Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Samodzielność Dziecka

Samodzielność Dziecka

Wykonywanie przez dziecko określonych czynności bez pomocy rodziców i opiekunów. Kiedy dziecko osiąga wiek dojrzewania i zbliża się do dorosłości, staje się mniej zależne od rodziców i zyskuje większą niezależność we wszystkich aspektach swojego życia.

chłopiec z walizką
22.06.2024 14:18 Na wakacje z babcią, a może pociągiem do cioci? Kiedy dziecko jest gotowe na samodzielny wyjazd?

Właśnie zaczęły się wakacje – tak oczekiwane przez dzieci i nieco mniej przez rodziców. To czas wyjazdów bliższych i dalszych, a dorośli mają spory kłopot z podjęciem decyzji kiedy i gdzie ich pociecha może jechać sama. Czy da sobie radę u babci na wsi? Czy może już jechać na kolonie? A co zrobić, gdy od pół roku prosi o pozwolenie na samodzielną podróż pociągiem z kolegami?Na szczęście dla nas, rodziców, wiele z tych kwestii reguluje prawo. A tam, gdzie tych regulacji brak, wkroczyć powinna nasza znajomość własnego dziecka i rodzicielska intuicja. Podpowiadamy, co świadczy o gotowości wyjazdowej dziecka i na co zwrócić uwagę, podejmując decyzję, aby wypuścić go w świat ten pierwszy raz.

młodzież w komunikacji miejskiej
21.05.2024 09:53 Młodzież hałasuje i przeklina w autobusie. Czy można prosić kierowcę, aby ich wyrzucił?

Chyba każdy spotkał się kiedyś z sytuacją, że w autobusie czy tramwaju znalazła się grupka młodych ludzi, którzy zachowywali się bardzo głośno. Puszczanie muzyki i krzyki są bardzo uciążliwe. Jeszcze gorzej, jeśli młodzież do tego przeklina i zachowuje się agresywnie. Co zrobić w takiej sytuacji? Okazuje się, że jest sposób, by pozbyć się hałaśliwych współpasażerów.

dziewczynka bawiąca się klockami
30.03.2024 15:10 Dziecko nie chce bawić się samo? Istnieje prosty sposób, by je tego nauczyć

Niektóre dzieci bawią się same od najmłodszych lat. Inne chcą, by zawsze towarzyszył im rodzic. Nie potrafią wymyślić sobie zajęcia ani zbyt długo skupić  się na jednej rzeczy.Jest to związane zarówno z temperamentem, jak i przyzwyczajeniami. Samodzielna zabawa to umiejętność, którą może zdobyć już dwulatek. Trzeba mu tylko trochę w tym pomóc.

Zajęcia ZPT
07.11.2023 10:55 Rodzice żądają powrotu tych lekcji. Czar ZPT wraca do szkół

Zajęcia praktyczno-techniczne, czyli ZPT, to już historia, która może ma szansę na wskrzeszenie. Patrząc na kondycję manualną dzisiejszej młodzieży, to by się naprawdę przydało. Nastolatek, który nie potrafi wbić w ścianę gwoździa, czy zaszyć sobie dziury w rękawie, to po prostu żenada... A kiedyś wszyscy potrafili zmontować karmnik dla sikorek, udziergać na drutach szalik dla mamy, wykonać poduszeczkę na igły, czy zlutować to i owo w gniazdku elektrycznym. "Dzisiejsza młodzież” ma duże braki pod tym względem. Są jednak rodzice, którzy chcieliby zmian. 

dziecko - nauka siadania
30.10.2020 01:00 Kiedy dziecko może samodzielnie usiąść?

Siadanie to ważny etap dla twojego dziecka. Maluch w wieku trzech lub czterech miesięcy powinien zacząć siadać z dodatkowym wsparciem. Po sześciu miesiącach dziecko powinno już samo siedzieć. Zdarzają się również przypadki, że maluch nie siedzi samodzielnie nawet do dziewiątego miesiąca. Zazwyczaj dzieje się tak, kiedy spędza za dużo czasu w łóżeczku.