dziecko - nauka siadania
Pickpik/ CC0 Domena publiczna
Jessika Piechocka - 30 Października 2020

Kiedy dziecko może samodzielnie usiąść?

Początkowo twoje dziecko może nie lubić leżenia na brzuchu, ale to bardzo ważny czas. W ten sposób zyska mięśnie potrzebne do siedzenia. Ważne jest, aby wiedzieć, na co zwrócić uwagę i jak pomóc dziecku w nauce samodzielnego siadania.

Siadanie to ważny etap dla twojego dziecka. Maluch w wieku trzech lub czterech miesięcy powinien zacząć siadać z dodatkowym wsparciem. Po sześciu miesiącach dziecko powinno już samo siedzieć. Zdarzają się również przypadki, że maluch nie siedzi samodzielnie nawet do dziewiątego miesiąca. Zazwyczaj dzieje się tak, kiedy spędza za dużo czasu w łóżeczku.

Znaki, że dziecko jest gotowe, aby usiąść

W wieku czterech miesięcy dziecko może potrafić już stabilnie utrzymać samemu główkę, gdy delikatnie podciągniesz ją do pozycji siedzącej. Jednak może również okazać się, że główka maleństwa jeszcze nie jest na tyle silna i się cofa. Aby pomóc mu, można podeprzeć je w pozycji siedzącej, używając poduszek jako podparcia. Ważne, aby w tym czasie być obok malucha i kontrolować go, by się nie przewrócił. Kiedy przyzwyczai się do pozycji, możesz dać mu zabawkę. Pamiętaj jednak, że to początek jego nauki i zbyt długie siedzenie nie jest wskazane. W szóstym miesiącu prawdopodobnie dziecko będzie już samodzielnie siedziało. Maluch może próbować chwytać zabawki, które ma w zasięgu ręki. To pochylenie do przodu z wyciągniętymi ramionami i płaskimi rękami na podłodze jest znane jako siedzenie na statywie i informuje, że dziecko już niedługo samodzielnie usiądzie. Jego mięśnie się wzmacniają i rozwija się poczucie równowagi, które jest niezbędne, kiedy maluch uczy się
raczkować.


Jak zachęcić dziecko do siedzenia?

Siedzenie wymaga dużej koordynacji. Najlepszym sposobem, aby pomóc w przygotowaniu maluchowi do tego ważnego momentu, jest zadbanie o to, aby dziecko od małego ćwiczyło leżenie na brzuchu. Ułożenie na kocu zabawek wokół malucha lub na macie do ćwiczeń pozwoli mu nauczyć się odkrywać otoczenie, a jednocześnie wzmocni plecy, szyję i tułów. Zachęć malucha do zabawy, kiedy leży na brzuchu, postaraj się nakłonić go do poniesienia wzroku, używając kolorowych, wydających odgłosy zabawek. Oto kilka innych wskazówek, które pomogą dziecku nauczyć się siadać:

  • kiedy dziecko uczy się po raz pierwszy usiąść, usiądź z nim na podłodze, podtrzymując je wokół ciała;
  • połóż przed dzieckiem stabilne zabawki, na których będzie mogło się oprzeć;
  • im dziecko lepiej sobie radzi dawaj mu większą swobodę i samodzielność, oczywiście będąc obok.

Źródło: www.livingandloving.co.za, parenting.firstcry.com

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News