Wykonywanie przez dziecko określonych czynności bez pomocy rodziców i opiekunów. Kiedy dziecko osiąga wiek dojrzewania i zbliża się do dorosłości, staje się mniej zależne od rodziców i zyskuje większą niezależność we wszystkich aspektach swojego życia.
Chyba każdy spotkał się kiedyś z sytuacją, że w autobusie czy tramwaju znalazła się grupka młodych ludzi, którzy zachowywali się bardzo głośno. Puszczanie muzyki i krzyki są bardzo uciążliwe. Jeszcze gorzej, jeśli młodzież do tego przeklina i zachowuje się agresywnie. Co zrobić w takiej sytuacji? Okazuje się, że jest sposób, by pozbyć się hałaśliwych współpasażerów.
Zajęcia praktyczno-techniczne, czyli ZPT, to już historia, która może ma szansę na wskrzeszenie. Patrząc na kondycję manualną dzisiejszej młodzieży, to by się naprawdę przydało. Nastolatek, który nie potrafi wbić w ścianę gwoździa, czy zaszyć sobie dziury w rękawie, to po prostu żenada... A kiedyś wszyscy potrafili zmontować karmnik dla sikorek, udziergać na drutach szalik dla mamy, wykonać poduszeczkę na igły, czy zlutować to i owo w gniazdku elektrycznym. "Dzisiejsza młodzież” ma duże braki pod tym względem. Są jednak rodzice, którzy chcieliby zmian.
Siadanie to ważny etap dla twojego dziecka. Maluch w wieku trzech lub czterech miesięcy powinien zacząć siadać z dodatkowym wsparciem. Po sześciu miesiącach dziecko powinno już samo siedzieć. Zdarzają się również przypadki, że maluch nie siedzi samodzielnie nawet do dziewiątego miesiąca. Zazwyczaj dzieje się tak, kiedy spędza za dużo czasu w łóżeczku.