portalparentingowy.pl
dziecko - nauka siadania

Pickpik/ CC0 Domena publiczna

Kiedy dziecko może samodzielnie usiąść?

30 Października 2020

Autor tekstu:

Jessika Piechocka

Udostępnij:

Początkowo twoje dziecko może nie lubić leżenia na brzuchu, ale to bardzo ważny czas. W ten sposób zyska mięśnie potrzebne do siedzenia. Ważne jest, aby wiedzieć, na co zwrócić uwagę i jak pomóc dziecku w nauce samodzielnego siad

Siadanie to ważny etap dla twojego dziecka. Maluch w wieku trzech lub czterech miesięcy powinien zacząć siadać z dodatkowym wsparciem. Po sześciu miesiącach dziecko powinno już samo siedzieć. Zdarzają się również przypadki, że maluch nie siedzi samodzielnie nawet do dziewiątego miesiąca. Zazwyczaj dzieje się tak, kiedy spędza za dużo czasu w łóżeczku.

Znaki, że dziecko jest gotowe, aby usiąść

W wieku czterech miesięcy dziecko może potrafić już stabilnie utrzymać samemu główkę, gdy delikatnie podciągniesz ją do pozycji siedzącej. Jednak może również okazać się, że główka maleństwa jeszcze nie jest na tyle silna i się cofa. Aby pomóc mu, można podeprzeć je w pozycji siedzącej, używając poduszek jako podparcia. Ważne, aby w tym czasie być obok malucha i kontrolować go, by się nie przewrócił. Kiedy przyzwyczai się do pozycji, możesz dać mu zabawkę. Pamiętaj jednak, że to początek jego nauki i zbyt długie siedzenie nie jest wskazane. W szóstym miesiącu prawdopodobnie dziecko będzie już samodzielnie siedziało. Maluch może próbować chwytać zabawki, które ma w zasięgu ręki. To pochylenie do przodu z wyciągniętymi ramionami i płaskimi rękami na podłodze jest znane jako siedzenie na statywie i informuje, że dziecko już niedługo samodzielnie usiądzie. Jego mięśnie się wzmacniają i rozwija się poczucie równowagi, które jest niezbędne, kiedy maluch uczy sięraczkować.

Jak zachęcić dziecko do siedzenia?

Siedzenie wymaga dużej koordynacji. Najlepszym sposobem, aby pomóc w przygotowaniu maluchowi do tego ważnego momentu, jest zadbanie o to, aby dziecko od małego ćwiczyło leżenie na brzuchu. Ułożenie na kocu zabawek wokół malucha lub na macie do ćwiczeń pozwoli mu nauczyć się odkrywać otoczenie, a jednocześnie wzmocni plecy, szyję i tułów. Zachęć malucha do zabawy, kiedy leży na brzuchu, postaraj się nakłonić go do poniesienia wzroku, używając kolorowych, wydających odgłosy zabawek. Oto kilka innych wskazówek, które pomogą dziecku nauczyć się siadać:

  • kiedy dziecko uczy się po raz pierwszy usiąść, usiądź z nim na podłodze, podtrzymując je wokół ciała;

  • połóż przed dzieckiem stabilne zabawki, na których będzie mogło się oprzeć;

  • im dziecko lepiej sobie radzi dawaj mu większą swobodę i samodzielność, oczywiście będąc obok.

Źródło: www.livingandloving.co.za, parenting.firstcry.com

Podobne artykuły

Dziecko, pies

Dziecko

Maluch bezwładnie upada za plecami psa. Zachowanie zwierzaka jest bezcenne

Czytaj więcej >
Celiakia u dzieci

Dziecko

Celiakia u dzieci

Czytaj więcej >
Nadciśnienie tętnicze u dzieci

Dziecko

Nadciśnienie tętnicze u dzieci

Czytaj więcej >
dziecko przed komputerem

Dziecko

Czy rodzice powinni zostawiać dziecko samo w domu?

Czytaj więcej >
Wzdęty brzuch u dziecka – jakie mogą być przyczyny?

Dziecko

Wzdęty brzuch u dziecka – jakie mogą być przyczyny?

Czytaj więcej >
Kolor oczu dziecka

Dziecko

Kolor oczu dziecka

Czytaj więcej >