portalparentingowy.pl
8-latek

Zdjęcie poglądowe / Unsplash.com / 童 彤

Dziecko zaatakowane przez owady, sytuacja mogła źle się skończyć

11 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Katarzyna Augustyniak

Udostępnij:

Dziecko zostało zaatakowane przez owady. Do zdarzenia doszło w Pyrzycach. Na szczęście 8-latek mógł liczyć na pomoc. Policyjna drogówka pomogła matce chłopca dostać się do szpitala. Sytuacja była bardzo poważna. Dziecko zaczynało się dusić i traciło przytomność.

Zaatakowane dziecko zaczęło mieć coraz więcej objawów, które są typowe dla wstrząsu anafilaktycznego. Miało zaczerwienioną buzię, dusiło się i traciło przytomność. Chłopiec trafił do pyrzyckiego Szpitala Powiatowego.

Dziecko zaatakowane przez owady. Pomogli policjanci

Do zdarzenia doszło w Pyrzycach. Policjanci akurat wykonywali swoje codzienne obowiązki, kiedy przy ich radiowozie zatrzymał się osobowy nissan. Wysiadła z niego roztrzęsiona kobieta, która poprosiła ich o pomoc. Wytłumaczyła, że jej 8-letni syn został ugryziony przez owady i ma problemy z oddychaniem. Funkcjonariusze od razu ruszyli jej z pomocą.

Mundurowi pilotowali auto kobiety i jej synka przez całą drogę do szpitala. Jechali na sygnale. Dzięki temu dużo sprawniej udało im się dotrzeć do placówki, gdzie 8-latkowi udzielono niezbędnej pomocy.

Dziecko

Matka była bardzo nieuważna podczas wizyty u fryzjera, położyła torbę na dziecku

CZYTAJ DALEJ

Alergia na jad owadów -czym grozi?

Najczęściej dochodzi do użądleń os lub pszczół i to dlatego alergia na ich jad jest najczęściej spotykana. U osób, które są uczulone na jad, dochodzi do anafilaksji. Jest ona śmiertelnie niebezpieczna i wymaga natychmiastowego leczenia. Czym ona się objawia?

Jak czytamy na stronie mp.pl, anafilaksja, czyli reakcja alergiczna, objawia się przede wszystkim: zaczerwienieniem całej skóry, bąblami pokrzywkowymi rozsianymi na całym ciele, kolkowymi bólami brzucha, nudnościami, wymiotami, obrzękiem języka, gardła i krtani, trudnościami w połykaniu i mówieniu, trudnościami w oddychaniu, utratą przytomności, drgawkami.

Użądlenia gromadne

W przypadkach, gdy użądlenie następuje przez kilka owadów tego samego gatunku, mówimy o tzw. użądleniu gromadnym.

-Duża dawka jadu wywołuje reakcję toksyczną i w szybkim czasie następuje pogorszenie samopoczucia. Może dojść do uszkodzenia narządów wewnętrznych (wątroby i nerek) -pisze portal mp.pl.

U dzieci, u których występuje uczulenie na jad, najczęściej pojawiają się następujące objawy: wymioty, bóle głowy, gorączka, osłabienie ciała, drgawki, zawroty głowy.

W przypadku osób z alergiami doskonałym i niezawodnym ratunkiem może okazać się odczulanie. Coraz więcej osób świadomie decyduje się właśnie na taki krok. Jakiś czas temu w rozmowie z PAP, alergolog prof. Marita Nittner-Marszalska wypowiedziała się na temat immunoterapii alergenowej, czyli tzw. odczulania. Specjalistka podkreśliła, że odczulanie ratuje życie osobom z alergią na jad pszczoły, osy i szerszenia:

-Jest to metoda, która chroni 90-100 proc. pacjentów z alergią na jad osy i ponad 80 proc. tych, którzy reagują alergicznie na jad pszczoły. Immunoterapia jadem jest równocześnie leczeniem bezpiecznym w rękach doświadczonego alergologa.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Monika Mrozowska pochwaliła się zdjęciem z mamą. "Wygląda jak nastolatka"

  • Czarnek o powrocie dzieci do szkół. "Wszyscy potrzebujemy normalności"

  • Ból głowy potrafi być prawdziwym utrapieniem. Jak łagodzić ból w trakcie ciąży?Źródło: Super Express, Mp.pl, Naukawpolsce.pap.pl

Katarzyna AugustyniakAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Dziecko

Specjaliści ostrzegają przed złym wpływem Świnki Peppy na dzieci

Czytaj więcej >
Kobieta

Dziecko

Kobieta karmiła dziecko piersią w restauracji. Została wyrzucona z lokalu

Czytaj więcej >

Dziecko

Kupiła zestaw do sztucznego zapłodnienia. 9 miesięcy później urodziła "e-dziecko"

Czytaj więcej >
Zdjęcie ilustracyjne

Dziecko

Służby odnalazły dwoje dzieci w krzakach. To nie pierwszy taki przypadek

Czytaj więcej >

Dziecko

"Smartphone Pinky" - schorzenie, które dotyka współczesne dzieci. Wystarczy spojrzeć na ich palce

Czytaj więcej >
dziecko

Dziecko

Poznań: 2,5-letnie dziecko wypadło z okna

Czytaj więcej >