę, zwróćmy uwagę, czy jest ona stabilna. Po wprawieniu w ruch powinna kołysać się miarowo i łagodnie. Nie może być również zbyt płytka, aby po włożeniu do niej materaca i pościeli, nie powstało ryzyko, iż dziecko wypadnie. 

Niektórzy rodzice cenią sobie również szelki montowanie w niektórych kołyskach. Pozwalają przypiąć dziecko, co przydaje się szczególnie w przypadku maluchów, które zaczynają już samodzielnie siadać.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Onet